نمایشگاه نگارگری سیمرغ

آدرس: ایران - تهران - تهران خیابان حافظ، خیابان استاد شهریار

-/10 براساس 0 رای
تمام شده
۷۱۴
بار این صفحه دیده شده

نمایشگاه نگارگری پروانه فخارزاده با عنوان “سیمرغ” از ۲۴ مرداد ماه در نگارخانه هنر ایران برگزار شده.
در نمایشگاه نگارگری سیمرغ که به یاد استاد علی مطیع- از استادان مکتب هرات- برگزار خواهد شد، مجموع ۲۲ تابلو، در اندازه‌های ۷۰ در ۱۰۰ و ۷۰ در ۵۰ به نمایش در می‌آید.
فخارزاده در این مجموعه تلاش کرده ارادت خود را به نگارگری مکتب هرات نشان بدهد. ضمن اینکه در این نقاشی‌ها ویژگی سبکی این مکتب را رعایت کرده اما نوآوری هم در آثارش دیده می‌شود اگرچه این تغییرات و نوآوری‌ها اصلا محسوس نیستند.
مکتب هرات یکی از سبک‌های نقاشی ایرانی‌ است که در دوره تیموریان و در زمان زمامداری شاهرخ در هرات پایه‌گذاری شد. این سبک در دوره سلطان حسین بایقرا پیشرفت زیادی می‌کند، اما در سال ۱۵۰۷ میلادی با حملهٔ ازبک‌ها رشدش متوقف می‌شود.
مکتب هرات بعد‌ها با کمک نقاشان بسیاری چون آقا رضا جهانگیری که به دربار جهانگیر شاه در هند رفته بودند تاثیر زیادی بر روی نقاشی هندی گذاشت. مکتب هرات را همچنین یکی از “پیش‌مکتب”‌های مهم مکتب تبریز و مکتب اصفهان می‌دانند. از مشهور‌ترین نقاشان مکتب هرات می‌توان به استاد کمال الدین بهزاد اشاره کرد.
هنرمندان نقاش و خوشنویس و خطاط که در کتابخانه بزرگ شاهی هرات به امر بایسنقر میرزا مشغول به کار بودند، آثار زیادی همچون کتاب‌های شاهنامه، لیلی و مجنون، بوستان و گلستان سعدی را مصوّر ساختند. مجموع این آثار سبک جدیدی را پدید آورد که در تاریخ هنر ایران به “مکتب هرات” معروف است. در مکتب هرات تصاویر انسان‌ها به صورت ریز و کوچک ترسیم گشته و مینیاتور‌ها با خطوط ساده و بی‌پیرایه اجرا شده‌اند.
سبک هراتی ویژگی خاص خود را داشته است. یکی از ویژگی‌های آن، وجود عناصر شرق دور بود که احتمالاً از مبادلهٔ سفیر میان ایران و چین ناشی می‌شد. مشهور است که هنرمندان هرات همراه هیئت‌های سیاسی به خانبالق (پکن) آمد و شد داشته‌اند؛ یکی از آنان، به نام غیاث الدین نقاش، که بایسنقر او را برگزیده بود، بعد‌ها شرح سفر خود را نوشت که این شرح در تاریخ حافظ ابرو آمده‌است.
علاقه مندان برای بازدید می‌توانند به نشانی تهران، خیابان خارک، ضلع غربی تالار وحدت، پلاک ۱۹، مراجعه نمایند.

تاریخ از 24 مرداد 1393 الی 31 مرداد 1393
5
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.