انتشار نمایشنامه آرکادیا

آدرس: ایران - تهران - تهران خیابان فلسطین جنوبی، خیابان وحید نظری، کوچه افشار، پلاک ۱، واحد ۵

-/10 براساس 0 رای
تمام شده
۳۸۱
بار این صفحه دیده شده

نمایشنامه “آرکادیا” نوشته تام استوپارد، با ترجمه سیمین زرگران از سوی انتشارات افراز منتشر شد.
نمایشنامه آرکادیا در سال ۱۹۹۳ برنده جایزه لارنس اولیویر، نامزد نهایی جایزه تونی و نامزد نهایی جایزه درامادسک، شده است و استوپارد در آن کوشیده غیر قابل اعتماد بودن تاریخ را نشان دهد و شخصیت اصلی آن دختری سیزده ساله است.
خواندن نمایشنامه «آرکادیا» برای افرادی که به فیزیک مدرن، کوانتوم، ترمودینامیک، نظریه آشوب، اصل نبود قطعیت، قوانین نیوتن، احتمالات و جبر، ریاضیات جدید، گیاه‌شناسی، ادبیات قرن نوزدهم اروپا و … علاقه‌ دارند، خوشایند خواهد بود. برای خواندن این نمایشنامه، مخاطب باید با مقوله پست‌مدرنیسم و آرای متفکران پست‌مدرنیستی آشنا باشد یا حداقل چنین مقولاتی برایش جالب باشد. در غیر این صورت، به دلیل وجود انبوهی از ارجاعاتی که استوپارد به اشخاص گوناگون و مسائل علمی و ادبی می‌دهد، و همچنین وجود زبان استعاری و کنایی و طنز موجود در لایه‌های زیرین متن، با دشواری در فهم متن روبرو خواهد شد.
تلنگری که استوپارد قصد دارد با این اثر به مخاطب بزند، این است که به تاریخ نمی‌توان به طور کامل اعتماد کرد. نکته همان «تاثیر بال پروانه» است؛ مثلی که می‌گوید بال زدن پروانه‌ای در آرژانتین سبب توفان‌های سهمگین در استرالیا می‌شود.

تاریخ از 18 تیر 1393 الی 21 تیر 1393
شماره تلفن:
5
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.
x