معرفی ایران ویرایش مطلب

ایران، کشوری کهن در جنوب غربی آسیا و خاورمیانه‌ست، که زمانی بزرگترین امپراطوری جهان رو داشته. از نظر جغرافیایی، از شمال به جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکمنستان و دریای خزر، از شرق به افغانستان و پاکستان، از غرب به ترکیه وعراق و از جنوب به خلیج فارس و دریای عمان محدود می‌شه، که  از مناطق مهم استخراج نفت و گاز در جهان هستن. تاریخ این کشور رو که ورق بزنی، برخلاف کشور‌های قدرتمند دیگه، پر از قتل و غارت و کشورگشایی نیست، بلکه بیش از هر چیز بر پایه عدل و آزادگی استوار بوده. ایران بیش از 2500 سال تاریخ مدون و بیش از 7000 سال قدمت داره و به جرات می‌شه گفت یکی از کهن ترین تمدن های دنیا از ایران شکل گرفته و رو به مغرب رفته. واژه ایران، به معنی سرزمین آریاییانه و نژاد آریایی، سهم مهمی در تاریخ جهان داره.
آریاییان سرزمین خود رو ایریوشی نم یعنی مساکن آریاییان می خوندن و بعدها که حکومت و پادشاهی تشکیل دادن، میهنشون رو ایریانو خشثر، یعنی پادشاهی ایرانیان نامیدن. این نام بعدها ائران شتر و ایران شهر شده که ایران کوتاه شده همین نام هاست. دولت ایران جمهوری اسلامیه و دین رسمی اون اسلامه. 98٪ از مردم ایران مسلمانند که 91٪ اونا شیعه هستند. زبان گفتاری و نوشتاری رایج در ایرن فارسیه. مشهورترین اقلیت های مذهبی زرتشتیان، مسیحیان ارمنی، و یهودیان هستن. نژادهای گوناگون مانند لر، کرد، ترک، گیلک، بلوچ، و تیره های دیگه هم ، از نژادهای این سرزمین باستانی هستن.

استان های ایران
گشت و گذار در ایران ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

نکات سفر ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

رستورانها و کافه ها

بیشتر ببینید
رستورانها و کافه های ایران ...

هتل ها

بیشتر ببینید
هتل های ایران ...

خرید

بیشتر ببینید
مراکز خرید ایران ...
ایران
Iran
نام
ایران (مهد دلیران)
پایتخت
تهران
زبان رسمی
فارسی
شعار
استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی
مذهب
شیعه
واحد پول
ریال
تفاوت زمانی
+3:30
ولتاژ برق
220
قاره
آسیا
پیش شماره
+98
نقشه
آب و هوا ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

 برای دریافت ویزای توریستی ایران در فرودگاه، کشورهایی به غیر از اتباع کشورهای آمریکا، انگلستان، کانادا، کلمبیا، سومالی، بنگلادش، هندوستان، پاکستان، افغانستان، اردن و عراق میتوانند ویزای فرودگاهی ایران را دریافت کنند و کشورهای نام برده شده باید حتما قبل از ورود به ایران به کنسولگری ایران مراجعه کرده و ویزای ایران را دریافت نمایند.

اتباع کشورهای مصر، گرجستان، بولیوی، آذربایجان، ترکیه، لبنان و سوریه میتوانند بدون ویزا ایران و فقط با داشتن گذرنامه معتبر، مهر ورود به ایران را دریافت کنند.

چجوری برم؟
ویزا ایران