معرفی زامبیا ویرایش مطلب

جمهوری زامبیا یا همانگونه که ما می شناسیم زامبیا کشوری است واقع در مرکز متمایل به جنوب قاره ی آفریقا. این کشور از جنوب با جمهوری دموکراتیک کنگو، شمال با زیمبابوه، شرق با آنگولا و از غرب با موزامبیک و مالاوی دارای مرز زمینی می باشد.

تاریخ

طبق بررسی های باستان شناسی، زندگی انسان ها در این منطقه به 2 میلیون سال پیش باز میگردد. در دهه ی 1890 این سرزمین تحت کنترل شرکت آفریقای جنوبی بریتانیا سسیل رودز قرار گرفت. سال 1924 بریتانیا اداره ی زامبیا را از شرکت تحویل گرفت.
مشاغل حرفه ای در استخراج نفت به مهاجران سفید پوست اختصاص داشت و آفریقایی ها که نگران تبعیض های بیشتری بودند بدون موفقیت در برابر شامل شدن در فدراسیون آفریقای مرکزی مخالفت کردند. از سال 1953 تا 1964 فدراسیون رودزیای شمالی که اکنون زامبیا نامیده می شود، رودزیای جنوبی که اکنون زیمباوه خوانده می شود و نیاسالند که مالاوی نام دارد، تحت عنوان فدراسیون رودزیا و نیاسالند تشکیل شد.
سال 1964 رودزیای شمالی رسما از فدراسیون جدا شد و با نام زامبیا اعلام استقلال کرد.

شهر های زامبیا

پایتخت و بزرگترین شهر این کشور لوساکا نام دارد که بیش از ۱٬۲۶۰٬۰۰۰ نفر جمعیت دارد و یکی از شهرهای بزرگ جنوب قاره آفریقا به شمار می آید.

دومین شهر بزرگ، آندولا می باشد.

سومین شهر بزرگ، کیتوه با ۳۶۵ هزار نفرجمعیت است.

کابوه و چینگولا نیز از دیگر شهرهای مهم زامبیا هستند.

گشت و گذار در زامبیا ویرایش مطلب

هنگام سفر انتخاب مقصد از اهمیت بالایی برخوردار است. کشور زامبیا جز بهترین انتخابات می باشد و با داشتن مناطق فوق العاده زیبا مسافران بسیار زیادی را جذب خود کرده است. از این رو تواند سفر جالب و خاطره انگیزی برایتان رقم بزند. این کشور توسط گردشگران آنچنان که باید شناخته شده نیست و آنها آگاهی از طبیعت زیبا و رویایی ندارند. اما دولت زامبیا قصد دارد صنعت گردشگری خود را توسعه داده و جذب توریست کند.

آبشار ویکتوریا Victoria Falls را از نزدیک ببینید.

درست بین زامبیا و کشور زیمبابوه یکی از شگفتی های طبیعت قاره آفریقا و یکی از هفت شگفت انگیز جهان قرار گرفته است. آبشار ویکتوریا! ابشاری که عملا بزرگترین ابشار موجود در دنیاست که این گفته از طول و عرض آبشار به وضوح پیداست که آن را نیز به بزرگترین آب جاری در جهان هم تبدیل کرده است. بهترین قسمت برای بازدید از این آبشار در کشور زامبیا ست و بین ماه های ژوئن و پیاده روی و یا قدم زدن کنار آبشار و یا در سراسر تنگه از لذت بخش ترین تفریحاتی که می توان انجام داد البته اگر به دنبال هیجان بیشتر و آدرنالین هستید بانجی جامپینگ و پرش از پل آبشار ویکتوریا victoria falls bridge و قایق رانی در تنگه ها بهترین تفریحات ممکن در این منطقه خواهد بود.

آبشار ویکتوریا

آبشار ویکتوریا

آبشار ویکتوریا

کاریبا، بزرگترین دریاچه ی مصنوعی جهان Lake Kariba

کاریبا بزرگترین دریاچه ی مصنوعی در جهان است و بین دو کشور زامبیا و زیمبابوه قرار دارد. جانوران مختلفی چون بوفالو، فیل، کرگدن، باکلان، اسب آبی، تمساح نیل و انواع پرندگان در اطراف این دریاچه دیده می شوند و در آن یک گونه ماهی غیر بومی توسط انسان وارد شده است.
غروب این دریاچه بی نهایت زیباست طوری که با غروب دریای مدیترانه در اروپا رقابت می کند. البته علاوه بر تماشای غروب خورشید می توانید تفریحاتی چون حمام آفتاب، ماهیگیری و صید خرچنگ را تجربه کنید و لذت ببرید.

دریاچه کاریبا

دریاچه کاریبا

دریاچه کاریبا

بازدید از موزه لیوینگستون Livingstone Museum

لیوینگستون بزرگترین، قدیمی ترین و بهترین موزه در کشور زامبیا می باشد. این موزه به بخش هایی چون باستان شناسی، تاریخ، قوم نگاری و تاریخ طبیعی تقسیم شده است. آثار قبیله ای و نوع زندگی آفریقایی ها و پوشش آنها در این موزه به نمایش گذاشته شده است که می تواند برای علاقه مندان و ماجراجویان ایده آل باشد.

موزه لیوینگستون

موزه لیوینگستون

کشور زامبیا

موزه راه آهن Railway Museum

در این موزه برخی از لوکوموتیوهای زیبای مربوط به قرن نوزده نگهداری می شوند.

کشور زامبیا

کشور زامبیا

گردش در پارک ملی لانگوا جنوبی South Luangwa National Park

لانگوا یکی از بهترین پارک های ملی در کشور زامبیا ست. هنگام گردش در این پارک زرافه و بوفالو ها را می بینید که در دشت های وسیع به زندگی مشغولند. پلنگ های بسیاری نیز در این پارک ملی مشاهده می شود همین طور گله فیل ها که اطراف رودخانه لنگوا زندگی می کنند. حدود 400 گونه پرنده نیز در این پارک مشاهده و ثبت شده است. یکی از نکات شگفت انگیز این پارک وجود روستایی است که امکان اقامتی راحت را برای توریست ها و گردشگرانش فراهم می کند. قسمتی از پارک هم به دلیل بارش باران زیاد بین ماه های نوامبر و آوریل غیر قابل دسترس می باشد.

کشور زامبیا

کشور زامبیا

کشور زامبیا

پارک ملی کافو Kafue National Park

کافو از قدیمی ترین و بزرگترین پارک های ملی کشور و همین طور از بزرگترین پارک های ملی در قاره ی آفریقاست. با توجه به مساحت و انواع گونه های زیستی، کافو دارای تنوع فوق العاده زیادی از حیات وحش است. به دلیل رشد صنعت توریسم در سال های اخیر، کمپ ها و سافاری نیز برای راحتی مسافران و کاوشگران تعبیه شده است.

پارک ملی کافو

پارک ملی کافو

پارک ملی کافو

نکات سفر ویرایش مطلب

برای داشتن سفری مطمئن تورهای زامبیا را همراهی کنید.

زامبیا
Zambia
نام
زامبیا
پایتخت
لوساکا
زبان رسمی
انگلیسی
شعار
یک زامبیا، یک ملت
مذهب
مسیحیت ، مسلمان
واحد پول
کواچا (ZMK)
تفاوت زمانی
+2
ولتاژ برق
220
قاره
آفریقا
پیش شماره
+260
نقشه
آب و هوا ویرایش مطلب

زامبیا آب و هوای استوایی دارد تنها با فصلی مرطوب که از نوامبر تا آوریل می باشد.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

زامبیا از معدود کشورهای آفریقایی است که به طور کلی امن شناخته می شود و سطح جرم در آن مشابه با کشورهای اروپایی می باشد. با این حال به دلیل فقر در کشور از اشیا خود مراقبت کرده و درست لباس بپوشید. زنان از به تنهایی گردش کردن اجتناب کنند و مردان اگر خانم زامبیایی را در کافه ها دیدند تعاریف نوشیدنی به آنها نزنند چون توهین و تنها به معنی دعوت گذراندن شب تلقی می شود.
آب لوله کشی قابل آشامیدن نیست و باید از آب های معدنی خریداری کنید.
در کشور زامبیا بیماری مالاریا به شدن رایج است. غروب خورشید لباس های کاملا پوشیده بپوشید تا حشرات نیشتان نزنند. با این حال پیشگیری مالاریا "واکسن" به شدت توصیه می شود.
در زامبیا بیماری تب زرد وجود ندارد با این حال بسیاری از کشورها بر روی گواهی واکسیناسیون تب زرد نیز اصرار می کنند.

چجوری برم؟
ویزا زامبیا