معرفی ترکمنستان ویرایش مطلب

ترکمنستان کشوری واقع در آسیای میانه است و همان طور که از نام آن مشخص است سرزمین مردم ترکمن می باشد. البته قومیت های دیگری چون روس ها و ازبک ها هم در این کشور زندگی می کنند. از سایر اقوام ساکن در این کشور نیز می توان به قراق ها، تاتارها، اوکراینی ها، کردها، ارمنی ها، آذربایجانی ها و بلوچ ها اشاره کرد. به همین دلیل ساکنان این کشور به جز زبان ترکمنی، به زبان روسی، ازبکی و زبان های دیگر نیز صحبت می کنند. کشور ترکمنستان از جنوب با ایران و افغانستان، از شمال با ازبکستان و قزاقستان و از غرب با دریای خزر همسایه است. همین طور این کشور با کشورهای آذربایجان و روسیه نیز دارای مرز مشترک دریایی می باشد.

تاریخ

تاریخ ترکمنستان از 2000 سال پیش از میلاد با ورود اقوام ایرانی از تبار هند و اروپایی آغاز می شود. اکثر ساکنان این کشور ترکان غز بودند. ترکان غز زبان ترکی ترکمنی را با حکمرانی بر منطقه ترویج دادند و در دوران حکومت، فرهنگ اسلام که توسط اعراب به ترکمنستان آورده شده بود با آداب و رسوم محلی ایرانی ترکیب شد و بعدها این فرهنگ تحت تاثیر دودمان سلجوقیان قرار گرفت.
اواخر قرن نوزدهم، ترکمنستان امروزی به شکلی اساسی به وسیله استیلا و یورش امپراتوری روسیه دچار تغییر اساسی شد و چند دهه بعد با شکل گیری اتحاد جماهیر شوروی، از یک جامعه قبیله ای اسلامی به یک جامعه لنینیستی مطلقه تبدیل شد.
در سال 1991 ترکمنستان به استقلال رسید.

شهر های ترکمنستان

عشق آباد، پایتخت و بزرگترین شهر این کشور می باشد. قدمت این شهر قدیمی به دوران اشکانیان می رسد و گفته می شود که عشق آباد در واقع اشک آباد بوده که نام اشک نیز از اولین پادشاه اشکانیان گرفته شده است. این شهر که ابتدا روستای کوچکی در مسیر جاده ابریشم بود، به پایگاه اشکانیان و بعدها به پایتخت کشور ترکمنستان تبدیل شد و در حال حاضر از مهم تیرن شهرهای کشور نیز محسوب می شود. با اینکه این شهر قوانین سختگیرانه ای دارد اما هر ساله گردشگران زیادی برای بازدید از اینهمه فراز و نشیب های تاریخی و همین طور زندگی مردم ترکمنی، به آن سفر می کنند.

مرو یکی از شهرهای باستانی ایران بود که امروزه در این کشور قرار دارد. قدمت شهر مرو به پیش از میلاد مسیح می رسد از این رو این شهر تاریخی جاذبه های فراوانی دارد که می تواند برای هر توریست و گردشگری جذاب باشد. مرو از شهرهای مهم و دیدنی این کشور می باشد.

چارجو و ترکمن باشی هم از شهرهای دیدنی و مهم کشور ترکمنستان هستند.

گشت و گذار در ترکمنستان ویرایش مطلب

عشق آباد با تاریخ پر از فراز و نشیبی که پشت سر گذاشته مقصد اول گردشگران و ماجراجویان انتخاب شده است. معمولا مسافرانی که قصد گردش در کشور ترکمنستان را دارند اول به پایتخت آن سفر کرده و چند روزی را در آن سپری می کنند.

بازدید از نیسا

خرابه های نیسا که در 18 کیلومتری غرب شهر عشق آباد قرار گرفته اند، زمانی پایتخت باستانی پارتای بوده و قدمتشان به هزاره ی پیش از میلاد باز می گردد. نیسای قدیم جایی بود که تمام کاخ ها و معابد در آن قرار داشت. همچنین در این منطقه انبار بزرگی از شراب و انبارهای دیگری نیز قرار داشتند. دستور ساخت این منطقه را پادشاه اتریش صادر کرد (زمانی که امپراتوری اتریش قدرت جهانی داشت)
آخرین یافته ی قدیمی در این منطقه یک قطعه هنری منحصر به فرد و یک شاهکار واقعی از هنر نقاشی دوران اشکانیان است. همین طور این منطقه سال 2007 توسط یونسکو در سایت میراث جهانی اعلام شد.
اگر به تاریخ و آشنایی با آن علاقه مندید از این منطقه بازدید کنید.

نیسا

نیسا

نکات سفر ویرایش مطلب

یکی از بهترین راه ها برای گشت و گذار در این کشور همراه شدن با تورهای ترکمنستان است. شما می توانید بهترین تورها را از طریق معتبرترین آژانس های هواپیمایی دنبال کنید.

ترکمنستان
Turkmenistan
نام
ترکمنستان
پایتخت
عشق آباد
زبان رسمی
ترکمنی
شعار
مذهب
مسلمان
واحد پول
منات ترکمستان (TMT)
تفاوت زمانی
+5
ولتاژ برق
220
قاره
آسیا
پیش شماره
+993
نقشه
آب و هوا ویرایش مطلب

کشور ترکمنستان از آب و هوای بیابانی نیمه گرمسیری برخوردار است و معمولا خشک می باشد. فصل زمستان در این کشور هوا معتدل و خشک است و بیشترین میزان بارش در ماه های ژانویه اتفاق می افتد که البته بیشترین بارندگی در امتداد کوه های کوپه داغ صورت می گیرد.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

ترکمنستان از کشورهای امن آسیایی شناخته شده و محیطی بسیار دوستانه دارد. تنها مواردی که ممکن است خطرناک باشد شرکت کردن در بحث های سیاسی است پس تحت هیچ شرایطی وارد بحث ها نشوید.
آب لوله کشی در کشور ترکمنستان قابل آشامیدن نیست. حتما برای مصرف روزانه خود از آب های معدنی که در فروشگاه ها عرضه می شود خریداری کنید و از خوردن آب های لوله کشی به شدت اجتناب کنید.
از مواردی که همیشه در این کشور باید حواستان باشد، نیروهای پلیس هستند. آن ها در هر زمان می توانند از شما درخواست مدارک کنند. از این رو پاسپورت و ویزای شما همراهتان باشد که بهترین و مطمئن ترین راه کپی از آنهاست. از برگه ی پاسپورت و ویزای خود اسکن رنگی بگیرید و اصلشان را در هتل نگهداری کنید تا مشکلی برایتان پیش نیاید.
اگر نیروهای پلیس خواستند بازرسی بدنی انجام دهند ممانعت نکنید. اگر خواستند جیب های شما را بگردند محترمانه بگویید که خودتان تمام محتویات جیبتان را خالی می کنید و اجازه ندهید دست در جیب شما کنند.
در ضمن رفت و آمد بعد از ساعت 11 شب در تمام مناطق این کشور ممنوع می باشد. اگر پرواز داشتید می توانید با استفاده از تاکسی خودتان را فرودگاه برسانید.
قبل از سفر به این کشور حتما واکسیناسیون هپاتیت A و B را انجام دهید. واکسیناسیون در برابر بیماری تیفوس نیز توصیه می شود.

چجوری برم؟
ویزا ترکمنستان