معرفی ترکیه ویرایش مطلب

ترکیه کشوری اوراسیایی و دو تکه ایست که بخش بزرگ آن به نام آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب غرب آسیا و خاورمیانه واقع و بخش دیگرش در منطقه بالکان (منطقه ای جنوب شرق اروپا) قرار گرفته است. این کشور دو تکه ای از شمال غرب با بلغارستان، غرب با یونان، شرق و شمال شرقی با ارمنستان، گرجستان، آذربایجان و ایران، جنوب شرقی با عراق و سوریه و از جنوب با دریای مدیترانه و قبرس همسایه است. ترکیه به نوعی فصل مشترک قاره های آسیا و اروپاست و به همین دلیل فرهنگشان هم تلفیقی از هر دو فرهنگ شرق و غرب کره زمین است. ترکیه جز کشورهای توسعه یافته رده بندی میشود و نظام آنها جمهوریست. زبان اصلی و رسمی این کشور ترکی است و نوع حکومت در این کشور جمهوری با پارلمان واحد است.
طرح اصلی پرچم ترکیه ماه و ستاره سفید با زمینه سرخ رنگ است که این طرح مربوط میشود به علائمی که امپراتوری های ترک سلجوقی و عثمانی به عنوان پرچم استفاده می کردند.
جمعیتی حدود 77 میلیون نفر دارد و پایتخت آن آنکارا ست.

تاریخ

ترکیه سال 1923 به رهبری مصطفی کمال پاشا معروف به آتاترک، جانشین امپراتوری عثمانی شد. این امپراتوری به دلیل شکست در جنگ جهانی اول از هم پاشید و مورد تهاجم بریتانیا واقع شد. در همین زمان آتاترک مقاومت ملی علیه این کشورها را طراحی کرد که نتیجه اش شدجمهوری ترکیه بر پایه اصل جدایی دین از سیاست. این کشور سال 1946 میلادی عضو سازمان ملل متحد شد و در سال 1952 به ناتو پیوست.

آداب و رسوم

موقعیت جغرافیایی ترکیه روی فرهنگ و آداب و رسوم مردمانش نیز تاثیر گذاشته. مثلا در زمان عثمانی روابط مردمان ترکیه رسمی بود چون در سنت های عثمانی تاکید بسیاری بر ادب می شد. با اینکه امروزه به خاطر برخورد با فرهنگ های اروپایی غیر رسمی تر شده ولی اصطلاحات مودبانه و تعارف همچنان بینشان وجود دارد.

شهر های ترکیه

استانبول شهر دو قاره ای ترکیه و بزرگترین شهر آن است. همین طور دومین قطب گردشگریه کشور و سومین شهر توریستی در جهان. این شهر هفت تپه ای جدا از دیدنی های تاریخی و طبیعی بی نظیر، به فستیوال های خرید هم شهرت دارد. اکثر توریست ها و گردشگرانی که به استانبول سفر می کنند صرفا قصد خرید دارند آن هم از کامل ترین و غنی ترین مراکز خرید دنیا که در این شهر فعالیت می کنند.
آنکارا   که قلب بسیاری از تمدن هاست، پایتخت کشور ترکیه و دومین شهر بزرگ آن است. جاذبه های گردشگری زیادی دارد، مثل مساجد تاریخی و بناهای قدیمی اما بیشتر به داشتن چشمه های آب معدنی شهرت دارد.
از دیگر شهرهای مهم این کشور نیز می توان به آنتالیا که به نگین کشور ترکیه شهرت دارد اشاره کرد. شهری که با داشتن سواحل فوق العاده زیبا و رویایی، توریست های زیادی را جذب کرده و تحت هیچ شرایطی مسافرانش را خسته نمی کند. چه اهل گشت و گذار باشید، چه عاشق خرید، چه عاشق رستوران گردی و تست بهترین غذاها و چه اهل راه رفتن روی شن های زیبا و ورزش های آبی، این شهر برای تمام این موارد برنامه های ویژه ای دارد.
و اما قونیه، آرامگاه مولانا. شهری که به درویش های مرید مولوی شهرت دارد و هرساله توریست های زیادی را جذب می کند. این طور که در اساطیر یونان آمده، به این شهر اژدهایی حمله میکرده و گروهی از زنان و دختران را می بلعیده. اژدها توسط پرسیوس پسر ژوپیتر، کشته شد و مردم شهر را از بلای آن رها کرد. مرم شهر نیز به پاس این پیروزی و رهایی، تصویر پرسیوس را به یکی از دروازه ها آویختند. تائید این وجه تسمیه هنگام حفاری شهر، از سکه هایی به دست آمد که روی آنها تصویر پرسیوس و اژدها دیده شد.
کاپادوکیا ، ازمیر ، آلانیا ، بدروم ، کوش آداسی و مارماریس هم از شهرهای توریستی و پر بازدید کشور ترکیه هستند و جذابیت خاص خودشان را دارند.

گشت و گذار در ترکیه ویرایش مطلب

این کشور پر از جاذبه است و دیدنی ها. از گنبد و مناره های شهر استانبول گرفته تا ویرانه های رومی در سواحل آنتالیا. منطقه باستانی آسپندوس یا آمفی تئاتر آسپندوس که یکی از حفاظت شده ترین تئاترهای عهد باستان است، منطقه ایست که باید دیده شود. ساحل پاتارا در آنتالیا هم از لذت بخش ترین دیدنی های کشور است چون این ساحل، یکی از طولانی ترین ساحل های شنی مدیترانه است که تنها یک کافی شاپ دارد. دهکده مجاور این ساحل نیز زادگاه سنت نیکولاس، اسقف بیرانسی قرن چهاردهم است که بعدها به افسانه بابانوئل تبدیل شد.

ساحل پاتارا

در شهر زیبای استانبول حسابی گردش کنید.

این شهر از بهترین جاذبه های گردشگری جهان است و هر ساله به خاطر داشتن بکرترین آثار تاریخی، توریست های زیادی را جذب خود می کند. شما می توانید در این شهر روزها وقت بگذرانید بدون آنکه خسته شوید.
از مسجد سلطان احمد یا کبود دیدن کنید.
این مسجد به دلیل داشتن کاشی کاری های آبی رنگ فوق العاده زیبا که در تزئینات دیوارهای داخلی آن به کار رفته به مسجد کبود شهرت پیدا کرده است. مسجد کبود زمان سلطنت احمد اول ساخته شد و قبر وی نیز داخل این مسجد قرار گرفته است. مسجد آبی یا سلطان احمد یکی از زیباترین مساجد دنیاست و از نمونه های منحصر به فرد و شگفت انگیز معماری دوره امپراتوری عثمانی به حساب می آید. به یاد داشته باشید که هنگام نماز تنها نمازگزاران اجازه ورود به مسجد را دارند پس اگر قصد بازدید دارید بهتر است در زمانی غیر از ساعات نماز به مسجد بروید.

مسجد سلطان احمد

مسجد سلطان احمد

مسجد سلطان احمد

در خیابان استقلال قدم بزنید. این خیابان از مشهورترین خیابان های کشور ترکیه است که در قسمت اروپایی شهر استانبول و در بخش بی اوغلو قرار دارد. خیابانی طولانی که در هر دو سمت آن انواع کافه ها، رستوران ها، بوتیک ها و مراکز خرید وجود دارد و در 24 ساعت شبانه روز مملو از جمعیت می شود. انتهای خیابان نیز حال و هوای دلچسبی دارد. مغازه هایی که سازهای قدیمی می فروشند، نقاشانی که آثارشان را حراج می کنند و لباس های دست دوز رنگارنگی که مجذوبتان می کنند. خیابان استقلال بهترین جا برای خرید هم زمان با پیاده روی، گردش و خوش گذرانی است. بی دلیل نیست که آخر هفته ها سه میلیون نفر در روز از این خیابان بازدید می کنند.

خیابان استقلال

خیابان استقلال

خیابان استقلال

از بازار بزرگ استانبول (کاپالی چارشی) سوغاتی بخرید. این بازار یکی از برترین جاذبه های شهر است که حتما باید از آن بازدید کرد. اوایل در این بازار فقط پارچه داد و ستد می شد که به آن بازار پارچه فروشان جواهر می گفتند. این بازار از آجر و چوب با طاق های بزرگ قوس دار ساخته شده است و روی دیوارهای آجری یا سنگی آن را گچ کاری کرده اند.
این بازار سوغاتی و یادگاری های خوبی برای فروش دارد.

کاپالی چارشی

کاپالی چارشی

پاموک کاله در شهر آنتالیا هم بسیار معروف است و دیدنی. پاموک کاله که در زبان ترکی معنی قصر پنبه ای دارد، به داشتن چشم اندازی غیر واقعی و مسحور کننده از شیب های پلکانی و سفید رنگش معروف است. این شیب ها از بهترین دیدنی های کشور ترکیه هستند و به خاطر داشتن گردشگران فراوان، به یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری آنتالیا تبدیل شدند.

پاموک کاله

سواحل شنی و خیابان های پر از فروشگاه و رستوران های لوکس شهر بدرومسالهاست که گردشگاه محبوب توریست ها شده است. در صورت امکان حتما به این شهر ساحلی سفر کرده و حسابی لذت ببرید.
بالن ها در کاپادوکیا را فراموش نکنید. در صورت امکان به این شهر سفر کنید و پس از گشت و گذار در شهر سوار بر بالن ها شاهد منظره ای عجیب و در عین حال زیبا و شگفت انگیز باشید بر فراز آسمان.

بالن های کاپادوکیا

در صورت امکان به شهر قونیه سفر کنید و شاهد سماع عاشقانه دراویش باشید. سماع دنیایی متفاوت است. حتی اگر مولانا را نشناسیم و با تفکراتش آشنا نباشیم، دیدار از این مراسم تاثیرگذار خواهد بود. استاد مولانا از نظر بسیاری از مسلمانان و همین طور گردشگران، قدیس به شمار می آید و هر ساله از 10 تا 17 دسامبر برای بزرگداشت این شاعر و عارف بزرگ، مراسم رقص سماع برگزار میشود. عارفان اعتقاد دارند که اتحاد با خدا تنها از طریق این رقص عرفانی امکان پذیر می باشد. دیدن این رقص را به هیچ وجه از دست ندهید.

رقص سماع

رقص سماع

نکات سفر ویرایش مطلب

ترکیه جز کشورهای امن محسوب میشود اما باز هم مواردی وجود دارد که توریست ها باید رعایت کنند. مثل محافظت از پول، مدارک، اشیای گران قیمت مثل دوربین و گوشی و مواردی از این قبیل.
از دیگر نکاتی که در سفر باید انجام دهید توجه به تابلوهای سیگار کشیدن ممنوع است. مردم ترکیه فوق العاده زیاد سیگار می کشند اما در مکان هایی چون مراکز خرید و برخی رستوران ها، تابلوی کشیدن سیگار ممنوع است نصب شده که اگر نادیده بگیرید جریمه خواهید شد.
سعی کنید فقط از اتوبوس و مترو برای جابه جا شدن استفاده کنید و از سوار شدن به ماشین های متفرقه مخصوصا در تنهایی به شدت پرهیز کنید. برای گشت و گذار در شهرها کارت حمل و نقل عمومی تهیه کنید. به این ترتیبب می توانید با هزینه های مناسب از سرویس حمل و نقل عمومی استفاده کنید. اگر در صورت لزوم از تاکسی ها استفاده کردید قبل از ورود تاکسی متر را چک کنید تا صفر شده باشد. همین طور حواستان باشد تا راننده، مسیر را عمدا طولانی نکند گرچه فهمیدن این موضوع سخت است.
در انتها هر زمان که قصد سفر به کشور ترکیه را داشتید، حتما از تورهای سفر به ترکیه استفاده کنید چون مقرون به صرفه تر است و امکانات بیشتری را به شما ارائه می کند.

رستورانها و کافه ها

بیشتر ببینید
رستورانها و کافه های ترکیه ...

هتل ها

بیشتر ببینید
هتل های ترکیه ...

دیدنی ها

بیشتر ببینید
دیدنی های ترکیه ...
ترکیه
Turkey
نام
ترکیه
پایتخت
آنکارا
زبان رسمی
ترکی
شعار
آشتی در میهن، آشتی در جهان
مذهب
سنی، شیعه
واحد پول
لیر ترکیه (TL)
تفاوت زمانی
+3
ولتاژ برق
220
قاره
اروپا
پیش شماره
+90
نقشه
آب و هوا ویرایش مطلب

کشور ترکیه دارای آب و هوایی متنوع است و این تنوع و گونانی به توپوگرافی و عرض جغرافیایی آن بستگی دارد. مثلا در منطقه دریای اژه و سواحل مدیترانه آب و هوا معمولی است. به سختی بارش باران دارد و در طول تابستان گرم و آفتابی است. زمستان ها هم معتدل است و به ندرت برف میبارد مگر در مناطق کوهستانی بالاتر از 2000 متر ارتفاع. اطراف دریای مرمر از جمله استانبول، آب و هوا اقیانوسی و نیمه مدیترانه ایست. طول تابستان بسیار گرم است. زمستان هایش سردتر از قسمت های دیگر کشور است در قسمت های ساحلی شهر هم برف میبارد. منطقه ی دریای سیاه هم آب و هوای اقیانوسی دارد البته با بیشترین میزان بارش در سراسر سال. دارای تابستان هایی گرم و مرطوب و زمستان هایی سرد. درجه حرارت آب در ساحل های دریای سیاه همیشه سرد است و حتی در تابستان هم برای شنا مناسب نمی باشد.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

هزینه های تاکسی در این کشور بالاست پس تا جایی که امکان دارد از مترو و اتوبوس هایی که در شهرهای این کشورفعالیت می کنند استفاده کنید.
آب لوله کشی در این کشور غیر قابل آشامیدن است پس حتما از فروشگاه های سطح شهر، آب های معدنی تهیه کنید.
از تظاهرات هایی که در تاکسیم انجام میشود دوری کنید چون بازداشت در چنین تظاهراتی برای شما به عنوان توریست خارجیی گران تمام خواهد شد.
فستیوال خرید در استانبول را از دست ندهید و همین طور بالن سواری در شهر کاپادوکیا.

چجوری برم؟
ویزا ترکیه