معرفی آفریقای جنوبی ویرایش مطلب

جمهوری آفریقای جنوبی در جنوب قاره آفریقا واقع شده و در خود چندین کشور دیگر را هم جای داده است. آفریقای جنوبی با کشورهای نامیبیا، بوتسوانا، زیمبابوه، موزامبیک، سوازیلند و لسوتو همسایه است و درواقع کشور لسوتو در آن قرار دارد. نکته جالب دیگری هم درباره این کشور وجود دارد از جمله اینکه با دو اقیانوس اطلس و هند مرز آبی دارد، سه پایتخت متفاوت دارد که قوهٔ مجریه در پرتوریا، پارلمان در کیپ تاون و قوهٔ قضائیه در بلوم فونتین مستقر شده اند. کشور آفریقای جنوبی یکی از آرام ترین کشورهای آفریقایی است و با اینکه هیچ وقت در آن کودتا نشده اما تاریخ پر فراز و نشیبی داشته است. این کشور دارای قدیمی ترین سنگواره های یافت شده در آفریقاست اما تاریخ نوشتاری آن با ورود اروپایی ها از طریق دریا به این کشور آغاز شد. کاوشگری پرتغالی برای اولین بار از آن دیدن کرد و نامش را دماغه طوفان ها یا دماغه امید نیک نامیدند. بعد هلندی ها آمدند و حتی محلی برای تهیه خواربار را در سواحل تاسیس کردند اما این داستان ها و ورود اروپایی ها و آمریکایی ها با کشف معادن الماس و جنگ جهانی ادامه پیدا کرد تا سال ۱۹۴۸ که حزب ملی آفریقای جنوبی از طریق رای گیری به قدرت رسید. جمعیت 50 میلیونی این کشور به آفریکانس، انگلیسی و ۹ زبان آفریقایی صحبت می کنند البته این جدا از زبان های غیررسمی قبیله هاست. حالا تصور کنید که این کشور با دارا بودن 11 زبان رسمی و قبایلی متعدد چه فرهنگ گسترده و متنوعی دارد. این روزها صنعت گردشگری و توریسم این کشور به علت تنوع نژادی، طبیعت بی نظیر، حیات وحش منحصر به فرد و فرصت های سرمایه گذاری که در آن وجود دارد رونق یافته و آفریقای جنوبی را به یکی از پربازدید ترین مقاصد توریستی جهان تبدیل کرده است.

تاریخ

ابتدا امپراتوری بریتانیا از سال 1797 بخش های مختلف این کشور را به تصرف خود درآورد. در سال 1934 حزب آفریقای جنوبی و حزب ملی آفریقای جنوبی برای تشکیل حزب متحد آفریقای جنوبی و به دنبال آشتی بین آفریقایی ها و سفید پوستان انگلیسی زبان ادغام شدند. اما اتحادیه به دلیل ورود به جنگ جهانی دوم به عنوان متحد بریتانیا از هم پاشید. سال 1948 حزب ملی آفریقای جنوبی از طریق رای گیری به قدرت رسید و شروع به انجام یک سری قوانین مبنی بر جداسازی نژادی که به نام "آپارتاید" شناخته می شود کرد.
آپارتاید نژادی روز به روز در جهان باعث تحریم های خارجی کشورهای غربی و شورش و سرکوب های داخلی شد.
در سال 1990 دولت حزب ملی اولین گام برای مذاکره کناره گیری از قدرت را با لغو ممنوعیت کنگره ملی آفریقا و بقیه موسسات سیاسی چپ گرا برداشت و نلسون ماندلا را بعد از 27 سال زندان آزاد کرد.

شهر های آفریقای جنوبی

ژوهانسبورگ از دیدنی ترین و توریستی ترین و همین طور مهم ترین شهرهای این کشور می باشد. همین طور این شهر از امنیت بیشتری نسبت به سایر شهرهای آفریقای جنوبی برخوردار است و پرجمعیت ترین شهر کشور نیز می باشد. ژوهانسبورگ شهری زنده و پر جنب و جوش که با سرعتی باورنکردنی و بیشتر از گذشته مورد توجه گردشگران قرار گرفته و مقصدی محبوب برای گردشگران به حساب می آید. در این شهر هر قشری لذت خواهند برد چون جاذبه های زیادی آماده میزبانی هستند از موزه ها و گالری های هنر گرفته تا جاذبه های طبیعی و خیابان های شلوغ و پر زرق و برق.

شهر کیپ تاون، پایتخت پارلمانی آفریقای جنوبی و دومین شهر بزرگ این کشور بعد از ژوهانسبورگ که به دلیل داشتن طبیعت و حیات وحش زیبا و خاص خود، هر بازدید کننده ای را مجذوب می کند. این شهر از نفس گیر ترین و زیبا ترین شهرهای دنیا نیز شناخته شده است. شب نشینی ها، گشت و گذارهای ساحلی و کوهستانی به همراه گیاهان و جانورانی که هرگز دست از مبهوت کردن شما بر نمی دارند و کیپ تاون را به مقصدی فوق العاده جذاب برای گردشگری تبدیل کرده اند.

پرتوریا، پایتخت اجرایی و اداری این کشور و البته از مهم ترین شهرهای آفریقای جنوبی نیز می باشد. این شهر مناظر دیدنی و جاذبه های فراوانی دارد که می تواند ماجراجویان و گردشگران بسیاری را جذب کند.

از دیگر شهرهای مهم کشور می توان به دوربان اشاره کرد.

گشت و گذار در آفریقای جنوبی ویرایش مطلب

در کشور آفریقای جنوبی انواع جاذبه های گردشگری و مهم تر از همه طبیعی وجود دارد که بی نظیر هستند. حیات وحش منحصر به فرد و مشهور آن تا چشم اندازهای زیبای بیابانی و همین طور چندین پارک ملی بزرگ و مشهور که باعث شدند تمام علاقه مندان از سراسر دنیا بدان سفر کنند و از نزدیک شاهد این زیبایی های نفس گیر باشند. علاوه بر تمام اینها، صخره های مرجانی، رشته کوه، سواحل متعدد در کنار شهرهای شلوغ و پرهیاهو تنها بخشی از جاذبه های گردشگری این کشور زیبا را تشکیل می دهند.

به شهر نفس گیر کیپ تاون سفر کنید.

کیپ تاون شهری خیره کننده و همین طور از زیباترین شهرهای دنیاست. شهری مسحور کننده که توسط طبیعتی زیبا و چشم نواز احاطه شده و درست بین کوهستان و دریا قرار گرفته است. کافیست برای داشتن زیباترین چشم اندازهای ممکن از شهر، بالای کوه تیبل بروید و خودتان را توسط تله کابین به قله برسانید. برای بالا رفتن از کوه تیبل، تله کابین های بزرگی وجود دارند که شما را بر فراز این کوه می برند و این تله کابین ها از ساعت 8 صبح تا 10 شب مسافران را جابه جا می کنند. از بالا دیدن جایی که دو اقیانوس اطلس و آرام به یکدیگر می پیوندند از لذت بخش ترین کارهای سفرتان است.

کوه تیبل

کوه تیبل

در دامنه های شرقی کوه تیبل، باغ های گیاه شناسی کریستین بوش قرار دارد. مطمئن باشید که قسمتی از سفر شما تنها با دیدن این باغ تکمیل خواهد شد. البته نه تنها برای تماشا کردن کوه ها و مناظر مسحور کننده باغ، بلکه به دلیل داشتن ویترینی از گیاهان بومی آفریقایی که تنها در این باغ زیبا قابل لمس و مشاهده هستند. پل زیبای موجود در این باغ گیاه شناسی هم فوق العادست. حتما روی پل راه بروید چون این پل به شما اجازه می دهد تا از دید میمون یا پرنده ها و از بالا به طبیعت نگاه کنید و لذت ببرید. این راه که جذاب ترین راه پیاده روی در جهان شناخته شده است، حدود 12 متر از زمین ارتفاع می گیرد و تنها دوبار با زمین برخورد می کند. با تمام این زیبایی ها جای تعجب نیست که این باغ ملی به عنوان یکی از زیباترین و بزرگترین باغ های جهان یاد شود و در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت برسد.

باغ ملی کریستین بوش

باغ گیاه شناسی کریستین بوش

کریستین بوش

کریستین بوش

از دیدن پنگوئن ها غافل نشوید. برای بازدید از این موجودات دوست داشتنی کافیست به خلیج فالس False Bayمراجعه کنید. در این خلیج پنگوئن ها در سواحل زیبای طلایی پرسه می زنند.

خلیج فالس

خلیج فالس

پارک ملی کروگر Kruger

این پارک یکی از مشهورترین پارک های سافاری در دنیاست. پارک ملی کروگر تنها 3/5 4 ساعت با شهر ژوهانسبورگ فاصله دارد و فرصتی فوق العاده برای گردشگران فراهم می کند تا 5 حیوان مشهور آفریقایی را از نزدیک ببینند. حیواناتی چون شیر، پلنگ، بوفالو، فیل و کرگدن. علاوه بر این ها تنوع بی نظیر و فوق العاده از سایر جانوران حیات وحش نیز در این پارک وجود دارد. نقاشی های صخره ای بوشمن ها و سایت های باستان شناسی هم بخش های دیگری از جذابیت های پارک هستند. اینجا مناسب و ایده آل برای ماجراجویان است که سوار بر بالون بر فراز پارک نهایت لذت را ببرند. اماکن اقامتی نیز در این پارک تعبیه شده از اردوگاه های ساده تا لژهای راحت.

پارک ملی کروگر

پارک ملی کروگر

پارک ملی کروگر

نکات سفر ویرایش مطلب

اگر دنبال اقامت های رایگان، راحت و صد البته ایمن هستید می توانید در شهرهای توریستی این کشور با استفاده از سرویس های کوچ سرفینگ میمهان افراد بومی شده و کنار آنها چند روزی را زندگی کنید.
یکی از لذت بخش ترین کارهای ممکن در آفریقای جنوبی، اجاره دوچرخه در شهرهای آن است. دوچرخه سواری راه خوبی برای داشتن تجربه های بیشتر است. چون شما از این طریق می توانید با مردم محلی همگام شده و از رکاب زدن در طبیعت لذت ببرید.

آفریقای جنوبی
South Africa
نام
آفریقای جنوبی
پایتخت
پرتوریا
زبان رسمی
آفریکانس، انگلیسی ، 9 زبان آفریقایی
شعار
اتحاد در تنوع
مذهب
مسیحیت، یهودی
واحد پول
راند (XOF)
تفاوت زمانی
+2
ولتاژ برق
220
قاره
آفریقا
پیش شماره
+27
نقشه
آب و هوا ویرایش مطلب

آب و هوا در کشور آفریقای جنوبی ملایم و خوب است و می توان گفت که بیشتر روزهای سال آفتابی است. عامل اصلی تاثیر در شرایط آب و هوای این کشور، ارتفاع و همین طور اقیانوس هاس اطراف هستند. مثلا تابستان و زمستان در آفریقای جنوبی در تضاد با تابستان و زمستان اروپا و همین طور آمریکای شمالی قرار دارد. تقریبا در تمام زمستان بارندگی وجود ندارد تنها در کیپ غربی بارش زمستانی وجود دارد و هوا سرد است.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

کشور آفریقای جنوبی به داشتن جرم جنایت و همین طور خشونت مشهور است. از این رو به یاد داشته باشید برای داشتن سفری امن و مطمئن حتما هنگام تردد، خصوصا در مکان های عمومی، از حمل اشیا گران و همین طور وجه نقد زیاد پرهیز کنید. هنگام گشت و گذار از کیف های کمربندی استفاده کنید و پول و لوازم گران قیمت تان را داخل آن بگذارید. هنگام عکاسی مراقب دوربین و همین طور تلفن همراه خود باشید.
هر نوع پیشنهادی که از جانب غریبه ها دریافت کردید قبول نکنید و از تردد در محله های پایین آن هم شب هنگام و به تنهایی خودداری کنید.
آب آشامیدنی در این کشور قابل شرب است. در صورت نیاز می توانید از آب های معدنی که داخل فروشگاه ها عرضه می شوند خریداری کنید.

چجوری برم؟
ویزا آفریقای جنوبی