معرفی سومالی ویرایش مطلب

سومالی کشوری ساحلی است واقع در منطقه ی شاخ آفریقا و پایتخت آن موگادیشو نام دارد. این کشور که قبلا با نام جمهوری دمکراتیک سومالی شناخته میشد از غرب به اتیوپی، شمال و نیمه غربی به جیبوتی، جنوب غرب به کنیا، شمال به خلیج عدن و از شرق به اقیانوس هند محدود می شود. سومالی در سواحل شرق قاره آفریقا و بر روی خط استوا واقع شده است.

تاریخ

استقلال این کشور از سلطه قیمومیت انگلیسی سومالی لند پادشاه انگلستان و در سال 1960 اعلام گردید. در این سال اتحاد انگلیسی و سومالی لند ایتالیایی سابق بوقوع پیوست. اتحاد سومالی با شوروی زمانی به اتمام رسید که شوروی از اتیوپی در بازپس گیری اودگان حمایت کرد. اواخر دهه ی 1980 گروه های مخالف درون سومالی زیاد باره را به مبارزه طلبیدند. سال 1991 آنان پایتخت را اشغال و زیاد باره را سرنگون کردند اما گروه های رقیب بخش های شمالی و جنوبی را تحت کنترل خود درآوردند. زیر بنای سومالی در جنگ داخلی خیلی تلخی از هم پاشید و در سال 1992 نیرویی به رهبری آمریکا مداخله کرد.

شهر های سومالی

پایتخت و بزرگترین شهر این کشور، موگادیشو نام دارد.

هارگیسه، بایدوا و بوارئو هم از دیگر شهرهای شناخته شده ی کشور سومالی هستند.

گشت و گذار در سومالی ویرایش مطلب

غار لاس گال Laas Gaal

این غار زیبا و گرانیتی در روستایی خارج از شهر هرجیسا قرار گرفته و با سنگ های نئونیته تزئین شده است. عشایر محلی از این غار به عنوان پناهگاه و زمانی که هوا بارانی بود استفاده می کردند و هرگز به نقاشی های داخل غار توجه نشان نمی دادند. اما با کشف زیبایی های باستانی و نقاشی ها توسط تیم باستان شناسی فرانسوی، اکنون این سایت توسط روستاییان محلی محافظت می شود. این نقاشی ها در غار لاس گاس، از بهترین نقاشی های آفریقا شناخته شده است. طرحی از گاو ها، سگ ها و حتی زرافه نیز وجود دارد و از نقاشی ها به خوبی محافظت می شود.

غار لاس گال

غار لاس گال

سومالی

لاگ بادانا Lag Badana National Park اولین پارک ملی بود که در کشور تاسیس شد. وزرات گردشگری کشور تصمیم داشت تا صنعت گردشگری و توریسم را به این سمت متمرکز کند چون صخره های مرجانی و جزایر بخش مهمی از توسعه به شمار می رفتند. این پارک ملی از زیباترین دیدنی های طبیعی کشور شناخته می شود و درست مرز کشور کنیا قرار دارد.

سومالی

سومالی

سومالی

از مسجد جامع سفید رنگ Mosque of Islamic Solidarity پایتخت دیدن کنید.
سبک ساخت این مسجد سنتی اسلامی است که بیشتر برای مساجد عربستان سعودی قابل تشخیص است اما سبک ساخت این بنا یکی از سبک های شرق آفریقا می باشد. این مسجد تنها یک منار به ارتفاع 35 متر دارد که سمت راست این بنای مقدس واقع شده است. این مسجد بزرگترین مسجد شاخ آفریقا شناخته شده است که می تواند تا 10 هزار عبادت کننده در خود جای دهد.

سومالی

سومالی

سومالی

نکات سفر ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

سومالی
Somalia
نام
سومالی
پایتخت
موگادیشو
زبان رسمی
سومالیایی، عربی
شعار
مذهب
مسلمان
واحد پول
شیلینگ (SOS)
تفاوت زمانی
+3
ولتاژ برق
220
قاره
آفریقا
پیش شماره
+252
نقشه
آب و هوا ویرایش مطلب

این کشور به دلیل موقعیت جغرافیایی در سراسر سال از آب و هوای گرم ، بادهای موسمی فصلی و باران های نامنظم برخوردار است. متوسط دما روزانه بین 30 تا 40 درجه می باشد و وجود بادهای موسمی و نسیم دریایی باعث می شود که در دوره زمانی یعنی بین ماه های می تا اکتبر ملایم ترین فصل به شمار آید.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

این کشور به دلیل مشکلات نظامی اساسا به سه قسمت تقسیم شده که دو قسمت از آن به شدت خطرناک و نا امن است. متاسفانه دولت در حال مبارزه با القاعده و شورشیان در جنوب کشور است. از این رو سفر به این کشور در کل خطرناک است. اما اگر بنا به دلایلی به سومالی سفر کردید با شنیدن هر گونه صدایی چون تیراندازی یا انفجار محل را ترک کنید. حتما پیگیری های لازم را جهت زمان سفر خود از طریق سفارت داشته باشید و ناهنجاری ها را بسنجید. در این کشور جنایتکاران بسیاری وجود دارد که طبق آمار توریست های زیادی را به قتل رسانده اند و یا اینکه توریست را برای عملیات بمباران نگه می دارند پس به شدت از خودتان مراقبت کنید.
در این کشور اسکورتر های مسلح وجود دارند که می توانید آنها را استخدام کنید اما باز سفر به این کشور مناسب نمی باشد.
مجازات همجنسگرایی در این کشور مرگ است.
تنها از آب های معدنی پلمپ شده بنوشید.

چجوری برم؟
ویزا سومالی
x