معرفی نپال ویرایش مطلب

نپال کشوری آسیایی که شمال هندوستان قرار دارد و بیشترین محدوده ی آن بر روی رشته کوه های هیمالیا قرار گرفته است. شمال این کشور هشت قله از 14 قله بلند جهان در خود جای داده است که یکی از این ها بلندترین قله جهان یعنی اورست می باشد. جنوب این کشور چون مرطوب و حاصلخیز است نیز جمعیت زیادی را در خود جای داده است. این کشور تنها کشوری است که پرچم آن از دو مثلث بر روی هم تشکیل شده و به شکل مستطیل نمی باشد. نپال به دلیل داشتن جاذبه های طبیعی و تاریخی منحصر به فرد همیشه برای علاقه مندان به سفر مقصد مهمی به حساب می آید و سالانه توریست ها و ماجراجویان زیادی را به سمت خود جذب می کند. طبیعت متفاوت نپال این است که شما می توانید قله های پوشیده از برف را در نقطه ای از این کشور ببینید در حالیکه قسمت دیگر مملو از جنگل های گرمسیری و معتدل می باشد. چه علاقه مند به کوهنوردی و کارهای هیجان انگیز باشید چه بخواهید در بناهای تاریخی و معابد غرق شوید، سفر به نپال سفری خواهد شد که هیچگاه فراموشش نخواهید کرد.

شهر های نپال

کاتماندو بزرگترین شهر و همین طور پایتخت کشور نپال است. طبیعت این شهر کنار تاریخ و فرهنگ غنی آن دست در دست یکدیگر داده اند تا شهر را به قلب توریستی و اقتصادی نپال تبدیل کنند. کاتماندو ترکیبی از سنت و مدرنیته است که با جاذبه های تاریخی که یادآور عصر طلایی معماری در نپال می باشد توانسته است به یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری در قاره آسیا تبدیل شود. در این شهر هر نوع جاذبه ی تفریحی و گردشگری وجود دارد که می تواند همه را راضی نگه دارد.

نپال گانج شهری مرزی با کشور هندوستان که دو پارک ملی معروف کشور را در خود جای داده است و ماجراجویان بسیاری را به سمت خود می کشاند. این شهر مناسب برای ماجراجویانی است که در کنار شلوغی و هیاهو به دنبال ماجراجویی هستند.

سومین شهر بزرگ در این کشور پخارا نام دارد. در نزدیکی شهر پخارا کوه مخوف آناپورنا قرار گرفته است از این رو مقصد بسیاری از کوهنوردان و دوستداران طبیعت شناخته می شود.

باکتاپور و پاتان نیز از شهرهای مهم و دیدنی کشور نپال هستند.

گشت و گذار در نپال ویرایش مطلب

نپال همیشه برای علاقه مندان و ماجراجویان به مقصدی مهم تبدیل گشته است. این کشور چون در امتداد کوه های هیمالیا قرار گرفته است طبیعتی متفاوت دارد که می تواند هر فردی را از هر جای جهان به سمت خود جذب کند. همین طور این کشور تعداد زیادی معابد دارد که بسیاری از آنها قدمتی چند صد ساله دارند پس چه علاقه مند به کوهنوردی و کارهای هیجان انگیز این چنینی باشید چه بخواهید بناهای تاریخی و اماکن دیدنی را رصد کنید، سفر به نپال، سفری است که هیچ گاه فراموشش نخواهید کرد.

از کاتماندو دیدن کنید.

کاتماندو پایتخت نپال، شهری است رویای که در کوچه پس کوچه ها و بین بناهای قدمی آن، کوهستان هیمالیا پیداست. این شهر با معماری بی نظیر، با قیمانده از زمان باستان، الهه و خدایان بودایی و هندو می باشد. در شهر کاتماندو بناهای تاریخی و معابد بسیاری وجود دارد که پشت آنها تاریخ و داستان و افسانه هایی مربوط به دوهزار سال پنهان شدند. شما می توانید با گشت و گذار در شهر و راه رفتن میان معابد و صومعه ها، هزاران سال فرهنگ را یکجا کشف کنید.

به میدان دوربار Durbar سر بزنید.

میدان دوربار کاتماندو که مقابل کاخ سلطنتی کهنه پادشاه قرار گرفته است از میراث جهانی یونسکو می باشد و اطراف آن را بناها و اماکن تاریخی بسیاری فرا گرفته است. در میدان کاخ هایی با سقف های شیب دار و چهارگوش دیده می شود و مجسمه ای از هانومان که خداوندگار جنگ و شجاعت می باشد. میدان دوربار با معابد اطراف سایت و منطقه ای تاریخی شناخته می شود و مسافران زیادی را به سمت خود جذب می کند. از آنجایی که این میدان جز میراث جهانی به حساب می آید ورودی دو روپیه ای برای بازدید از آن در نظر گرفته شده است.

میدان دوربار کاتماندو

میدان دوربار کاتماندو

بازدید از معبد پاشو پاتینات Pashupatinath Temple

این معبد زیبا که مربوط به هندوهاست کنار رودخانه ی باگماتی بنا شده و از سال 1979 به لیست میراث فرهنگی یونسکو اضافه شده است. معبد پاشو پاتینات از مهم ترین، بزرگترین و مقدس ترین معابد هندوها در شهر کاتماندو شناخته شده و ساختار آن به قرن 5 باز می گردد. البته بخش اصلی معبد در اثر تهاجمات مربوط به قرن چهاردهم توسط مغول ها از بین رفته و معبد فعلی در قرن نوزدهم بنا شده است.
ماه های فوریه یا مارس در این معبد فستیوال "ماها شیوا راتی" نیز برگزار می شود که بسیار جذاب و دیدنی است. در این فستیوال بیش از 7000 نفر از مردم نپال شرکت می کنند و به جشن و پایکوبی مشغول می شوند.

معبد پاشوپاتینات

معبد پاشوپاتینات

معبد پاشوپاتینات

بدون شک بازدیدتان از شهر کاتماندو بدون گشت و گذار در محله ی Thamel تکمیل نخواهد شد. این محله میزبان عمده ی گردشگری به شمار می رود و مملو از مغازه ها، رستوران ها، کافه ها و همین طور فروشگاه هاست. اگر قصد خرید دارید شک نکنید این محله دوست داشتنی ترین مکانی است که در شهر پیدا خواهید کرد. همچنین دیدن مردم که در حال گشت و خرید هستند می تواند به نوبه ی خود لذت بخش باشد. در این محله زندگی به گونه ی عجیبی جریان دارد.

کاتماندو

کاتماندو

کاتماندو

لومبینی Lumbini

لومبینی از اماکن دیدنی و زادگاه سنتی سیذارتا گوتاما، پرورگار بودا ست از این رو روزانه زائران بودایی بسیاری از آن بازدید می کنند. باستان شناسان قدمت این منطقه را به سال 550 قبل از میلاد تخمین زده اند از این رو بازدیدکنندگان خصوصا ماجراجویان زیادی از این منطقه دیدن می کنند. این منطقه برای بازدید کنندگانی که به تاریخ و سازه های زیبای تاریخی علاقه مند هستند نیز دیدنی و جذاب است. لومبینی در مرکز یک پارک کوچک قرار گرفته است و اطراف آن نیز معابد مختلفی وجود دارد که بازدید کنندگان می توانند از دیدنشان لذت ببرند. این منطقه در سال 1997 در فهرست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده است.

لومبینی

لومبینی

لومبینی

از دهکده ی ناگارکوت Nagarkot دیدن کنید.

این دهکده مناسب است برای افرادی که دوست دارند زیبایی و شکوه هیمالیا را بدون فعالیت بدنی دشوار تجربه کنند. همین طور این منطقه برای تماشای غروب آفتاب و چشم اندازی پانورامیک از هیمالیا و کوه اورست فوق العاده است. ناگارکوت به دلیل داشتن دید زیبا به کوه ها و دره ی کاتماندو شناخته شده است. همین طور این دهکده به 8 رشته کوه هیمالیا دید دارد که می تواند برای علاقه مندانش جذاب باشد. در این دهکده هتل های خوب وجود دارند که می توانند هر سرویسی را به مسافرانشان ارائه کنند. بازدید از این منطقه رویایی را فراموش نکنید.

ناگارکوت

ناگاکورت

ناگارکوت

شرکت در تورهای ماجراجویی و روزانه نپال

دوچرخه سواری در کوهستان یک ورزش محبوب و لذت بخش است. زمین ها و مناطق سراسر این کشور نیز برای این کار ایده آل است. شما می توانید در شهرهای بزرگ و توریستی کشور چون کاتماندو، در یک تور دوچرخه سواری ثبت نام کنید و در دامان طبیعت رکاب بزنید. به علاوه اینکه در این تورها انتخاب های متنوعی برای هر سطح از افراد با توانایی دوچرخه سواری وجود دارد تا هر شخصی بتواند نهایت لذت را ببرد.
تورهای روزانه شخصی Encounters Nepal را نیز دنبال کنید. این تورها به شما تجربه ی پرواز بر فراز هیمالیا در نزدیک ترین حالت ممکن به اورست خواهند داد. تجربه ی شرکت در این تورها سال ها در خاطرتان به صورت زنده باقی خواهد ماند. خلبان به شما به اجازه می دهد که در صندلی دستیار شانه به شانه اش بنشینید. این می شود بهترین تجربه ی پرواز در دنیا.

نپال

نپال

نپال

نکات سفر ویرایش مطلب

شما می توانید برای داشتن سفری خوب و مطمئن تورهای نپال را توسط معتبرترین آژانس های هواپیمایی دنبال کنید.

نپال
Nepal
نام
نپال (پاها بر کوهستان)
پایتخت
کاتماندو
زبان رسمی
نپالی
شعار
مادر و مام میهن از آسمان والاترند
مذهب
هندوئیسم
واحد پول
روپیه نپال (NPR)
تفاوت زمانی
+6
ولتاژ برق
220
قاره
آسیا
پیش شماره
+977
نقشه
آب و هوا ویرایش مطلب

آب و هوای این کشور از جنوب نیمه گرمسیری تا قلل های یخی هیمالیا متنوع است و تمام کشور در معرض بادهای موسمی قرار دارد. به طور کل می توان گفت که هوا در نپال می تواند فریبنده باشد و با وجود آنکه هوا در نواحی مرکز شهر اغلب معتدل و مطلوب است اما دورتر ممکن است گرم تر، سردتر یا حتی طوفانی باشد.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

نپال به دلیل توریستی بودن نسبتا امن است و مردمانی مهمان نواز دارد. با این حال جرم های کوچکی چون دزدی و جیب بری در برخی نقاط رخ می دهد که باید احتیاط لازم را به عمل بیاورید. هنگام استفاده از اتوبوس ها در مناطق گردشگری چون شهری مثل کاتماندو، مراقب لوازم شخصی خود باشید و سعی کنید از حمل اشیا گرانقیمت پرهیز کنید. شب ها به تنهایی گردش نکنید و حتما همراه داشته باشید.
هنگام اعتصاب و تظاهرات از نزدیکی به آنها جلوگیری کنید. ممکن است این تظاهرات همراه با خشونت باشد و شمارا به دردسر بیاندازد.
آب لوله کشی در این کشور قابل آشامیدن نیست شما می توانید از آب های معدنی که در فروشگاه ها عرضه می شود خریداری کنید. به یاد هم داشته باشید جهت جلوگیری از برخی بیماری های عفونی، روزانه آب فراوان مصرف کنید.
اگر قصد خرید مواد غذایی چون سبزیجات داشتید حتما قبل از مصرف با آب جوشیده شده چندبار بشویید و از خوردن غذاهای کهنه به شدت پرهیز کنید. برای پیشگیری از بیماری های وبا، هپاتیت و مالاریا، واکسیناسیون های مربوط را انجام دهید.

چجوری برم؟
ویزا نپال