معرفی قرقیزستان ویرایش مطلب

جمهوری قرقیزستان یا همان قرقیزستانکشوری که در قاره ی آسیا قرار گرفته است و با کشورهای قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان و چین دارای مرز مشترک زمینی می باشد. اولین ساکنان این سرزمین قومی ایرانی تبار بودند و بعد از آنها اقوام ترک و روس به اینجا آمدند. به دلیل بوئدن اقوام متنوع می توان گفت که این سرزمین فرهنگشان را از نژاد و اقوام گوناگون بدست آورده اند. برای مثال تیراندازی را ترکان سلجوقی دارند و اسب سواری را از ترک های نژاد آسیای میانه. اما این کشور گذشته از تاریخ و فرهنگ جذاب و جالب اش، با داشتن طبیعت چشم نواز و بی نظیر به کانادایی در آسیای مرکزی نیز مشهور شده است. بنابراین با سفر به این کشور زیبا علاوه بر دیدن اماکن تایخی، می توانید از طبیعت بکر و دست نخورده اش هم استفاده کنید و لذت ببرید.
قرقیزستان این روزها به علت نزدیکی به ایران به یکی از مقاصد مسافران ایرانی و خصوصا عاشقان طبیعت تبدیل شده است. اگر به دنبال گشت و گذار و تفریح در آسیا هستید، این کشور می تواند مقصدی مطمئن برای سفر شما باشد.

تاریخ

تاریخ این کشور به سال 201 قبل از میلاد برمی گردد. زمانیکه قرقیزی ها اعتقاد داشتند که قوم قرقیز از اقوام ترک زاده شدند. در ابتدا آن ها در بخش شمال شرقی کشوری که امروزه مغولستان نام دارد زندگی می کردند. بعدها به جنوب مهاجرت کردند و از قرن ششم تا هشتم در جنوب سیبری مستقر شدند. در قرن سیزدهم با اوج گیری امپراطوری مغول به جنوب مهاجرت کردند. در قرن های پانزده و شانزده جمهوری قرقیز شکل گرفت و تا قرن نوزده به شکل کاملا مستقر به حیات خود ادامه داد. در سال 1876 این سرزمین به تصرف امپراطوری روسیه درآمد که باعث برخی از تنش ها و شورش ها شد. در مدت زمان تسلط روسیه بسیاری از قرقیزها به چین و افغانستان مهاجرت کردند. در 1918 اتحاد شوروی در این منطقه برقرار و در سال 1924 "قرقیزستان" قسمتی از منطقه خودمختار کارا-قرقیز شناخته شد. در ژوئن 1990 قرقیزستان به دلیل وجود تنش هایی قومی بین قرقیزها و ازبک ها در منطقه اوش دچار ناآرامی شد. در همان سال جنبش دموکراتیک قرقیزستان شروع به فعالیت کرد و در اکتبر 1990 "عسگر آقایف" رئیس جمهور شد. جمهوری قرقیزستان در سال 1991 از اتحاد شوروی جدا شد و در 1993 اعلام موجودیت کرد.

شهر های قرقیزستان

پایتخت و بزرگترین شهر این کشور بیشکک نام دارد. این شهر زیبا در دامنه ی کوه های تیان شان واقع شده و جاذبه های طبیعی بسیاری نیز دارد. جاذبه های تفریحی و گردشی فراوان در این شهر باعث شده تا مسافران زیادی جهت تفریح به آن سفر کنند و چند روزی بمانند. اهل هر چه که باشید در این شهر حوصله تان سر نخواهند رفت از خرید در بهترین مراکز گرفته تا تست غذاهای سنتی و گردش در طبیعت.

اوش، کاراکول، تالاس و توک موک نیز از شهرهای دیدنی و مهم این کشور هستند.

گشت و گذار در قرقیزستان ویرایش مطلب

کشور قرقیزستان چشم اندازی شکوهمند و دست نخورده از شکوه و عظمت دارد که باعث می شود با یک کوله پشتی به آن سفر کنید. جاذبه های دیدنی و تفریحی آن به حدی نفس گیر هستند که هر فردی برای داشتن و کسب تجربه های منحصر به فرد، به آنجا سفر می کند.

در خیمه های اطراف دریاچه سون کول Son-kul اقامت کنید.

دریاچه سون کول یکی از بهترین مناطق برای استراحت و لذت بردن از طبیعت است و همین طور این دریاچه یکی از مرتفع ترین دریاچه های کوهی در جهان نیز شناخته می شود. این دریاچه شگفت انگیز در تابستان بسیار دیدنی است. در اطراف این دریاچه اسب ها و پرندگان بسیاری آزادانه می گردند طوری که این منطقه را به بهشتی برای عرفان شناسان تبدیل گشتته است. خیمه های عجیبی نیز وجود دارد برای رفاه مسافران. خیمه هایی سنتی که یورت yurt نام دارند و در دامنه ی کوه های تیان شان نیز دیده می شوند، با داشتن فضایی سنتی، اقامتی متفاوت را به مسافرانشان هدیه می کنند. شما در واقع تجربه زندگی ییلاقی ها در فصل تابستان تجربه خواهید کرد. روی تشک های نرم بر روی زمین خواهید خوابید و با سنت های عشایر قرقیزستان آشنا خواهید شد. اقامت در خیمه ها یکی از تجربه های منحصر به فرد زندگیتان خواهد بود.

دریاچه سون کول

دریاچه سون کول

خیمه های یورت

خیمه های یورت

در بیشکک بمانید.

شهر بیشکک پایتخت زیبای کشور قرقیزستان، در مسیر جاده ابریشم واقع شده و جاذبه های بسیار زیادی دارد. این شهر شاید قدمتی کمتر از 200 سال داشته باشد اما در گوشه و کنار خود میراث کهنی جای داده که می تواند هر ماجراجویی را جذب کند. همین طور این شهر توسط کوهستان ها و دشت هایی احاطه شده است که می تواند عاشقان طبیعت را به سمت خود بکشاند. اگر به تماشای ساختمان های قدیمی و روسی، نفس در طبیعت و خرید از بازارهای سنتی و رنگارنگ علاقه مندید چند روز در این شهر بمانید.

پارک ملی آلا آرشا Ala Archa

این پارک ملی خارج از شهر بیشکک قرار گرفته و کوه های تیان شان را در جنوب خود دارد. شما برای کمپ های گروهی و یا حتی پیاده روی و گردش در پارک، سفید بودن کوه ها را حتی در فصل تابستان مشاهده خواهید کرد. این منطقه با چشم انداز رویایی، آرامش مطلق را به مسافران و ماجراجویان هدیه می دهد. دامنه های شیب دار، مراتع زیبا، حیات وحش و ...علاقه مندان بسیاری را به عنوان مکانی مناسب جهت پیک نیک، کوهنوردی، اسکی، یخ نوردی و مسیرهای هیجان انگیز به چالش می کشاند.
دره عظیم زیبا و رودخانه ی آلا آرشا و همین طور بزرگترین یخچال های طبیعی قرقیزستان نیز، ماجراجویان بسیاری را جذب خود می کند. دره رودخانه آلا آرشا، یکی از زیباترین مناظر کشور شناخته شده است پس اگر می خواهید تمام زیبایی ها را همراه با آرامش و نظم ببینید، روزهای آخر هفته ها در فصل تابستان را انتخاب نکنید.

آلا آرشا

آلا آرشا

گردش در بازار اوش Osh Bazaar

بازار اوش اصلی ترین بازار شهر بیشکک که نامش را از شهر اوش اقع در جنوب کشور قرقیزستان گرفته است. اینجا یک مکان عالی برای داشتن نگاه کلی به زندگی و فرهنگ محلی قرقیزی هاست. شما می توانیدبا گردش در این بازار از معاشرت بومی ها لذت ببرید و سوغاتی هم تهیه کنید. در این بازار انواع پوشاک، صنایع دستی، مواد غذایی، ادویه جات، میوه های تازه و خشک و .. به فروش می رسد که می تواند هر فردی را سرگرم کند. حتما کیک های تازه همراه با نوشیدنی های موجود در بازار را تست کنید یا اینکه در یکی از رستوران های سنتی، غذای محلی نوش جان کنید.
مناسب برای آشنایی با فرهنگ قرقیزی ها.

بازار اوش

بازار اوش

جتی اوگاز Jeti-Oguz را ببینید.

جتی اوگاز، یکی از زیباترین مناطق کشور قرقیزستان است که در 28 کیلومتری جنوب غربی شهر کاراکول قرار دارد. جتی اوگاز در زبان قرقیزی معنی هفت گاو را می دهد. این نام هم برگرفته از دیواری است صخره ای و قرمز رنگ با طول 35 کیلومتر که به گاوهای خشمگین شباهت دارند. در مقابل صخره ها، دامنه هایی تخت وجود دارد که با چمن و درختان کاج پوشیده شدند. همچنین وجود چشمه های آبگرم که از دل زمین می جوشند این منطقه را به یکی از توریستی ترین و رویایی ترین مناطق کشور قرقیزستان تبدیل کرده است. به گفته ی بومی ها، آب این چشمه ها برای بیماران روماتیسم و عصبی بسیار آرامش بخش و مفید می باشد. در ارتفاعات این منطقه نیز دریاچه های کوهستانی و آبشارهای ساحلی وجود دارد که بازدیدشان بسیار لذت بخش است.

جتی اوگاز

جتی اوگاز

جتی اوگاز

جتی اوگاز

حمام در دریاچه ایسیک کول Issyk-Kul Lake

لذت بردن در این دریاچه گویی لذت بردن در بهترین سواحل ایتالیا ست. ایسیک کول دومین دریاچه کوهی در جهان است که می توان گفت تنها رقیبش دریاچه تیکاکا Titicaca در آمریکای جنوبی می باشد. شاید خیلی عمیق نباشد اما به همان اندازه خیره کننده است و از طریق کوه های بلند نیز احاطه شده است. بسیاری از محلی ها برای تعطیلات تابستانی خود این منطقه را انتخاب می کنند. آب این دریاچه بسیار گرم است و سواحل بی نظیری هم دارد.
ایسیک کول بسیار شگفت انگیز است.

دریاچه ایسیک کول

دریاچه ایسیک کول

گشت در کاراکول

کاراکول چهارمین شهر بزرگ قرقیزستان که در خود کلیسای چوبی و معروف ارتدوکس روسیه را دارد.اگر قصد دارید جاذبه های مهم کشور را کامل ببینید این شهر نیز باید در لیست شما قرار بگیرد. از این کلیسای چوبی در طول سال ها به عنوان مدرسه، سالن تئاتر، رقص و ... استفاده می شد.
این شهر مانند بسیاری از شهرهای دیگر قرقیزستان خیلی قدیمی نیست و توسط ارتش روسیه به عنوان پاسگاه ساخته شد. گردش در بازار اسب این شهر که تنها در روزهای یکشنبه برپاست، یک تفریح فوق العاده محسوب می شود. البته به جز اسب، بز، گوسفند و گاو هم خرید و فروش می شود.

شهر کاراکول

شهر کاراکول

شهر کاراکول

نکات سفر ویرایش مطلب

بهترین راه سفر همراه شدن با تورهای قرقیزستان است. شما می توانید بهترین تورها را توسط معتبرترین آژانس های هواپیمایی دنبال کنید.

قرقیزستان
Kyrgyzstan
نام
قرقیزستان (کانادایی در آسیای مرکزی)
پایتخت
بیشکک
زبان رسمی
قرقیزی، روسی
شعار
مذهب
مسلمان
واحد پول
سوم (KGS)
تفاوت زمانی
+6
ولتاژ برق
220
قاره
آسیا
پیش شماره
+996
نقشه
آب و هوا ویرایش مطلب

آب و هوای کشور قرقیزستان بسیار خنک و سرد است. حداکثر دمای هوا در تابستان در دره های این کشور به 28 درجه سانتیگراد می رسد. در حالیکه دمای هوا در زمستان به 14- درجه می رسد. همین طور دمای هوا در نقاط مرتفع به 30 درجه زیر صفر هم می رسد.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

معمولا این کشور به طور مداوم در اختلافات و آشفتگی های سیاسی به سر می برد که حتی چندین کشور در زمان های اوج اختلافات، سفر به کشور قرقیزستان را ممنوع می کنند. اما با این حال شهر بیشکک امن است و مسافران راحت می توانند در آن گردش کنند. تنها باید مراقب لوازم خود در حین بازدید از مکان های شلوغ یا استفاده از سرویس های حمل و نقل عمومی باشند.
برای بازدید و گردش در طبیعت بی نظیر این کشور سعی کنید از بلد محلی کمک بگیرید یا تورها را همراهی کنید.
متاسفانه آدم ربایی در این کشور همچنان رایج است بنابراین اگر قصد گردش دارید "خانم ها" حتما همراه مرد داشته باشید تا خطری تهدیدتان نکند. طبق گفته ی سفارت ایالات متحده، در سال 2007 دو زن آمریکایی در یکی از روستاهای قرقیزستان ربوده شدند و قطعا شما قصد ندارید که یکی از آن ها باشید !
آب لوله کشی در این کشور قابل آشامیدن است و موردی ندارد.

چجوری برم؟
ویزا قرقیزستان