معرفی کیریباتی ویرایش مطلب

کیریباتی؛ کشوری جزیره ای است که در تاریخ 12 ژوئیه 1979 از بریتانیا اعلام استقلال کرد و در پایین ترین نقطه زمین نسبت به سطح دریا قرار دارد و به گفته کارشناسان، با ادامه روند گرم شدن زمین، اولین کشوری است که به زیر آب خواهد رفت. این کشور در اقیانوس آرام قرار دارد و پایتخت آن تاراوای جنوبی است. این کشور تنها کشور جهان است که در هر چهار نیم کره واقع شده. کیریباتی از 33 جزیره تشکیل شده است و نکته ی جالبی که راجع به این کشور باید بدانید این است که قسمتی از آن ها بالای خط استوا و قسمتی دیگر در پایین خط استوا قرار دارند. چندی از جزایر مرجانی این کشور غیرقابل سکونت هستند و با بالا آمدن آب دریا هنگام مد زیر آب می روند.یکی از نکات خاص و جالب در مورد این کشور کوچک این است که در دو سوی خط بین المللی تاریخ قرار گرفته و این بدین معنی است که، در یک سوی این خط، تاریخ یک روز عقب تر از سوی دیگر است. بدین خاطر در سال1995 دولت مردان کیریباتی تصمیم گرفتند، خط را به سمت شرق حرکت دهند تا کل کشور در یک روز قرار گیرد. نتیجه ی این تصمیم باعث شد تا اول ژانویه سال 2000 کریباتی اولین کشور بخش مسکونی زمین باشد که وارد هزاره سوم میلادی می شود. از مهم ترین صادرات این کشور می توان به نارگیل و ماهی اشاره کرد.

تاریخ

یکی از قدیمی ترین اقامت گاه های مردم در قاره اقیانوسیه، کیریباتی بوده است و درست یک قرن پس از میلاد مسیح، اولین ساکنان کیریباتی به این جزیره مهاجرت کردند و در قرن 14 میلادی این مهاجرت به اوج خود رسید. با ورود کشتی های انگلیسی و آمریکایی در اواخر قرن 18 و اوایل قرن 19 میلادی،پای غربی ها به این جزایر باز شد. نخستین مهاجرین بریتانیایی در سال 1837 به کریباتی رسیدند و در سال 1892 کیریباتی مستعمره ی، بریتانیا شد و این استعمار تا اوایل قرن بیستم ادامه داشت.، در زمان جنگ جهانی دوم، به خاطر این که این کشور تحت استعمار بریتانیا بود،کیریباتی میدان جنگ، ژاپن و آمریکا بود. در جنگ جهانی دوم ژاپنی ها، تاراوا و جزایر گیلبرت را اشغال کردند. در تاراوا یکی از خونین ترین وقایع جنگ جهانی دوم رقم زده شد و در نوامبر 1943 نیروی دریایی ایالت متحده ی آمریکا برای بیرون راندن نیروهای ژاپنی از کیریباتی با آن ها درگیر شد و چندین هزار تن از دو طرف کشته شدند.در سال1999 کیریباتی به عضویت سازمان ملل متحد درآمد.

شهر های کیریباتی

تاراوای جنوبی پایتخت کشور کیریباتی است که بزرگترین شهر این کشور نیز به حساب می آید و می توان گفت که تقریبا نیمی از جمعیت این کشور در این شهر سکنا دارند. بالاترین نقطه در تاراوای جنوبی تنها چند متر از دریا ارتفاع دارد و بالا رفتن سطح آب دریا باعث شور شدن خاک و از بین رفتن آب شیرین این شهر شده است. برای همین آب این شهر با مشکل مواجه شده است و خطرات زیست محیطی این شهر را تهدید میکند.
جزیره ی گیلبرت متشکل از چندین جزیره ی مرجانی است که در اقیانوس آرام قرار دارد و با گینه نو و هاوایی همسایه است. این جزیره 780 کیلومتر مساحت دارد و بیشتر میتوان گفت که در اقیانوس آرام جنوبی واقع شده. میزان بارندگی در قسمت شمالی جزیره ی گیلبرت خیلی بیشتر از جنوب و مرکز آن است به همین خاطر بخش اعظمی از صادرات موز از این ناحیه است. نزدیک به 3000 سال ساکنین این جزیره مردمانی ازجزایر میکرونزی بوده اند. منبع اصلی درآمد مردم این منطقه از صادرات موز، نارگیل و فسفات است.
جزیره ی فینیکس یا راواکی جزیره ای مرجانی است که در که شرق جزایر گیلبرت واقع شده و تا اواخر 1930 تحت استعمار بریتانیا بوده. این جزیره ی بی نظیر بیش از 120 گونه مرجانی بسیار خاص و 500 گونه ماهی دارد و در سال 2008 به بزرگترین منطقه ی حفاظت شده ی دنیا تبدیل شد.

گشت و گذار در کیریباتی ویرایش مطلب

طبیعت بکر و زیبای این کشور مکان بسیار خوبی برای ماهیگیری، تماشای پرندگان، غواصی و قایق سواری است. توریست های زیادی از نقاط مختلف دنیا به این کشور سفر می کنند تا از جزایر مرجانی بی نظیر کیریباتی دیدن کنند. سواحل کیریباتی شن هایی سفید دارند که با درخت های نخل تزیین شده اند و تعطیلاتی رویایی را برای شما رقم خواهند زد. همچنین کیریباتی شاهد وقایع زیاد و خونینی در طی جنگ جهانی دوم بوده که همچنان بقایایی از آن ها در بعضی از جزیره ها قابل مشاهده است، از جمله اسلحه های دفاع ساحلی، پناهگاه ها و جعبه های چوبی، کشتی و هواپیماهای جنگی. اگر علاقه مند به دانستن داستان هایی از این دست هستید می توانید از تور لیدرها اطلاعاتی کامل کسب کنید.

گردش در Tabuaeran

کاپیتان کشتی آمریکایی اولین اروپایی بود که در سال 1798 پا به این جزیره گذاشت. در آن زمان این جزیره، خالی از سکنه بود و حتی ساکنین بومی هم در آن سکنی نداشتند. در سال 1855 شروع به تولید روغن نارگیل و صادرات آن به نقاط مختل دنیا کردند. همه ساله از ساکنین این جزیره ی زیبا کم می شود و مردم برای امکانات و رفاه بیشتر، این جزیره را ترک میکنند.تالابی زیبا در این جزیره وجود دارد که عمق آن به 15 متر می رسد با این حال اکثر نقاط آن کم عمق است و گردشگران برای دیدن آن به این جزیره می آیند. ساحلی رویایی با شن های سفید و نرم در این منطقه وجود دارد که برای شنا انتخاب خوبی است چون در دیگر نقاط مرجان هایی سخت وجود دارد و شنا را سخت می کند.
گردش در Tabuaeran

از دیدن جزیره بنانا لذت ببرید|  Banaba Island

جزیره ی بنانا، جزیره ای مرجانی و منحصر به فرد در اقایانوس آرام است که مساحت آن 6 کیلومتر است. بنانا یکی از مهم ترین جزایر غنی از فسفات است و بلندترین نقطه در آن که ارتفاعی 87 متری دارد، بلندترین نقطه در کشور کیریباتی نیز به حساب می آید. در تاریخ شفاهی این جزیره آورده شده است که بومی های این منقطه مردمی از قبیله ی ته آکا بوده اند و بعدها مهاجرینی از هند و دیگر نقاط کیریباتی به این جزیره وارد شدند. در سال 1801 اولین اروپایی پا به این جزیره گذاشت و در سال 1900 صادرات فسفات از این منطقه را شروع کردند و در اوایل 1970 این صادرات به 550 هزار تن در سال رسید و بعد از اعلام استقلال این جزیره این استعمار به پایان رسید. از سال 1942 تا 1945 این جزیره توسط ژاپنی ها تصرف شد و بسیاری از بومی های این منطقه را کشتند.
جزیره بنانا | Banaba Island

جزیره ی Abaiang

این جزیره ی مرجانی زیبا که در اقیانوس آرام قرار دارد قبلا به نام جزیره ی شارلوت شناخته می شد و در سرشماری سال 2010، 5502 نفر جمعیت داشته. مساحت این جزیره 603 کیلومتر است و تالابی زیبا در آن وجود دارد. این جزیره از 18 دهکده ی کوچک تشکیل شده است که در اثر گرمایش زمین و طوفان هایی که پیش آمده بسیاری از ساکنین این جزیره خانه های خود را رها کردند و از منطقه رفتند. تالاب زیبای این جزیره تنوع زیبایی از مرجان و ماهی دارد که گردشگران برای دیدن آن بدین منطقه می آیند. در این جزیره موز، پاپایا و نارگیل های بسیار با کیفیت و بزرگ تولید می شوند و چون این جزیره به پایتخت نزدیک است، تجارت این مواد غذایی از رونق خوبی برخوردار است.

Abaiang

جزیره ماراکایی | Marakei

ماراکایی جزیره ای کوچک در جزایر گیلبرت شمالی است که تالاب آن از چندین حوضچه ی عمیق تشکیل شده است. مساحت کل این جزیره 14 کیلومتر است که متاسفانه با ساخت جاده بخش زیادی لجن از این تالاب خارج شده است و موجب کمبود اکسیژن و در نتیجه رکود تالاب شد. داستان جالبی که راجع به پیدایش این جزیره وجود دارد این است که ارواح از درختی به نام درخت زندگی که در ساموآ وجود دارد، شاخ و برگ آورده اند و این جزیره را ساختند.;
جزیره Marakei

نکات سفر ویرایش مطلب

- در سفر به کیریباتی حتما قبل از نوشیدن آب را بجوشانید و یا از تصفیه کن استفاده کنید.
- چند هفته قبل از سفر به کیریباتی حتما واکسن هپاتیت A بزنید و حتما قرص های مورد استفاده خود و کرم ضد آفتاب همراه داشته باشید، چون احتمالش خیلی زیاد خواهد بود که داروهای خود را پیدا نکنید.
- خطر بیماری مالاریا در کیریباتی وجود ندارد با این حال بیماری دنگی در این کشور وجود دارد و هر لحظه که دچار کوچک ترین گزش حشرات شدید حتما به فکر درمان آن باشید.
- از خوردن ماهی هایی که به صورت محلی صید می شوند خودداری کنید، چون احتمال مسمومیت غذایی خیلی بالا است و حتی با پخت و یا انجامد ماهی احتمال مسمومیت آن از بین نمی رود.
- برای داشتن سفری راحت و مطمئن می توانید تورهای کیریباتی را توسط معتبرترین آژانس های هواپیمایی دنبال کنید.

کیریباتی
Kiribati
نام
کیریباتی
پایتخت
تاراوای جنوبی
زبان رسمی
زبان انگلیسی / زبان گیلبرتی
شعار
تندرستی، آشتی و بهروزی
مذهب
مسیحیت
واحد پول
دلار کیریباتی / دلار استرالیا
تفاوت زمانی
+12
ولتاژ برق
220
قاره
اقیانوسیه
پیش شماره
+686
نقشه
آب و هوا ویرایش مطلب

هوای کیریباتی نسبت به دمای مناطق دیگر نقاط گرمسیری مانند، بانکوک و سنگاپور خیلی متعادل تر هست اما رطوبت هوا خیلی در این کشور بالاست تا حدی که شرایطی همچون سونا را تداعی می کند. از ماه دسامبر تا مارس هوا بسیار مرطوب می شود.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

کیریباتی کشوری امن محسوب می شود و در سفر بدین کشور خطری شما را تهدید نمی کند با این حال شب ها از تنهایی قدم زدن خودداری کنید و جانب احتیاط را رعایت کنید مخصوصا دختران تنها.

چجوری برم؟
ویزا کیریباتی