معرفی ژاپن ویرایش مطلب

ژاپن کشوری جزیره ای است و مستقل که در آسیای شرقی و آبهای اقیانوس آرام قرار دارد. کشوری زیبا و دیدنی که تاریخی کهن دارد و فرهنگی اصیل. کشوری که بزرگترین جزایرش "کیوشو"،" هونشو"، " هوکائیدو " و " شیکوکو " نام دارند و 97 درصد از خشکی های ژاپن را تشکیل می دهند. با کشورهای چین، کره جنوبی، کره شمالی و روسیه همسایه است. مردمان ژاپن کشورشان را " نیپون کوکو " خطاب می کنند به معنای " خاستگاه خورشید "، که شاید به دلیل شرقی ترین کشور جهان بودن است. با زبان ژاپنی صحبت می کنند و زبانشان جزو مشکل ترین زبان های دنیا برای خارجیان به شمار می آید. این کشور با پشت سر گذاشتن فراز و نشیب های زیادی که در طول تاریخ داشته توانسته القاب،  دهمین کشور پر جمعیت جهان، دومین اقتصاد بزرگ جهان، ششمین کشور بزرگ وارد کننده و همین طور لقب یکی از زلزله خیزترین کشور های جهان را بدست آورد. پایتخت آن توکیو است که حدود 128 میلیون نفر جمعیت دارد و بزرگترین شهر این کشور هم هست.
98/5 درصد مردم را نژاد ژاپنی ها، 5/0 درصد کره ای، 4/0 درصد چینی و 7/0 را بقیه ملیت ها تشکیل می دهند. بودایی ها و شینتوها 84 درصد مردم این کشور را تشکیل می دهند و بقیه ادیان و مذاهب جمعیتی حدود 16 درصد این کشور را در بر می گیرند.

تاریخ

سیستم امپراطوری بین قرن های چهارم و هفتم آغاز شده و تا سال ها ادامه داشته است. جنگ جهانی اول آغاز شد و ژاپن از متفقین بود، جنگ جهانی دوم نیز آغاز شد اما اینبار در جنگ جهانی دوم با متفقین جنگید. این قسمت از تاریخ برای ژاپن به هیچ وجه روشن نبود. در جنگ بیشتر متصرفات خود را از دست داد و در آخر هم، بمب اتم شهرهای هیروشیما و ناکازاکی را نابود کرد. ژاپن در نهایت شکست خورد، آمریکا آن را اشغال کرد اما این کشور و مردمش با یک برنامه ای پیگیر توسعه صنعتی، به رشد اقتصادی چشمگیری دست یافتند و امروزه به یکی از بزرگ ترین اقتصادهای دنیا تبدیل شدند. کشور ژاپن هنوز هم یک کشور امپراتوری است، اما در حقیقت نخست وزیر آن را اداره می کند. با این حال امپراتور هم به عنوان " رئیس کشور " تاثیرگذار است.

آداب و رسوم

ژاپن هنوز هم جامعه سنتی و رسم و رسوم خود را دارد و شاید همین موضوع باعث شده تا این کشور دیدنی با افسانه های کهن، بناهای تاریخی، معابد زیبا، باغ هایی که شهرتش به تمام جهان رسیده و طبیعت شگفت انگیزش، تبدیل به یکی از قطب های گردشگری جهان شود.

شهر های ژاپن

توکیو که پایتخت کشور ژاپن، بزرگترین شهر آن و همین طور مرکز اقتصادی، سیاسی و فرهنگی این کشور محسوب می شود، ترکیبی حیرت انگیز از دریا، کوه، دریاچه، رودخانه و پارک ها را دارد. همین ترکیب مسحور کننده باعث شده است تا توکیو به روح باستانی شرق تبدیل شود و آرامشی عمیق به شهروندان و بازدیدکنندگانش هدیه کند.
اوساکا سومین شهر بزرگ ژاپن و پایتخت تاریخی و تجاری آن است. این شهر بیش از هر چیز شهرتش رو مدیون بافت شهری مدرن اش است. بافتی که شب ها با نور پردازی های متنوع و پر قدرت شهر را به گویی درخشان تبدیل می کند و به انسان یادآوری می کند که به یکی از پیشرفته ترین مناطق دنیا قدم گذاشته است. اوساکا شهریست که به علاقه مندان خرید نیز پیشنهاد می شود.
و اما کیوتوکه در گذشته و برای هزاره ها پایتخت کشور کهن ژاپن بوده است، این روزها تمام زیبایی های سرزمین ژاپن را از معماری، فرهنگ و هنر به نمایش گذاشته. در نهایت تنها می توان گفت هرچه قدر هم که از کیوتو دیدن کنید، باز شما را شگفت زده خواهد کرد.

گشت و گذار در ژاپن ویرایش مطلب

یکی از لذت بخش ترین کارهایی که در سفر به این کشور شگفت انگیز باید انجام داد، کوهنوردیست. آن هم در کوه فوجی که بلندترین کوه ژاپن و نماد کشور است. پارک میمون هادر کیوتو هم از پارک های جالب و دیدنی و هیجان انگیز کشور ژاپن است. پارکی که در آن حدود 120 میمون زندگی می کنند و شما می توانید به آنها غذا بدهید و بازی کنید. البته کنار میمون های بازیگوش و کمی وحشی، پرندگان و گوزن هم زندگی می کنند.مسیر پیاده روی جنگل بامبو هم از مهم ترین های ژاپن است. پس سعی کنین برای لذت بردن از این جذابیت ها به شهرهای کیوتو و هیروشیما سفر کنید.

کوه فوجی

سوار قطار شینکاسن که از سریع السیر ترین قطارهای دنیاست شوید و لذت در سرعت را تجربه کنید. مثلا یک مسیر 713 کیلومتری را توسط این قطار می توان در مدت زمان 179 دقیقه طی کرد. این قطار کمترین آلودگی صوتی را در فضای اطراف بیرون و داخل ایجاد می کند. پس با یک برنامه ریزی فوق العاده حتما مسیری رو با قطار طی کنید.

قطار شینکاسن

پایان ماه مارس و اوایل ماه آوریل بهترین زمان برای لذت بردن از شکوفه های گیلاس است. اگر در این زمان به ژاپن سفر کردید، نشستن زیر درختان گیلاس و دیدن شکوفه ها "هانامی" را فراموش نکنید. دیدن این شکوفه ها لذتی دارد توصیف نشدنی که در شب چند برابر می شود. دیدن نمایش سنتی و سرگرم کننده کابوکی هم از لذت بخش ترین و خاطره انگیز ترین کارهای ممکن در ژاپن است. ظاهری پر از زرق و برق و آواز و رقص همراه دارد و در میراث فرهنگی هنری یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

شکوفه های گیلاس

سوشی بخورید. اگر در ژاپن امکان خوردن یک نوع خوراک را داشته باشید، قطعا آن سوشی است چون تمام رستوران های کشور، این غذا را منحصر به فرد و فوق العاده خوشمزه سرو می کنند.

سوشی

از مکان مقدس هیان (Heian) دیدن کنید. این مکان مقدس میان گردشگران بسیار معروف است و بازدید کننده های فراوانی دارد. در صورت امکان صبح زود به آن جا بروید. در باغچه ی این مکان مقدس، درخت زیبای شکوفه های گیلاس وجود دارد که به ساکورا (Sakura) معروف است. مکانی فوق العاده زیبا برای عکاسی و نقاشی. ورود به این مکان مقدس رایگان است، اما برای بازدید از باغچه ی آن باید ۶۰۰ ین (۵/۸ دلار) پرداخت کنید.
به اوزاکا سفر کنید و سوار چرخ و فلک تموپوزان (Tempozan) شوید. از بالای این چرخ و فلک همه ی شهر دیده می شود.
سفری به یاد ماندنی به جزیره ی میاجیما (Miyajima) داشته باشید و از زیبایی های آن نهایت لذت را ببرید. یکی از راه های رفتن به این جزیره استفاده از قایق است که هزینه ی آن ۱۸۰ ین (۱/۷ دلار) خواهد بود.
در صورت امکان هم به شهر بپو سفر کنید و ازجهنم (jigokuu) عکس بگیرید. در این شهر چشمه های طبیعی و داغ زیادی وجود دارند که هر کدام از این چشمه ها به خودی خود بسیار زیبا هستند و مشخصات منحصر به خود را دارند. متاسفانه امکان استفاده از آب وجود ندارد اما عکسبرداری از آن آزاد است.

شهر بپو

نکات سفر ویرایش مطلب

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در مورد ژاپن بدانید این است که این کشور نسبت به تمام امتیازات مثبتی که دارد، فوق العاده گران است. یعنی شما امکان سفر کردن با هزینه های پایین را نخواهید داشت. پس بهتر است قبل از سفر نسبت به تمام هزینه های مربوط به شهر مقصد اطلاعات کافی داشته باشید تا با داشتن برنامه ریزی دقیق از اقامت و خورد و خوراک و همین طور بازدید از مناطق مختلف کشور لذت ببرید. البته نکاتی برای کاهش هزینه ها وجود دارد. مثلا اکثر گردشگران دوست دارند در این کشور غذاهای مختلف ژاپنی را مانند سوپ ها، سوشی و ... تست کنند، با برنامه ریزی و انتخاب مناسب مکان برای صرف این نوع غذاها، این امر امکان پذیر است. یا استفاده از هتل ها و میهمان سراهای دارای خوابگاه عمومی می توانند هزینه های شما را کاهش داده و برای مسافران اقامت مقرون به صرفه تری را فراهم کنند که در این صورت می توان برای هر نفر در طول روز با هزینه ای بالغ بر 70 دلار به گشت و گذار و اقامت و همین طور خوراک پرداخت.
حمل و نقل نیز در ژاپن بسیار گران است و قطارها، سریع ترین و البته گران ترین وسیله جابه جایی در کشور هستند. مثلا هزینه بلیت قطار از توکیو تا اوساکا حدود 200 دلار است. اگر تصمیم به سفر کردن دور کشور را دارید، بلیت جی آر تهیه کنید چون این بلیت ها امکان سفر با قطار در تعداد نامحدود را فراهم می کنند.
سرعت اینترنت در ژاپن جز بالاترین سرعت ها در جهان است و در هر بخشی از کشور به راحتی قابل دسترس. اگر قرار است به این کشور سفر کنین، به محض رسیدن یک سیم کارت بخرید. قیمت سیم کارت پایین نیست اما خدماتی که مخابرات ارائه می کند فوق العاده عالی است و اگر شما در مکان هایی قرار گرفتین که امکان استفاده از اینترنت رایگان را نداشت می توانید از اینترنت همراهتان استفاده کنید.

رستورانها و کافه ها

بیشتر ببینید
رستورانها و کافه های ژاپن ...

هتل ها

بیشتر ببینید
هتل های ژاپن ...

دیدنی ها

بیشتر ببینید
دیدنی های ژاپن ...

خرید

بیشتر ببینید
مراکز خرید ژاپن ...
ژاپن
Japan
نام
ژاپن (سرزمین آفتاب)
پایتخت
توکیو
زبان رسمی
ژاپنی
شعار
مذهب
شینتو ، بوداییسم ، مسیحیت
واحد پول
ین (¥)
تفاوت زمانی
9+
ولتاژ برق
110
قاره
آسیا
پیش شماره
+81
نقشه
آب و هوا ویرایش مطلب

ژاپن مجموعه جزایری است با طول زیاد که از شمال به جنوب کشیده شده. از این رو آب و هوای مناطق آن به شدت با یکدیگر مغایرت دارند و دارای چهار فصل در سال هستند. این کشور به دلیل گستردگی طولی بسیار زیاد از تنوع آب و هوایی بسیار زیادی نیز برخوردار است. شهرهای شمال زمستان های سرد و طولانی و پربرف دارد، در حالی که جنوب آن تابستان های بسیار گرم و زمستان های معتدلی دارد. ژاپن کاملاً در آب محصور و وجود اقیانوس سبب شده که در رژیم غذایی و اقتصاد مردم ژاپن ماهی نقش مهمی داشته باشد طوری که این کشور به بیشترین سرانه مصرف ماهی در جهان تبدیل شده است.
این کشور در تابستان و پاییز اغلب شاهد گردبادهای عظیم و توفان های شدید گرمسیری است. به دلیل مجاورت با اقیانوس هم زلزله های شدید زیرآبی می توانند در آنجا امواج عظیم و جذر و مدی ویرانگر به نام سونامی ایجاد کنند.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

این کشور افسانه ای به حد اعجاب انگیزی امن است. فرهنگ و قانون در آن بسیار با اهمیت بوده و مردمانش هم به سختی به قانون کشورشان پایبند هستند. به طوری که حتی کودکان کم سن و سال نیز به جای استفاده از خودروی شخصی، از مترو استفاده می کنند. اگر فکر سفر به این کشور کهن را دارید با خیال راحت برنامه ریزی های لازم را انجام دهید.
کشور ژاپن دارای استانداردهای بالایی از سلامت و بهداشت است. آب لوله کشی در سراسر ژاپن قابل نوشیدن می باشد پس در این کشور با خیال راحت می توان از آب های مراکز عمومی نوشید.
هزینه استفاده از تاکسی در این کشور بسیار بالاست. در عوض اتوبوس ها و خطوط مترو در تمامی شهرهای ژاپن بسیار گسترده و با دسترسی بالا موجود هستند، بنابراین به راحتی می توان به گشت و گذار در این کشور پرداخت.

چجوری برم؟
ویزا ژاپن