معرفی ایتالیا ویرایش مطلب

ایتالیا، کشوری تاریخی و زیبا که جنوب اروپا قرار گفته و ظاهری شبیه به چکمه دارد. این کشور از شبه جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردینی تشکیل شده و در مرکز دریای مدیترانه قرار گرفته است. دارای تاریخی غنی از تبادلات و تماس هاست که بر مردم، اقتصاد و فرهنگش نیز تاثیر گذاشته است. ناگفته نماند که این کشور دو ایالت مستقل واتیکان و سن مارینو را هم در خود جای داده است. این کشور زیبا و توسعه یافته، جز 8 کشور صنعتی دنیا شناخته شده و جالب این که بیش از نیمی از میراث فرهنگی جهان در این کشور قرار دارد. کشوری عجیب که مساحت کوچکی دارد اما به طرز عجیب و فوق العاده ای، غنی از آثار معماری و هنری است. آثار و نشانه های مانده از گذشته و تنوع فوق العاده طبیعت، از جمله عوامل جذب توریست به این کشور هستند و امروزه یکی از توریستی ترین کشورهای دنیا شناخته شده است.
رم که پایتخت و بزرگترین شهر این کشور است برای سده های پیاپی، پایتخت امپراطوری و اقامتگاه پاپ بوده و یکی از مراکز سیاسی و مذهبی تمدن غرب به شما می رود.
کشور ایتالیا از لحاظ معماری، فرهنگی و حتی آشپزی آماده است تا مسافران را شگفت زده کرده و آن ها را با خاطره ای خوش از بازدید بناهای دیدنی، طعم پیتزا و ... بدرقه کند.

تاریخ

این کشور تاریخ بی نهایت جذاب و پر فراز و نشیبی داشته، ابتدا یونانی ها، سپس رومی ها و در دوره ای حتی تحت فرمانروایی پاپ ها، فرانک ها، بیزانسی ها، اعراب و نورمان ها بوده است. پس از فروپاشی امپراطوری رم، ایتالیا به شهرها و مناطق خودگردان بسیاری تقسیم شد تا اینکه در سال 1861 همگی با هم متحد شده و کشور امروزی ایتالیا را تشکیل دادند.

آداب و رسوم

طبق آداب و رسومی که از دیرباز داشته اند، همچنان احوال پرسی آنها، با روبوسی و به آغوش کشیدن همراه است. غیر آن نوعی بی احترامی محسوب میشود پس اگر میهمان ایتالیایی ها شدید یا دوستی از این تبار دارید، هنگام احوالپرسی دقت کنید.
هنگام گل دادن دقت کنید چون گل هدیه دادن در این کشور پیچیده است. مثلا طبق رسومات گل داوودی تنها برای سوگواری و همدردی و همین طور مراسم تدفین مورد استفاده قرار می گیرد.
فرستادن یک یادداشت همراه با دسته ای گل روز بعد از میهمانی در ایتالیا به عنوان قدردانی از زحمات میزبان نیز مرسوم است و همچنان انجام میشود.

شهر های ایتالیا

رم، پایتخت و بزرگترین شهر کشور ایتالیاست. همین طور اولین مقصد گردشگران، هنگامی که قصد سفر به این کشور زیبا و افسانه ای را دارند. این شهر 2000 ساله، رازهایی در دل دارد و به خاطر همین رازهاست که انسان ها دوست دارند بارها و بارها به این شهر تاریخی سفر کرده و از نزدیک تاریخ آن را لمس کنند. این شهر در سال 2007، به عنواع یازدهمین مکان بازدید شده در جهان، سومین در اروپا و اولین در ایتالیا توسط گردشگران شناخته شد. از این رو گردشگران و توریست ها القابی چون موزه ای بر سنگ فرش اروپا و شهر افسانه ای جهان را به آن داده اند. به قدری دیدنی های این شهر زیاد است که حتی چندین ماه هم در آنجا زندگی کنید باز در سفر بعدی از طریق یکی از کوچه های سنگفرش شده اش، به کشفی تازه از زیبایی ها خواهید رسید. این شهر برای تمام سلیقه ها برنامه ای ویژه دارد و اهل هر چیزی که باشید شما را شگفت زده می کند. تاریخ و فرهنگ، خرید، موسیقی، هنر و همین طور فستیوال ها و رستوران گردی، برای تمامی این برنامه ها، شما را شگفت زده خواهد کرد.

میلان، دومین شهر بزرگ این کشور است. این شهر زیبا که به داشتن برندهای معروف جهان شناخته شده، لقب پایتخت مد در جهان را از آن خود کرده و به عنوان مرکز اصلی مد در جهان مطرح شده است. همچنین با داشتن 2 باشگاه ورزشی بزرگ چون آث میلان و اینتر میلان، سراسر جهان طرفداران زیادی پیدا کرده است. میلان بهشت خرید و مد است. با داشتن برندهایی چون آرمانی، ورساچه، پرادا، دولچه اند گابانا، گوچی، لویی ویتون، شنل و .... با ابر شهرهای دیگری چون پاریس، لندن و نیویورک رقابت می کند و حرف های زیادی در دنیای مد دارد.
در کل این شهر، معنای واقعی زندگی را هدیه می دهد. میلان شهری است با روزهای شاد و شب هایی زنده که زندگی شبانه آن در کافه و خیابان هایش تا خود صبح ادامه دارد.

ونیز، شهر جهانگرد معروف، مارکوپلو است. شهری که روی آب است و در تمام خانه هایش به سمت دریا باز می شود. شهری منحصر به فرد که رفت و آمد ساکنانش به وسیله قایق ها صورت می گیرد. همین ها کافیست تا این شهر زیبا هم از پر توریست ترین شهرهای کشور ایتالیا باشد. در شهر ونیز حسابی بگردید چون این گشت و گذارها برای تنفس روح این شهر لازم است. برای دیدن ساکنانی که با قایق از خرید روزانه به خانه خود برمی گردند، قایق را به ستون های خانه می بندند و به پله های غوطه ور در آب پا می گذارند... برای شناختن ونیز دیدن همین ها کافی است.

و اما فلورانس، خوش آب و هواترین شهر در شمال کشور ایتالیا. این شهر زیبا و تاریخی افراد زیادی را جذب خود کرده و از مهم ترین مقاصد گردشگری در جهان شناخته شده است. فلورانس یک نقاشی باشکوه است. شهری که به اعتقاد خیلی از هنرمندان با قلم موی میکل آنژ بزرگ طراحی و ترسیم شده است. شهری که هیچ گردشگر و هنر دوستی بی تفاوت از کنارش رد نمی شود. فلورانس شهر داوود، ونوس، گنبد برونچی و اشعار دانته است. در امتداد رود آرنو، کوچه پس کوچه های سنگ فرش و باریک قدیمی ایتالیایی شما را به قلب تاریخ می کشند.

شهرهای پیزا، ورونا، سیسیل، ساردنیاو پالرموهم از مهم ترین های کشور ایتالیا هستند.

گشت و گذار در ایتالیا ویرایش مطلب

ایتالیا فریبنده ترین کشور اروپایی است که با غذاهای دلچسب و مناظر مسحور کننده و از همه مهم تر معماری بی نظیر، گردشگران را به وجد می آورد. آمفی تئاتر کلسیوم تنها یکی از زیباترین جاذبه های دیدنی در کشور ایتالیاست که در شهر رم قرار گرفته است. آمفی تئاتر عجیب و بی نظیری که بیضی شکل است و تعداد ردیف های صندلی اش به 50 هزار تا می رسد. این آمفی تئاتر 80 در ورودی دارد و در زمین های باتلاق، ما بین تپه های اسکوئیلین و کائلین قرار گرفته است. تصورش را بکنید! قرار است در جای پاهای سزار رم قدم بزنید. هر چقدر هم که بگوییم این ها افسانه است اما باز هم تصور اینکه در کلسیوم (کلزیوم) چه اتفاقاتی افتاده یا چه کسانی در آن قدم زده اند و تاریخ ساخته اند، فوق العاده جذاب و هیجان انگیز است.
در این مجموعه عظیم، امپراطوری رم شاهد فجیع ترین جنایات به شکل کشتار بردگان و مسیحیان بوده و همین طور نبردهای خونین بر سر مرگ و زندگی گلادیاتورها، از سرگرمی های روزانه امپراطوران و اشرافیان به حساب می آمده است. پس یک نصف روزتان را در این مجموعه سر کنید.

کلسیوم

کلسیوم

واتیکان که دولت شهری مستقل در قلب شهر تاریخی رم است نیز به عنوان یکی از عمده مراکز تجمع کاتولیک های جهان همواره مورد توجه تورهای مذهبی بوده و از پر بازدید ترین مکان های کشور ایتالیا شناخته شده است. واتیکان محل زندگی پاپ، رهبر کاتولیک های جهان است و همین طور مرکز کلیسای کاتولیک در این کشور است. در واقع این منطقه با جمعیتی حدود 800 نفر، کم جمعیت ترین و کوچک ترین کشور مستقل دنیا به حساب می آید.
برای بازدید کامل از واتیکان به یک روز کامل نیاز دارید.

شهر واتیکان

شهر واتیکان

قبل از نزدیک شدن به فواره تروی، در دل آرزویی کنید.
فواره تروی بزرگترین فواره دوران باروک و از معروف ترین آب نماهای جهان است. یک جاذبه ی تاریخی فوق العاده که با آب، ترکیبی بی نظیر ایجاد کرده است. مردم ایتالیا به شدت برای این جاذبه تاریخی شهر رم ارزش قائل هستند و طبق اعتقاداتی که دارند، هر کسی از ته قلب آرزویی کند و با چشمان بسته سکه ای در حوض آب این فواره ها بندازد، آرزویش برآورده می شود.

فواره تروی

فواره تروی

از معروف ترین معابد ایتالیا می توان به معبد پانتئون اشاره کرد. معبدی زیبا و دیدنی که از بزرگترین گنبدهای جهان را در خود دارد و باشکوه ترین آثار معماری در آن موج می زند. پانتئون با قدمتی 2000 ساله، از مهم ترین و با نفوذترین جاذبه های توریستی رم محسوب میشود و بازدید از آن برای کسانی که دوست دارند با یک نگاه به سال های دور باز گردند و تاریخ آن زمان را لمس کنند واجب است.

معبد پانتئون

معبد پانتئون

کلیسای جامع فلورانس را کامل ببینید و از پله های برج ناقوسش بالا بروید. این کلیسا نماد زیبای شهر فلورانس است و در بدو ورود گنبد آجری رنگ و بزرگش نظرتان را جلب می کند. بعد 464 پله عجیب و باریک که با طی کردن آن به بالای گنبد رسیده و با صحنه ای بی نظیر از نمام شهر روبرو خواهید شد. منظره شهر از بالای این کلیسا به قدری زیباست که مطمئنا ارزش بالا رفتن از آن همه پله را دارد.

کلیسای جامع فلورانس

کلیسای جامع فلورانس

در گذر اوفیتزی غرق شوید. گذری زیبا و دیدنی که در آن هنر موج می زند و در هیچ جای دیگر روی کره زمین، چنین تجمعع مسحور کننده ای از هنر رنسانس ایتالیا وجود ندارد. هنرمندانی که آثارشان در این موزه وجود دارد، ستاره های فلورانسی هستند. تعداد آثار و تنوع سبک های نقاشی داخل موزه گیج کننده است و ساختمان بسیار زیبایی هم دارد.

موزه اوفیتزی

گالری اوفیتزی

پل پونته وچیو در فلورانس هم از مهم ترین دیدنی های کشور ایتالیا به شمار می رود. این پل که از محبوب ترین پل های قدیمی ایتالیاست شهرت ومحبوبتش را مدیون معماری جالب و مغازه ها و فروشگاه هایی است که روی آنقرار گرفته اند. کمتر پیش می آید روی پلی که محل گذر است فروشگاه وجود داشته باشد. می توانید با گذر از این پل قدیمی سوغاتی نیز تهیه کنید و بخش هایی از شهر فلورانس را دیده و پیوندش با سنت و تاریخ مردم را از نزدیک ببینید.

پل پونته وچیو

حسابی در ونیز بگردید و نگران گم شدن هم نباشید. چون از هر کوچه و خابانی که گذر کنید در انتها به میدان معروفی چون سن مارکو برخورد کرده و مسیرتان را پیدا خواهید کرد. بعد از رسیدن به میدان، در کافه فلوریان بنشینید و برای برطرف کردن خستگی، قهوه ای نوش جان کنید. این کافه با بیش از ۳۰۰ سال قدمت، خاطرات حضور چهره های نامدار جهان اندیشه همچون «گوته»، «لرد بایرن»، «ژان ژاک روسو» و «مارسل پروست» را در سینه دارد که اینها کنار یکدیگر لذت نوشیدن قهوه تان را چند برابر می کند.
سواری از قایق های مسافری را فراموش نکنید. درسته که از نظر خیلی ها قایق های پارویی (گاندولا) رمانتیک و جذاب تر هستند اما هزینه های آن به صور غیر منطقی گران است. مطمئن باشید قایق های مسافری ونیز هم بی نهایت جذاب و دلچسب هستند و شما را به اوج لذت و آرامش می رسانند. ترجیحا هنگام سوار شدن بستنی ایتالیایی در دست داشته باشید !

میدان سن مارکو

کافه فلوریان

کافه

ونیز

ونیز

نکات سفر ویرایش مطلب

اگر فکر می کند در این کشور به استفاده از تلفن همراه نیاز خواهید داشت، پیش از سفر از طریق اپراتور سیم کارت خود، سرویس بین الملل را فعال کنید تا مجبور نباشید هزینه ی زیادی بابت سیم کارت ایتالیایی پرداخت کنید.
حتما برای بازدید از شهر واتیکان، تور لیدر همراه داشته باشید چون در پس بعضی از مجسمه ها، داستان هایی زیبا و افسانه ای نهفته است که بدون راهنما هرگز شیرینی شنیدن آن را نخواهید چشید.
در این کشور دنبال رستوران ایتالیایی نباشید چون تمام غذاهایی که در رستوران ها سرو می شود ایتالیایی است.
خورردن بستنی ایتالیایی (جلاتو) را فراموش نکنید چون مزه های این بستنی هیچ جا وجود ندارد.
در سفر به ونیز حتما سوار قایق های دریایی شده و از تردد در کانال هایش لذت ببرید.
در فلورانس حتما بالای گنبد دوموی رفته و تاریخ و معماری شهر را زیر پاهایتان حس کنید.
و در انتها اگر شناخت کافی از این کشور ندارید حتما با تورهای ایتالیا همراه شوید.

ایتالیا
Italy
نام
ایتالیا (کشور چکمه ای)
پایتخت
رم
زبان رسمی
ایتالیایی
شعار
مذهب
مسیحیت
واحد پول
یورو (€)
تفاوت زمانی
+1
ولتاژ برق
220
قاره
اروپا
پیش شماره
+39
نقشه
آب و هوا ویرایش مطلب

ایتالیا کشوری مدیترانه ای است از این رو آب و هوای متنوعی دارد. تابستان هایی گرم دارد مخصوصا در ماه ژوییه (تیر). شمال کشور زمستان هایی سرد همراه با بارش برف دارد. دقیقا نقطه برعکس آن یعنی در جنوب کشور زمستان ها ملایم تر و دلچسب است به طوری که برخی از مناطق جنوبی این کشور در فصل های سرد سال رنگ باران را به خود نمی بیند.
کوه های آلپ تاثیر مهمی بر آب و هوای کشور گذاشته اند، از این رو در هر نقطه ای از کشور می توان آب و هوای متفاوتی را تجربه کرد.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

آب لوله کشی در این کشور قابل شرب نیست. از فروشگاه هایی که در سراسر کشور فعالیت می کنند آب های معدنی تهیه کنید.
در این کشور پرتوریست نیز خطراتی چون ربودن لوازم و جیب بری وجود دارد پس سعی کنید هنگام تردد در مراکز پر بازدید، مراقب لوازم شخصی تان مثل دوربین عکاسی و موبایل باشید.
برای خرید و یا صرف غذا حتما وجه نقد همراه داشته باشید چون ایتالیایی ها همچنان به روش های قدیمی معامله علاقه مند هستند و اسکناس را به کارت اعتباری ترجیح می دهند.
از انعام دادن در این کشور پرهیز کنید چون مردمانش این امر را نوعی توهین حساب می کنند و برخورد بدی از خود نشان می دهند.

چجوری برم؟
ویزا ایتالیا