معرفی ایسلند ویرایش مطلب

جمهوری ایسلند یا کشور جزیره ای ایسلند، شمالی ترین کشور اروپا می باشد و در شمال اقیانوس اطلس قرار گرفته است. این کشور که تا قرن بیستم از فقیرترین کشورهای جهان بود، در سال های پس از جنگ جهانی دوم و بعد از صنعتی کردن ماهیگیری، به رفاه دست یافت و تنواست در دهه 1990، به یکی از مرفه ترین کشورهای جهان تبدیل شود. این کشور شامل یک جزیره بزرگ و چند جزیره کوچک در اقیانوس اطلس شمالی است و اندکی پایین تر از مدار شمالگان قرار گرفته است. در این کشور بکر و زیبا از یخچال های طبیعی زیبا تا چشمه های آبگرم زمینی و همین طور آتشفشان های فعال وجود دارند که توانسته اند بازدید کنندگان بسیاری به خود جذب کنند. سفر به این سرزمین بکر یکی از جذاب ترین تجربه های هر شخصی خواهد بود.

تاریخ

اولین انسان هایی که در این کشور ساکن شدند گروهی از کشیش های ایرلندی بودند که سده های هفتم و هشتم میلادی به جزیره آمدند. کشیش ها در سده ی نهم توسط وایکینگ ها از جزیره ایسلند رانده شدند. سپس ایسلند توسط وایکینگ های نروژی در دهه 869 میلادی کشف شد. مهاجران بعدی با هدف سکونت از سال 871 از سمت نروژ و کوچ نشین های وایکینگ در جزایر بریتانیا به سمت ایسلند آمدند. کشور ایسلند از سال 1262 تا 1918 جزئی از پادشاهی نروژ و سپس بخشی از پادشاهی دانمارک بود. ملی گرایی ایسلندی در قرن نوزده رشد کرد و این کشور از دانمارک مستقل شد. در جنگ جهانی دوم پیوند دانمارک گسسته شد و در 1944 جمهوری اعلام شد.

شهر های ایسلند

ریکیاویک، پایتخت و همین طور بزرگترین شهر کشور ایسلند می باشد و لقب بزرگترین شهر کوچک دنیا را نیز به دوش می کشد. ریکیاویک شمالی ترین پایتخت جهان است و با مدار قطبی فاصله چندانی ندارد. خانه های رنگی زیبا و نهنگ های کوهان دار باعث شدند تا این شهر شهرت جهانی پیدا کند و سالیانه هزاران گردشگر را به سمت خود بکشد.

از دیگر شهرهای مهم و دیدنی این کشور می توان به کوپاووگور، آکوریری، کفلاویک و هافنار فیوردهور اشاره کرد.

شهر ریکیاویک

گشت و گذار در ایسلند ویرایش مطلب

حتی اگر روی صخره یا زیر سنگ هم زندگی کنید شنیده اید که کشور ایسلند از زیباترین مکان های روی زمین است و توریست های زیادی سالانه از سراسر جهان برای دیدن طبیعت زیبا و غنی بدان سفر می کنند. آتشفشان خروشان، کوه نوک تیز، یخچال های طبیعی و زیبایی های دیگری زیر سقف این کشور وجود دارند که باور وجودشان روی زمین را سخت می کنند. کافیست برای آشنایی با برترین جاذبه های کشور ایسلند ما را همراهی کنید.

چند روزی در ریکیاویک بمانید.

ریکیاویک پایتخت کشور ایسلند که در قسمت جنوب غربی کشور قرار دارد و معنی خلیج مه آلود را می دهد. این شهر پر از جاذبه های طبیعی زیبا، بکر و می توان گفت همچنان دست نخورده باقی مانده است. کنار طبیعت مسحور کننده جاذبه های تاریخی، موزه ها و همین طور گالری های بسیاری وجود دارند که می توانند هر مسافر و گردشگری را سرگرم کنند.

از کلیسای زیبا و منحصر به فرد هالگریمسکرکیا Hallgrímskirkja دیدن کنید.

این بنای زیبا از بزرگترین کلیساهای کشور ایسلند و همین طور از بزرگترین سازه ها در کشور به حساب می آید. نام این کلیسا بر گرفته از شاعر و نویسنده معروف ایسلندی، هالگریمور پترسون می باشد.

ایسلند

ایسلند

مجسمه خورشید مسافر The Sun Voyager

این مجسمه در جاده Saebraut Road‏ در ساحل اطلس دیده می شود. این مجسمه که در مسابقات مجسمه های فضای باز توانست برنده شود به مناسبت دویستمین سالگرد شهر ساخته شد و سال 1990 از آن رونمایی شد. طراح و هنرمندی که این مجسمه را کار کرده است می گوید با این باور که اولین ساکنین این سرزمین با دنبال کردن خورشید موفق شدند به این سرزمین برسند، این مجسمه را ساخته است.

مجسمه خورشید مسافر

مجسمه خورشید مسافر

یک وعده غذایی در بنای پرلان میل کنید.

پرلان یا مروارید، از ساختمان های مهم و از نمادهای شهر ریکیاویک، که در بالای تپه ای واقع شده است. ساختمانی دایره ای شکل که هم سالن کنسرت دارد و هم در طبقه اول آن نمایشگاه برگزار می شود. در طبقه چهارم این ساختمان عرشه ای وجود دارد که بازدید کنندگان می توانند از آنجا چشم اندازی از محیط اطراف را به زیبایی مشاهده کنند و لذت ببرند. اما در طبقه ی پنجم این ساختمان رستورانی وجود دارد که از معروف ترین و محبوب ترین رستوران های شهر نیز شناخته شده و سرویس های فوق العاده ای ارائه می دهد. حتما در این رستوران یک وعده غذایی لذیذ نوش جان کنید.

پرلان

پرلان

پرلان

پرلان

بازدید از موزه ی ساگا Saga Museum نیز به علاقه مندان تاریخ و خصوصا آشنایی با وایکینگ ها پیشنهاد می شود. اگر به دنبال اطلاعات بیشتر در رابطه با نورس ها - وایکینگ ها هستید این موزه مناسب شماست. در موزه ساگا، مجسمه های مومی از این انسان های خشن به نمایش گذاشته می شود و نحوه ی زندگی آنها را نشان می دهد.

موزه ساگا

موزه ساگا

موزه ساگا

Golden Circle Route

این منطقه در شرق شهر ریکیاویک شامل یک نمونه جذاب از جاذبه های منحصر به فرد در ایسلند همچون مکان های تاریخی، روستاهای عجیب و جالب، آبفشان "گایزر" و آبشارهاست. آبفشان ها پدیده های طبیعی هستند که از گرم شدن آب های عمقی زمین توسط نیروی گرمایی آن هستند. البته در رابطه با این گایزرها باید گفت که آب زیرزمینی باید به میزان قابل توجهی داغ شده باشد تا بتواند راه خود را به سطح زمین هموار کند. آبفشان ها از منابع مهم درآمد این کشور به حساب می آیند.

ایسلند

ایسلند

ایسلند

ایسلند

ایسلند

در مرداب آبی تفریح کنید.

این مرداب زیبا در شبه جزیره ای Reykjanes با فاصله یک ساعته از شهر ریکیاویک قرار گرفته است. اینجا یکی از محبوب ترین مقاصد تفریحی در کشور ایسلند به حساب می آید. دریاچه ای دست ساز و مصنوعی که با آب هایی که از دریاهای اطراف سرچشمه می گیرد تغذیه می شود. در این مرداب موادی چون سیلیس وجود دارد که به عقیده برخی از افراد مزایای زیادی برای سلامتی انسان ها دارد. در این مرداب می توانید حسابی تفریح کنید. علاوه بر رستوران هایی که مشرف بر این تالاب هستند اقامتگاهی نیز برای استراحت و رفاه مسافران و گردشگران تعبیه شده است. همین طور این اقامتگاه به آبگرم، سونا، حمام بخار و اتاق تناسب اندام نیز مجهز می باشد.

مرداب آبی

از یخچال های طبیعی واتنایکول vatnajökull و پارک ملی آن دیدن کنید.

به جرات می توان گفت که یخچال های طبیعی از زیباترین جاذبه های کشور ایسلند هستند. واتنایکول، این غول سفید یخی که از بزرگ ترین یخچال های طبیعی کل اروپا هم شناخته می شود تقریبا 14 درصد از کل کشور ایسلند را فرا گرفته است. جذاب تر از خود یخچال ها، غارهایی هستند که در آن جا خوش کرده اند. این غارها باقیمانده ی فوران آتشفشانی در سال 1996 هستند که باعث ذوب شدن قسمتی از یخچال شده و به مرور زمان و یخ بستن، قندیل های کریستال مانندی را تشکیل دادند تا یکی از بی نظیر ترین مناظر را مقابل چشم گردشگران و ماجراجویان به نمایش بگذارند.

یخچال های طبیعی ایسلند

یخچال های طبیعی ایسلند

یخچال های طبیعی ایسلند

یخچال های طبیعی ایسلند

در جزیره ی فلتی Flatey island گردش کنید.

ورود به این جزیره حال و هوای خودش را دارد. گویی در زمان سفر کرده و به سال 1900 باز گشته اید. این جزیره زیبا و سنتی تابستان ها مقصد سیل عظیمی از گردشگران و عکاسان مشتاق است. حالت کلاسیک و سنتی جزیره همچنان حفظ شده تا جایی که هیچ خودرویی اجازه ی ورود به جزیره را ندارد. جالب اینجاست که تا چندی پیش هنوز خطوط ارتباطی موبایل برای جزیره در نظر گرفته نشده بود. این جزیره به دلیل داشتن طبیعت زیبا و منحصر به فرد، منظره ی دریا و همچنین سکوت و آرامش فضا می تواند یکی از بهترین قسمت های سفر شما به کشور ایسلند باشد.

جزیره فلتی

جزیره فلتی

جزیره فلتی

به نظاره شفق های قطبی بنشینید.

شفق های قطبی یکی از زیباترین پدیده های جوی در کره ی زمین هستند که این پدیده ها ظهور نورهای رنگین و متحرک در آسمان شب و معمولا در عرض های نزدیک به دو قطب زمین بوجود می آیند. این پدیده ی زیبا در آسمان کشور ایسلند بیشتر از هر کشور دیگری قابل لمس است. دیدن رقص زیبای نورهای رنگی در آسمان شب یکی از بی نظیرترین اتفاقات زندگی تان خواهد بود.

شفق های قطبی

شفق های قطبی

شفق های قطبی

دو روز در هوساویک Húsavík بمانید.

هوساویک، یک روستای ماهیگیری کوچک واقع در ایسلند شمالی است. این روستا که امروزه به شدت در میان توریست ها و گردشگران مشهور و شناخته شده است، یکی از محبوب ترین مکان ها برای دیدن وال ها به حساب می آید. وال های آبی و دلفین ها را می توان به وضوح در این منطقه مشاهده کرد و نهایت لذت را برد. در این دهکده جاذبه های دیگری چون موزه، بناهای قدیمی مثل کلیسای چوبی Husavikurkirkja وجود دارند که سرگرمتان می کند و بازدید از آن ها بسیار با ارزش است.

هوساویک

هوساویک

هوساویک

هوساویک

هوساویک

نکات سفر ویرایش مطلب

برای داشتن تجربه ای منحصر به فرد و همین طور سفری کم هزینه، از سرویس کوچ سرفینگ جهت اقامت خود استفاده کنید. با این سرویس می توانید چند روزه سفرتان را میهمان افراد بومی شده و به صورت رایگان و البته ایمن زندگی کنید. با این کار هم رایگان اقامت می کنید هم نوع زندگی کردن ایسلندی ها را تجربه خواهید کرد.
در صورت داشتن امکانات لازم، کمپ بزنید. جای جای کشور ایسلند را طبیعت بکر و دست نخورده فرا گرفته است و وجود چنین مکان هایی بهترین بهانه است برای کمپ در دل کوه و جنگل. اگر سابقه طبیعت گردی دارید حتما چند شبی را در چادر بگذرانید.
هزینه ی خورد و خوراک در این کشور بسیار گران است. یکی از بهترین راه ها آشپزی کردن به سبک خودتان است. مواد اولیه غذاها را با قیمت های مناسب از مارکت ها و میوه فروشی ها خریداری کنید و با صرف زمانی کوتاه، به سبک خودتان آشپزی کنید و غذای خانگی سالم نوش جان کنید.
اگر ماجراجو هستید و دنبال هیجان، با غریبه ها سفر کنید. ایسلند از امن ترین کشورهای جهان است و هیچ خطری تهدیدتان نمی کند. از این رو نه تنها سفر کردن با افراد مختلف دلهره آور نیست بلکه آشنایی با افراد جدید بسیار لذت بخش است. شما می توانید برای تقسیم کردن هزینه های خود از طریق پایگاه های اینترنتی همسفر پیدا کنید. وجود یک یا چند نفر همراه در سفر، هم باعث معاشرت با افراد جدید می شود هم می تواند هزینه های شما را کم کند. پس این فرصت طلایی را از دست ندهید.
استفاده از تورهای ایسلند نیز به افرادی که اهل ماجراجویی نیستند و نیاز به لیدر و راهنما دارند پیشنهاد می شود. شما می توانید این تورها را از طریق آژانس های هواپیمایی معتبر دنبال کنید.

ایسلند
Iceland
نام
ایسلند
پایتخت
ریکیاویک
زبان رسمی
ایسلندی
شعار
بلیکه
مذهب
مسیحیت
واحد پول
کرون ایسلند (ISK)
تفاوت زمانی
UTC
ولتاژ برق
220
قاره
اروپا
پیش شماره
+354
نقشه
آب و هوا ویرایش مطلب

کشور ایسلند از آب و هوای سرد و قطبی برخوردار است و تا حدی تحت تاثیر جبهه هایی از هوای معتدل نیز می باشد. جریان آب گرم گلف استریم در کرانه های جنوبی ایسلند نیز، سبب افزایش دما و جلوگیری از یخبندان های گسترده در زمستان می شود.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

ایسلند از امن ترین کشورهای جهان است و هیچ خطری مسافرانش را تهدید نمی کند. تنها خطر ممکن، رفتن به طبیعت ایسلند مثل یخچال های طبیعی، آن هم بدون آموزش و تجهیزات است. برای طبیعت گردی به یاد داشته باشید که نیاز به مهارت و آموزش دارید، همین طور همراه شدن با تورها یا بلدها از کارهای ضروری در طبیعت گردی می باشد.
کیفیت آب در این کشور بسیار عالی است و آب لوله کشی در هر نقطه ای از کشور شیرین و قابل شرب است. همین طور می توانید هنگامیکه در طبیعت هستید بطری خالی همراه داشته و از رودخانه ها با خیال راحت آب برداشته و بنوشید. رودخانه ها و آب های سطحی در این کشور به طور خارق العاده ای تمیز و بدون آلودگی هستند.
سفارت دانمارک در تهران امور مربوط به صدور ویزای ایسلند را انجام می دهد.

چجوری برم؟
ویزا ایسلند