معرفی هائیتی ویرایش مطلب

هائیتی کشوری ساحلی در جزیره هیسپانیولا ست که از شمال به اقیانوس اطلس، از شرق به جمهوری دومینیکن، از جنوب به دریای کارائیب و از غرب به گذرگاه ویندوارد محدود می شود. تقریبا جهانیان این کشور را به دلیل داشتن سواحل زیبا و رویایی می شناسند از این رو این سواحل از جذاب ترین جاذبه های کشور هائیتی شناخته می شوند. کنار این جذابیت ها دیدن فرهنگ و زندگی شبانه و جاذبه های شگفت انگیز معماری و طبیعی هائیتی نیز خالی از لطف نیست.

تاریخ

این کشور در سال 1492 توسط کلمب اسپیسنیاولا کشف شد. در سال 1697 نیروهای اسپانیا وارد کشور شدند و اختیار امور آن را در دست گرفتند. سپس فرانسوی ها وارد خاک این کشور شده و هائیتی را مستعمره خود قرار دادند.
در اواخر قرن هجدهم تقریبا بیش از نیم میلیون نفر از بردگان هائیتی شورش کرده و منجر به استقلال کشور در سال 1804 شدند.

شهر های هائیتی

بزرگترین شهر و همین طور پایتخت این کشور پورتو پرنس Port Au Prince نام دارد. این شهر با اینکه کثیف است اما یکی از پر جنب و جوش ترین، همین طور از هیجان انگیزترین شهرهای کارائیب شناخته می شود. این شهر مسافرانش را خام می کند و تجربه ی منحصر به فردی از سفر هدیه می دهد. دقت کنید که به دلیل هیجان انگیز بودن روحتان را جذب نکند.

ژاکمل Jacmel شهر آرام و دوستانه کشور هائیتی شناخته می شود. مهم ترین بخش جذاب این شهر در مرکز و پشت ساختمان های مربوط به ویکتوریا و از پشت بالکن های فرفوژه ی آن نهفته است. اگر چه برخی از ساختمان های تاریخی شهر ژاکمل در زلزله اسیب دیده اند با این حال همچنان جذاب و دیدنی هستند و توریست های زیادی را به سمت خود جذب می کنند.

کاپ هائیتین Cap Haiumtien دومین شهر هائیتی که در طول استعمار فرانسه، ثروتمند ترین شهر کارائیب بود که اگر چه امروزه عظمت خود را از دست داده اما همچنان فضایی آرام دارد و معماری بندر قدیم و مغازه های بالکن دارش را حفظ کرده است. با اینکه در این شهر لذت بردن بیش از حد وجود ندارد اما بازدید از جاذبه های اطراف آن و همین طور سواحل دلنشین، باعث توریستی شدن شهر شده است.

گشت و گذار در هائیتی ویرایش مطلب

این کشور ساحلی به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد بسیار جذاب بوده و برای ماجراجویی یک انتخاب ایده ال است. همین طور آب و هوای استوایی این کشور به دلیل ارتفاع آن از شر گرما مصون مانده به همین دلیل هائیتی را از داشتن آب و هوایی معتدل برخوردار کرده است. در این کشور می توانید به جت اسکی بروید، در سواحل زیبای آن استراحت کنید، از فروشگاه های صنایع دستی دیدن کنید و البته سعی کنید در مدت زمان سفرتان مثل هائیتی ها زندگی کنید. در این صورت سفر هیجان انگیزی پیش رو خواهید داشت.

قصر سنسوچی را ببینید Sans Souci Palace

این قصر زمانی محل اقامت پادشاه هنری کریستف اول بود که هنگام جنگ با آمریکا نیز خود همراه با دیگران به جنگ پرداخت. امروز این قصر تبدیل به خرابه های شگفت انگیزی میان کوه های سبز واقع در شمال غربی کشور هائیتی هستند. از ویژگی های برجسته این مجموعه می توان به نماد کلاسیک به سبک باروک اشاره کرد. همین طور پلکان دو نفره و حوضچه های مجاور باغ ها و استخرها. این قصر همراه با ساختمان های مجاور در میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند.

کشور هائیتی

گردش در پارک ملی ماکایا Pic Macaya National Park

ماکایا یکی از بزرگترین پارک های کشور است و گونه های طبیعی بومی بسیاری دارد. در این منطقه حفاظت شده گونه های ارکیده بومی، جانداران و دوزیستان بومی بسیاری زندگی می کنند.
ماکایا در جنوب غرب کشور هائیتی قرار گرفته است و بزرگترین منطقه کوهستانی را در بر می گیرد. همین طور این پارک منبع مهمی از آب شیرین است و میزان بارش در آن به طور متوسط به 4000 میلی لیتر در سال می رسد.
گردش در این پارک می تواند سفرتان را لذت بخش کند.

هائیتی

کشور هائیتی

نکات سفر ویرایش مطلب

شاید مجبور به پیاده روی های طولانی شوید پس حتما از کفش های سبک و راحت استفاده کنید.
برای سفر به هائیتی بهترین شکل مسافرت به صورت گروهی و یا جفت جفت است. فراموش نکنید که در هنگام عکاسی از هائیتی، اگر سوژه ی شما آدم ها بودند، حتما از آن ها اجازه بگیرید و بدون اطلاع قبلی آنان هرگز از آنان عکاسی نکنید. همچنین بهتر است در هنگام سفر به هائیتی، از بردن طلا و جواهر و اوراق بهادار و همچنین پول بسیار زیاد خودداری کنید.

تبلیغات
هائیتی
Haiti
نام
هائیتی
پایتخت
پورتو پرنس
زبان رسمی
فرانسوی
شعار
نیرومندی در یکپارچگی است
مذهب
مسیحیت
واحد پول
گورد (HTG)
تفاوت زمانی
-5
ولتاژ برق
110
قاره
آمریکای جنوبی
پیش شماره
+509
نقشه
آب و هوا ویرایش مطلب

هائیتی به دلیل قرار گیری در ارتفاع از آب و هوای معتدلی برخوردار است اما باید بدانید که این کشور درست در وسط کمربند طوفان قرار دارد و از ماه های ژوئن تا نوامبر به شدت طوفان رخ می دهد. البته سیل، زمین لرزه و خشکسالی نیز در این کشور رخ داده است.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

هائیتی به عنوان خطرناک ترین و بی قانون ترین کشور در کارائیب شناخته می شود. از این رو بسیار احتیاط کرده و از خودتان مراقبت کنید. قبل از اینکه به این کشور سفر کنید حتما تمام اخبار روز را از طریق سفارتخانه ها یا ... پیگیری کنید.
از سفر کردن به تنهایی پرهیز کنید و حتما همراه داشته باشید.
در هائیتی از گردش های شبانه به شدت اجتناب کنید. با اینکه ماموران و افسران سازمان ملل متحد در حال گشت زنی هستند با این حال دور گردش های شبانه را خط بکشید.
پول نقد به اندازه نیازتان حمل کنید و مراقب جیب برها باشید. مناسب لباس بپوشید و نظرها را به سمت خود جلب نکنید.
این کشور از لحاظ بهداشت بسیار فقیر است پس احتیاط کنید.
حتما قبل از صرف غذا دست هایتان را بشوئید.
از خوردن آب شیر اجتناب کنید و تنها از بطری های آب معدنی بنوشید. به دلیل آب و هوا احتیاط کنید تا بدنتان با کم آبی مواجه نشود از این رو روزانه حداقل 2 لیتر آب بنوشید.
قبل از سفر به این کشور با پزشک مشورت کرده و اقدامات لازم را جهت پیشگیری از بیماری مالاریا به عمل آورید.

چجوری برم؟
ویزا هائیتی