معرفی جمهوری چک ویرایش مطلب

جمهوری چک کشوری زیبا و دیدنی که در اروپای مرکزی قرار گرفته و با کشورهای لهستان،آلمان، اتریش و اسلواکی مرز مشترک زمینی دارد. پایتخت آن پراگ است و جمعیت 10 میلیونی آن به زبان رسمی " چکی " صحبت می کنند. این کشور با داشتن تاریخی پرفراز و نشیب درست مرکز اروپا قرار گرفته است. قلعه های تاریخی، شهرهای قرون وسطایی، کوه های زیبا و هزاران هزار جاذبه ی گردشگری دیگر در این کشور خودنمایی می کنند و ماجراجویان را به سمت خود می کشند. با سفر به این کشور می توانید از زیباترین چشم اندازهای طبیعی و شهری اروپا لذت ببرید و در عین حال سفری کم هزینه داشته باشید.

تاریخ

چک تا اوایل قرن 20 بخشی از امپراطوری مجارستان بود. بعد از جنگ جهانی اول یعنی در سال 1918 چکسلواکی اعلام استقلال کرد. در سال 1948 کمونیست ها کودتا کردند و چکسلواکی یک کشور کمونیستی شد. اواخر سال 1992 و بعد از "انقلاب مخملی" چکسلواکی به دو کشور چک و اسلواکی تقسیم شد. جمهوری چک که در حال حاضر یکی از اعضای پیمان ناتو است برای پیوستن به اتحادیه اروپا دعوت شد و در سال 2004 به عضویت این اتحادیه درآمد.

شهر های جمهوری چک

پراگ پایتخت و همین طور بزرگترین شهر جمهوری چک می باشد. همین طور این شهر یکی از زیباترین شهرهای دنیا شناخته شده و جز 10 شهر برتر جهان از نظر جاذبه های گردشگری قرار دارد. پراگ، شهری که با عبور از دوران جنگ جهانی دوم توانست همچنان جاذبه های تاریخی و فرهنگی اش را برای آیندگانش حفظ کند و همچنان زیبا بماند. این شهر تاریخ کهن و زندگی مدرن امروزی را همزمان دارد و هر قشری را راضی نگه می دارد. هر چه که بخواهید در این شهر پیدا خواهید کرد.

برنو، دومین شهر بزرگ کشور جمهوری چک است. این شهر مرموز و عجیب، هر روز باستان شناسان را شگفت زده می کند و از خود پدیده هایی جدید نشان می دهد. از این رو می تواند شهری ایده آل و مناسب برای ماجراجویان باشد.

بوهم، سرزمینی تاریخی که در بخش غربی جمهوری چک جای گرفته است و جذابیت بسیاری برای ماجراجویان و همین طور علاقه مندان طبیعت دارد. این شهر زیبا نیز سومین از نظر مساحت در این کشور به حساب می آید.

اوستراوا و پلزن نیز از شهرهای مهم و توریستی این کشور می باشند.

گشت و گذار در جمهوری چک ویرایش مطلب

این کشور تاریخ پر از فراز و نشیبی دارد. قلعه های تاریخی، شهرهای قرون وسطایی، کوه های زیبا، بناهای خیره کننده و هزاران هزار جاذبه تاریخی و طبیعی دیگر در گوشه و کنار کشور جمهوری چک خودنمایی می کنند و دل گردشگران، مهم تر از همه ماجراجویان را می برند. تعداد گردشگران در این کشور سال به سال در حال افزایش است البته ناگفته نماند که مقصد اصلی آنان اول از هنمه شهر زیبای پراگ است.

گشت و گذار در پراگ

پراگ پایتخت و همین طور مشهورترین شهر این کشور است و می توان گفت به تنهایی به یک مقصد گردشگری فوق العاده عالی و محبوب در اروپا تبدیل شده است. این شهر زیبا چندین جاذبه ی گردشگری مشهور دارد که در ادامه با هم مرور خواهیم کرد.

پل زیبا و معروف چارلز از نمادهای شهر پراگ و از مهم ترین و اصلی ترین دیدنی های کشور جمهوری چک است. این پل زیبا که بر روی رودخانه ولدآو ساخته شده است جز زیباترین پل های جهان نیز محسوب می شود. پل چارلز با داشتن سی مجسمه به سبک باروک، یادگاری از قرن هجدهم اروپاست. مردم کشور چک اعتقاد دارند که هر کس دستش را بر روی صلیب و انگشتانش را روی 5 ستاره بگذارد، یکی از آرزوهای پنهانی اش برآورده می شود.

پل کارل

پل کارل

پل کارل

پل کارل

قلعه پراگ

قلعه ی پراگ تنها یک قلعه نیست بلکه با داشتن مجموعه ای عظیم از کلیساها، کاخ ها و باغ های محسور کننده که همگی از دوران مختلف تاریخی به جا مانده اند، عنوان بزرگترین قلعه ی تاریخی را در کتاب رکورد گینس به خود اختصاص داده است. حاکمان چک از این قلعه ی زیبا در زمان های مختلف و طول تاریخ به عنوان اقامتگاه استفاده می کردند. کلیسای جامع سنت وینتوس یکی از بناهای دیدنی این مجموعه است که با معماری عالی و خیره کنننده اش، در قرن 10 میلادی به سبک گوتیک ساخته شده است. بسیاری از شاهان و امپراتوران در این کلیسا دفن شده اند.
این مجموعه جذاب و استثنایی که قرن ها تاریخ را در دل دارد، بسیار مورد علاقه ی گردشگران و توریست ها می باشد.

قلعه پراگ

قلعه پراگ

گشت و گذار در میدان شهر قدیم پراگ

این میدان که نزدیک به پل چارلز قرار گرفته است همه روزه پر می شود از گردشگران و اهالی شهر که مشغول به وقت گذرانی و تفریح هستند. اگر به دنبال تاریخ شهر می گردید می توانید با سر زدن به این میدان و بازدید از معماری جذاب و منحصر به فرد آن، تاریخ پر از فراز و نشیب پراگ را لمس کنید. انواع سبک های معماری چون روکوکو، رنسانس، باروک، گوتیک و رومانسک را می توانید در ساختمان های اطراف این میدان مشاهده کنید و لذت ببرید. سبک باروک در کلیسای زیبای سنت نیکولا، ترکیب گوتیک و رنسانس  در معماری تالار شهر قدیم و ... همگی کنار یکدیگر قرار گرفته اند و توجه هر گردشگری را جلب می کنند. گردشگران می توانند در میدان به خرید، تماشای بناهای تاریخی و همین طور کافه نشینی و گپ با اهالی مشغول شوند و حسابی لذت ببرند. گفتنی است که حتی ساعت ها زمان برای گشت و گذار در این میدان کم است.

میدان شهر قدیم پراگ

میدان شهر قدیم پراگ

ساعت نجومی نیز یکی دیگر از مهم ترین و جذاب ترین دیدنی های شهر پراگ به حساب می آید. این ساعت که متعلق به دوران قرون وسطی است، سومین ساعت نجومی جهان و قدیمی ترین ساعت از این دست است که همچنان کار می کند. ساعت نجومی علاوه بر زمان، اطلاعات نجومی چون موقعیت دایره البروج خورشید، اندازه و موقعیت ماه و از این قبیل موارد را نیز نشان می دهد. این ساعت در سال 1410 میلادی توسط یک ریاضی دان و ساعت ساز ساخته شد و بیش از 600 سال است که از آن نگهداری و تعمیر می شود. راس ساعت دوازده، از درگاه بالای ساعت شمایل دوازده تن از حواریون بیرون می آیند و چهار مجسمه ی کنار ساعت هم نماد چهار ویژگی ناپسند به ترتیب از چپ به راست اولی غرور، دومی خساست، سومی مرگ و چهارمی خوشگذرانی است. زیر این چهار تندیس، چهار شمایل دیگر مربوط به یک تاریخ نگار، یک فرشته، یک ستاره شناس و یک فیلسوف وجود دارد. صفحه ی نجومی ساعت در واقع یک اسطرلاب مکانیکی است.

ساعت نجومی

ساعت نجومی

از شهر زیبا و تاریخی Telc دیدن کنید.

این شهر دیدنی و جذاب با آن خیابان های پر پیچ و خم، باریک و سنگ فرش شده اش، از بهترین نمونه های شهرهای دوران رنسانس است و به عنوان میراث جهانی یونسکو نیز معرفی شده است. گذرگاه های طاق دار قرون وسطایی به میدان زیبای این شهر چشم انداز خیره کننده ای بخشیده اند. حتما سوار قطار شده و به این شهر سفر کنید. جاذبه های طبیعی و تاریخی این شهر بسیار زیبا و خیره کننده هستند.

Telč

Telč

بازدید از شهر دیدنی و جذاب چسکی کروملوف Ceský Krumlov

ابتدا در نیمه اول قرن 13، قلعه ای توسط ویتک دوم بنا نهاده شد و بعدها شهری در اطراف آن قلعه بوجود آمد به نام شهر چسکی کروملوف. این قلعه در ابتدا به سبک گوتیک ساخته شده بود اما با توجه به تحولات به دست مالکین، با ویژگی های معماری به سبک رنسانس و باروک بازسازی شد. معماری قرون وسطایی و ساختمان هایی با بام قرمز، مناظر بی نهایت زیبایی را بوجود آوردند که با سفر به این شهر می توانید از تماشای آن و قدم زدن در خیابان های تاریخی لذت ببرید. اقامتگاه های چشم گیر و متعددی نیز در این شهر وجود دارند که امکان اقامت راحت با هزینه های مناسب را به مسافران می دهند. کوچه های تنگ با خانه های زیبا، ساختمان قدیمی شهرداری، کلیساها گویی گوشه گوشه این شهر مستقیما از صفحات یکی از رمان های قرون وسطی با شوالیه های دلیر و شاهدخت های زیبا بیرون آمده است.

چسکی کروملوف

چسکی کروملوف

چسکی کروملوف

چسکی کروملوف

گشت و گذار در پارک ملی Šumava

اگر به تفریح و گردش در طبیعت علاقه مندید، بی شک پارک ملی Šumava بهترین قسمت سفرتان خواهد بود. فقط به یاد داشته باشید که هنگام سفر وسایل طبیعت گردی خود را آماده کرده باشید. این پارک زیبا، بزرگترین پارک ملی در کشور جمهوری چک می باشد و درست مرز کشور اتریش قرار گرفته است. تپه های سرسبز و جنگلی، جنگل های بکر و دست نخورده، رودخانه های خروشان و دریاچه ی فوق العاده زیبایی در این پارک وجود دارند که همگی مسختان خواهند کرد.

 Šumava

 Šumava

نکات سفر ویرایش مطلب

بهترین زمان برای سفر به کشور جمهوری چک بهار و پاییز است. در این دو فصل می‌توانید حد اکثر لذت را از جذابیت‌ های بصری و همچنین هوای مطلوب ببرید. اگرچه به دنبال تجربه‌ی تورمسافرتی مقرون به صرفه هستید پیشنهاد می‌کنیم که تابستان را برای سفر به چک انتخاب کنید. چراکه در این فصل می‌توانید بلیط هواپیما را ارزان تر تهیه کنید و از تخفیف ویژه‌ی هتل‌ ها نیز بهره مند شوید.
برای داشتن اقامت های رایگان و البته سفری متفاوت از سرویس های کوچ سرفینگ استفاده کنید. با استفاده از این سرویس می توانید چند روزه سفرتان را میهمان افراد بومی شده و تجربه زندگی کردن با آنها را داشته باشید. کوچ سرفینگ اقامتی رایگان و امن به شما می دهد و خاطرات بی نظیری  برایتان به جا می گذارد. 
حمل و نقل و سرویس های عمومی در این کشور بسیار مناسب است. شما می توانید با قطار از هر شهری در این کشور به شهر دیگر خیلی راحت و آسوده و با هزینه های کم سفر کنید و لذت ببرید.
حتما در شهر پراگ و میدان شهر قدیم آن، داخل کافه های روباز بنشینید و قهوه بنوشید. یکی از لذت بخش ترین کارها نشستن در کافه ها و شنیدن صحبت های افراد محلی و دیدن آنهاست.
هنگام استفاده از تاکسی سر قیمت ها با راننده تاکسی ها توافق کنید تا به مشکل برنخورید. رانندگان پراگ بسیار بد شناخته شده و هزینه های بالایی را از مسافران در خواست می کنند از این رو قبل از سوار شدن سر قیمت چانه بزنید.
یکی دیگر از راه های سفر کردن آن هم راحت و بدون دغدغه، همراه شدن با تورهای جمهوری چک می باشد.

هتل ها

بیشتر ببینید
هتل های جمهوری چک ...

دیدنی ها

بیشتر ببینید
دیدنی های جمهوری چک ...
تبلیغات
جمهوری چک
Czech Republic
نام
چک
پایتخت
پراگ
زبان رسمی
چکی
شعار
چیرگی حقیقت
مذهب
لائیک
واحد پول
کرونا چک (CZK)
تفاوت زمانی
+1
ولتاژ برق
220
قاره
اروپا
پیش شماره
+420
نقشه
آب و هوا ویرایش مطلب

جمهوری چک از آب و هوای معتدل قاره ای برخوردار است. یعنی تابستان هایی گرم و زمستان های برفی و سرد. به طور کلی می توان گفت که در ارتفاعات بالاتر، دمای هوا کاهش و بارش باران و برف افزایش پیدا می کند. بنابراین آب و هوا در این کشور از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است.
بهترین زمان برای سفر به این کشور فصل بهار و پاییز می باشد.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

این کشور فوق العاده امن است و جرم و جناینی در آن دیده نشده است. تنها مسائلی که ممکن است نگران کننده باشد وجود جیب برها در مناطق عمومی و پربازدید است. از این رو مراقب اشیا گرانبها و شخصی خود باشید.
ماری جوانا بین جوانان این کشور بسیار محبوب است و طرفدار دارد اما بدانید که کاملا غیر قانونی است و جریمه های سنگین به همراه دارد. اگر کسی تعارف زد و به شما پیشنهاد داد به هیچ عنوان قبول نکنید تا مشکلی گریبانتان را نگیرد.
آب لوله کشی در این کشور کاملا بهداشتی و قابل شرب است. تنها در برخی شهرستان ها کلر داخل آن زیاد است که اگر برایتان خوشایند نبود می توانید از آب های معدنی که در فروشگاه ها به فروش می رسد تهیه کنید.

چجوری برم؟
ویزا جمهوری چک