معرفی کوبا ویرایش مطلب

کوبا کشوری تشکیل شده از مجمع الجزایری در دریای کارائیب است که سال 1492 توسط کریستف کلمب کشف شد. این کشور زیبا و دیدنی امروزه مقصد توریست ها و گردشگرانی است که به دنبال زیبایی ها به جای مانده از گذشته می گردند. با اینکه این کشور همچنان کمونیستی باقی مانده، اصلی ترین منبع درآمدش را از حضور گردشگران تامین می کند. دیگر راه های تامین درآمد در کوبا وجود محصولاتی با کیفیت بالا چون شکر، تنباکو و قهوه است که به کشورهایی چون هلند، کانادا، چین و اسپانیا صادر می شود. داشتن شهرهای زیبایی چون هاوانا، سواحل شنی سفید و مناظری رویایی و همین طور سرگرمی های بی شمار در این کشور باعث شدند تا کوبا را به یکی از بهترین مقاصد گردشگری در جهان تبدیل کنند.

تاریخ

کوبا در سال 1492 توسط کریستف کلمب کشف شد. در آن زمان این جزیره به امپراتوری اسپانیا تعلق گرفت و در سال 1511 اولین اقامتگاه های اسپانیایی ها در کوبا تاسیس شد. اسپانیاا حدود 100 هزار نفر از مردم بومی رو به بردگی گرفت و وادارشون کرد تا طلا پیدا کنند. به خاطر همین موضوع بعد از گذشت یک قرن عملا این افراد بومی از بین رفتن. کشور کوبا 400 سال تحت استعمار اسپانیا قرار داشت که بعد از جنگ آمریکا و اسپانیا، این دو کشور در سال 1898 معاهده ای در پاریس امضا کردن که طی این معاهده اسپانیا، کشورهای پورتوریکو، فیلیپین و گوام رو به ازای جمعا 20 میلیون دلار به آمریکا واگذار کرد. تو یک پیمان مشابه دیگه اسپانیا متعهد شد که از پادشاهی بر کوبا هم چشم پوشی کنه. به این شکل کوبا در سال 1902 به صورت رسمی از آمریکا مستقل شد و نام جمهوری کوبارو به خودش گرفت. بین 1953 و 1959 انقلاب کوبا اتفاق افتاد که باعث براندازی دیکتاتوری فولخنثیو باتیستا ثالدیوار و روی کار آمدن دولت جدید به رهبری فیدل کاسترو شد. کوبا در سال 1952 استقلال خودش رو از اسپانیا اعلام کرد.

آداب و رسوم

کوبایی ها سنت دیرینه مهمان نوازی شان را به خوبی حفظ کرده اند و در برخورد با توریست ها کاملا آن را نشان می دهند. با اینکه امروزه آمریکایی ها اجازه ورود به این کشور را ندارند یا به سختی دارند، اما خودشان می گویند در سال 1958 سالانه چند هزار آمریکایی از کوبا دیدن می کرده اند.

شهر های کوبا

هاوانا پایتخت و پر جمعیت ترین شهر کوباست. شهری زیبا و عجیب، با آنکه زمان در آن متوقف شده است، اما هم چنان زندگی در آن جریان دارد. شهری با ساختمان های به جا مانده از دوران استعمار اسپانیایی ها، ماشین های قدیمی و بندرگاهی زیبا که آن را شبیه به پوستری زیبا کرده است. هاوانا قدیم که احتمالا نقطه ورود هر شخصی است، جذاب ترین ناحیه شهر به حساب می آید. در این شهر، موسیقی در طول روز از رادیو یا خیابان ها پخش می شود، بوی خوش غذاها در رستوران های قدیمی می پیچد و خیابان های هاوانا با معماری ویژه و ساختمان های بزرگ، شما را به پرسه زدن دعوت می کند. عصرها زمان خوبی برای متفاوت گشتن در این شهر هستند. این بار پیاده نه بلکه باید سوار ماشین های کلاسیک و رنگی شده تا به 50 سال پیش برگردید و هنگام غروب سمت دریا رفته تا رنگ های بی نظیری که آسمان شهر برایتان فراهم می کند تماشا کنید. دیدار از عمارت های زیبا، پرسه در بازارچه های محلی، گشت در باغ موزه های دیدنی و بناهای یادبود، برنامه هایی است که هاوانا برای شما فراهم می کند.

سانتاکلارا، محبوب ترین شهر انقلابی در کشور کوباست که بیشتر به افتخار نماد ملی ارنستو چه گوارا شناخته می شود.

از دیگر شهرهای مهم کوبا می توان سانتیاگو د کوبا، کاماگوای، هولگین، گوانتانامو و وینالس را نام برد.

گشت و گذار در کوبا ویرایش مطلب

هنگام ورود به کوبا اولین چیزی که نگاه تمام بیننده ها را جذب می کند، موزه ای روباز از انواع ماشین های کلاسیک است. در اصل کوبا کشوری است که بیشترین خودروهای قدیمی جهان در خیابان هایش تردد دارند. زمانی ورود کلیه محصولات خارجی به این کشور ممنوع اعلام شده بود. چند سال پیش فیدل کاسترو گفت که این خودرو های قدیمی، هویت ملی کوبا هستند و باید در معرض دید توریست ها باشند. حتی تا قبل از سال 2011، شهروندان کوبایی اجازه خرید و فروش خودروهایی که بعد از پیروزی انقلاب یعنی سال 1959 وارد کرده بودند را نداشتند. بعد از سال 2011 خرید و فروش این گونه خودروها آزاد شد البته با داشتن مجوز مربوطه از دولت که آن نیز سخت و دشوار است!
خیابان ها با وجود این ماشین های قدیمی، زیبا و چشم نواز هستند و یکی از مهم ترین و جذاب ترین دیدنی های کشور کوبا راه رفتن در همین خیابان ها و تماشای ماشین های قدیمی و کلاسیک است.

ماشین کلاسیک

ماشین های کلاسیک

ماشین های کلاسیک

بازدید از هاوانا قدیم درست مثل سفر در گذر زمان است. سفری به شصت یا هفتاد سال پیش که ساختمان های قدیمی منطقه اش را همچنان حفظ کرده و حتی گاهی ساکنانش با کالسکه رفت و آمد می کنند. البته جذاب ترین قسمت ماجرا در این منطقه، وجود ماشین هایی است که در سطر بالا توضیح دادیم. ماشین هایی قدیمی که رنگ های تند و تیز دارند مثل آبی و قرمز متالیک، که همه جا دیده می شوند و شما می توانید سوار آنها شده و حسابی هاوانا گردی کنید. در واقع این منطقه کنار داشتن موزه روباز ماشین های کلاسیک، در واقع یادگاری از اشغال هاوانا به دست اسپانیایی هاست که هم چنان می توان سبک معماری آنهارا در ساختمان های موجود مشاهده کرد.

هاوانا قدیم

هاوانا قدیم

گورستان کریستف کلمپ هم جذاب و دیدنی است با سنگ قبرها، مجسمه ها و همین طور آرامگاه هایی که هنرمندانی به نام آنها را ساخته اند. این گورستان سال 1876 تاسیس و امروزه به مهم ترین و مشهورترین گورستان در آمریکای جنوبی تبدیل شده است. این گورستان محل دفن افراد مشهوری بوده و این روزها هم خانواده های قدیمی و اصیل بر سر ساختن آرامگاه های بزرگتر و بلندتر با هم رقابت می کنند. زیبا و دیدنی است و این روزها تبدیل به جادبه گردشگری در شهر هاوانا نیز شده است.

کریستف کلمپ

کریستف کلمپ

پیاده روی و دوچرخه سواری در وینالس هم جذابیت زیادی به همراه دارد. کافیست 5 ساعت زمان بگذارید و از هاوانا به این شهر سفر کنید. البته 5 ساعت زمان شما از مسیر جاده ای فوق العاده زیبایی که از دل دره ها با طبیعتی مسحور کننده می گذرد، طی می شود. در وینالس مزرعه های بزرگی از تنباکو وجود دارد که شما می توانید با فرآیند تهیه سازی سیگارهای دست ساز کوبایی نیز آشنا شوید.

وینالس

وینالس

وینالس

سانستی اسپریتوس از جذاب ترین مناطق دیدنی کوباست با کوه ها، رودخانه ها و مناظر دیدنی زیبا و دلربایی که هر گردشگری را جذب می کند. کنار این ها سواحل آرام و رمانتیکی هم دارد که در اکثر سواحل، سرگرمی های زیادی برای تفریح مسافران در نظر گرفته شده است. از غذاهای متنوع و خوش طعم گرفته تا موسیقی و از فرهنگ و تاریخ کوبا گرفته تا جاذبه های طبیعی که هر کدام به نوبه ی خود مناسب و ایده آل برای سفری متفاوت هستند.

سانتس اسپریتوس

نکات سفر ویرایش مطلب

سعی کنید برای ارتباط برقرار کردن با مردمان کوبا، کمی اسپانیایی یاد بگیرید چون تنها راه ارتباط با آنها از این زبان است.
ترجیحا برای اقامت، از خانه هایی که اجاره می دهند استفاده کنید تا هتل ها. این کار هم به صرفه تر است هم لذت بخش تر.
قبل از اقامت در خانه های بومی، توجه کنید که مجوز داشته باشند در غیر این صورت خانه هایی که بدون مجوز اجاره داده شوند، جریمه های سنگینی خواهند شد.
در کوبا گوشت گوسفند پیدا نمی شود. اکثر غذاهای کوبایی با گوشت خوک تهیه می شوند و به ندرت گوشت بز. گوشت گاو وجود دارد که بی نهایت گران است. اگر نوع گوشت برایتان اهیمیت دارد قبل از سفارش در مورد گوشت موجود در غذاها سوال کنید.

کوبا
Cuba
نام
کوبا (سرزمین شکر)
پایتخت
هاوانا
زبان رسمی
اسپانیایی
شعار
یا میهن یا مرگ
مذهب
مسیحیت، مسلمان
واحد پول
پزو (CUP)
تفاوت زمانی
-5
ولتاژ برق
110
قاره
آمریکای جنوبی
پیش شماره
+53
نقشه
آب و هوا ویرایش مطلب

جزیره بودن کوبا باعث شده تا آب و هوایی با مشخصات خاص بدان تحمیل شود. یکی از مشخصات رطوبت موجود در آب و هواست که البته این امر برای جزیره ای بودن کوبا، امری طبیعی است. در کل میانگین آب و هوا در کشور، به خصوص کنار آب ها، 25 درجه سانتی گراد است و در تمام روز این طور است. زمستان نیز درجه هوا به 20 می رسد که با این حال تغییرات جوی و طوفان نیز در این کشور کم نیست. در کل تمام سال آب و هوایی گرم و مرطوب را دارد.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

کوبا از کشورهای امن جهان است. اما با این حال مراقب سودجوها و فرصت طلب هایی که در مکان های پر توریست هستند باشید و از حمل اشیا گران قیمت در این مکان ها پرهیز کنید.
آب لوله کشی در این کشور قابل شرب نیست. برای تامین آب از آب های معدنی که در فروشگاه های کشور توزیع می شوند خریداری کنید.
افرادی نیز هستند که توریست ها را برای خرید سیگارهای مرغوب با قیمت های پایین تشویق می کنند. مراقب باشید که گول این افراد را نخورید چون در این سیگارهای تقلبی به جای توتون، برگ موز خشک شده میریزند.
حمل و نقل در این کشور توسط تاکسی ها گران است. برای جا به جایی از اتوبوس ها استفاده کنید که ارزان هستند و مقرون به صرفه.

چجوری برم؟
ویزا کوبا