معرفی چاد ویرایش مطلب

جمهوری چاد یا همانگونه که ما می شناسیم کشور چاد، کشوری بی دریا و همه طرف خشک، درست در قلب آفریقا می باشد. بیشترین نقاط این کشور را بیابان و صحرا در بر گرفته است و اکثر مناطق آن غیر قابل کشت می باشد. این کشور از شمال با کشور لیبی، شرق با کشور سودان شمالی، جنوب با کشورهای آفریقای مرکزی و کامرون و از غرب با کشورهای نیجر و نیجریه همسایه است.

تاریخ

اطراف دریاچه ی چاد اواخر قرن نوزده به مالکیت کشور فرانسه درآمد. چاد از زمان استقلال در 1960 به دلیل داشتن جنگ های داخلی میان اعراب مسلمان در شمال و آفریقایی های مسیحی در جنوب تکه تکه شد. لیبی و فرانسه چندین بار مداخله کردند اما به اهدافشان نرسیدند تا اینکه جنگ های داخلی در سال 1988 به پایان رسید. با این حال از مارس 1989 رئیس پیشین ارتش چاد، نیروهای شورشی را از پایگاه هایی در سودان بر ضد دولت انجامنا "پایتخت کشور" رهبری کرد و در اواخر سال 1990 کنترل تمام کشور را به دست آورد. متاسفانه همچنان ناآرامی هایی در شمال کشور ادامه دارد.

شهر های چاد

انجامنا، پایتخت و بزگترین شهر کشور چاد می باشد. این شهر در جوار رودخانه ای به نام شاری و در مرز کشور کامرون قرار دارد. با پایان یافتن جنگ داخلی متاسفانه هنوز وضعیت زندگی در تمام عرصه ها تاسف بار است و در سال 2012 در میان بدترین شهرهای جهان برای زندگی و در رتبه 219 قرار گرفته است.

از دیگر شهرهای شناخته شده در این کشور می توان به سارح و موندو اشاره کرد.

گشت و گذار در چاد ویرایش مطلب

دریاچه چاد Lake Chad

دریاچه آب شیرین که در مرز کامرون، نیجریه و کشور چاد قرار دارد. این دریاچه میان بزرگترین دریاچه های آفریقا قرار دارد و از مهم ترین های منطقه شناخته می شود. این منطقه برای کشف مهم باستان شناسی و ارتباط آن با پادشاهی تاریخی آفریقایی بسیار قابل توجه می باشد.
در اطراف این دریاچه صدها گونه از پرندگان به صورت دائم یا فصلی نیز زندگی می کنند. در این دریاچه انواع ماهی ها نیز زندگی می کنند و ماهیگیران بسیاری جهت کسب درآمد از آن ماهی می گیرند.

دریاچه چاد

پارک ملی زاکوما Zakouma National Park

شما در این پارک ملی می توانید گله های بزرگ بوفالو را مشاهده کنید. زرافه های بسیاری نیز در این پارک زندگی می کنند که بازدید از آنها می تواند بسیار لذت بخش باشد. همین طور در این پارک 373 گونه پرندگان نیز ثبت شده اند. فیل، یوزپلنگ، شیر و پستانداران بسیاری نیز در این پارک ملی زندگی می کنند. بهترین زمان برای مشاهده حیوانات از مارس تا آوریل می باشد.
برای گردش در پارک ملی زاکوما باید تورهای مربوطه را همراهی کنید.

پارک ملی زاکوما

پارک ملی زاکوما

پارک ملی زاکوما

بازدید از تالابی خیره کننده در قلب صحرا!
Guelta d'Archei

این تالاب که در شمال شرقی کشور قرار دارد دست پشت کوه واقغ شده است. آبهای این تالاب توسط صخره های ماسه سنگی محافظت می شود و هر روز صدها تن شتر به اطراف این تالاب آمده تا استراحت کنند. منظره ای که شترها درون تالاب هستند سیار لذت بخش و خیره کننده است گویی که آب ها به رنگ سیاه تبدیل شده اند. در این تالاب نیز تمساح هایی هستند که از ماهی ها تغذیه می کنند. این تالاب در واقع یک شگفتی زیست شناسی شناخته شده است. اگر بالای صخره ها به تماشای تالاب بنشینید منظره ای منحصر به فرد مقابل چشمانتان نقش می بندد.
برای رسیدن به این تالاب از پایتخت، حداقل به 4 روز زمان نیاز دارید. همین طور داشتن همراه و راهنما یا استفاده از تورها از واجبات است.

کشور چاد

کشور چاد

کشور چاد

دیدن زیباترین قوس طبیعی جهان Aloba Arch !

قوس آلفا از زبیاترین قوس های طبیعی در جهان است و شبیه به آن به ندرت دیده می شود.
آلفا که در شمال کشور چاد و در نزدیکی مرزهای لیبی و سودان واقع شده است، ظاهر زیبایش را مدیون میلیون ها سال فرسایش از سنگ و ماسه دارد. ارتفاع این قوس بسیار زیاد است از این رو لقب زیباترین قوس طبیعی جهان را از آن خود کرده است. این قوس زیبا متاسفانه در کشوری قرار دارد عملا در آن گردشگری بین المللی وجود ندارد و این موضوع باعث می شود یکی از نادرترین زیبایی های جهان نادیده بماند.

قوس آلفا

نکات سفر ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

چاد
Chad
نام
چاد
پایتخت
انجامنا
زبان رسمی
فرانسوی ، عربی
شعار
یکپارچگی، کار، پیشرفت
مذهب
مسلمان
واحد پول
فرانک سی‌ اف‌ ای آفریقای میانه CFA XAF
تفاوت زمانی
+1
ولتاژ برق
220
قاره
آفریقا
پیش شماره
+235
نقشه
آب و هوا ویرایش مطلب

چاد سرزمینی جلگه ای و صحرایی است و بیشترین قسمت آن را خشکی ها فرا گرفته اند. به همین دلیل آب و هوای آن در اکثر نقاط گرم و خشک و در بخش های جنوبی همراه با رطوبت و بارندگی است.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

کشور چاد به طور مداوم در آشفتگی های سیاسی غوطه ور است و حملات شورشیان ناخودآگاه ادامه دارد. پس برنامه ریزی دقیقی داشته باشید و تمام موارد را از طریق راهنماها پیگیری کنید و از رفتن به نقاطی شمالی کشور پرهیز کنید.
در چاد اگر مراقب خودتان باشید می توان گفت که امن است. فکر خروج از مرز کشور به سمت سودان و لیبی را نداشته باشید گرچه عبور از مرز به سمت کشور نیجر و کامرون قابل قبول است.
آب لوله کشی قابل آشامیدن نیست و تنها از بطری آب های معتبر خریداری کنید. فکر رفتن به رستوران ها را نکنید و برای تهیه خوراک خود از فروشگاه های معتبر مواد غذایی تازه خریداری کنید.
در این کشور افراد بیمار و بیماری های بسیاری شایع است قبل از سفر حتما با پزشک صحبت کرده و واکسینه های لازم را انجام دهید.

چجوری برم؟
ویزا چاد
x