x
x
آشنایی با زابل ویرایش مطلب
زابل / سرزمین رستم، سرزمین قلعه های تاریخی / Zabol

زابل مرکز شهرستان زابل و یکی از شهرهای مرزی استان سیستان و بلوچستانِ که در شرق کشور عزیزمون ایران قرار گرفته. فاصله این شهر تا مرکز استان یعنی زاهدان، 213 کیلومتره. آب و هوای شهر هم بیابانی و گرم و خشکه.
 محلی که امروزه زابل نامیده می‌شه، در گذشته زمین‌هایی با تپه‌هایی از سبزه زار ها و رسوبات دریایی بوده که قسمتی از اون در مسیر رودخونه هیرمند قرار داشته‌. کم کم با خشک شدن آب رودخونه یه آبادی تشکیل شد، که در سال 1314 هجری شمسی اسمش رو زابل گذاشتن. 

کجا اقامت کنم؟ ویرایش مطلب

اگه دوست یا خویشاوندی تو شهر ندارین می تونین از هتل لاله نیمروز و هتل آرام زابل که برای اقامت مناسب هستن استفاده کنین. 

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

آبگوشت زابلی، گندم شیر، خرمابریون، قتلمه دیگی، ماهی شیرپز، قوتوی سیستانی، اشکنه کشته، تنوری، اوجیزک، کشک زرد زابل و ... از غذاهای سنتی این شهر هستن. رستوران شامعده و رستوران پاسارگاد هم از رستوران های خوب شهر شناخته شدن که کنار غذاهای تازه و باکیفیت ایرانی، غذاهای سنتی زابلی هارو هم سرو می کنن. یکی از لذت بخش ترین قسمت سفر شما می تونه تست همین غذاها باشه که واقعا خوش طعم و خوشمزن. طبیعیه که برای یک یا دو وعده غذایی تون هم هوس فست فودی بکنین. پیترا و ساندویچ تاتلی، پیتزا و ساندویچ دالیا و فست فود شهر گندم از بهترین فست فودی ها زابل ان و ساندویچ و پیتزاهای باکیفیتی دارن. با مراجعه به یکی از این ها می تونین یه وعده خوشمزه میل کنین و لذت ببرین. 

نوشیدنی ها

برای زمان هایی که دلتون می خواد یه جای دنج بشینین و نوشیدنی های خنک نوش جان کنین می تونین به یکی از کافه های شهر مثل کافه بارانی یا کافی شاپ پاییز مراجعه کنین و از نوشیدنی های تازه و خوراکی های خوشمزش لذت ببرین. 

چی بخرم؟ ویرایش مطلب

یکی از سوغاتی های معروف زابل، آچار زابلیه که در واقع نوعی ادویه ست. قالی بافی، سوزن‌دوزی، نان محلی، حصیربافی، بامبوبافی، مرواربافی، ترکه بافی، چم بافی و سبد بافی از سوغات دیگه این شهر به حساب میان.  بازار سر پوشیده زابل هم از شلوغترین بازارهای زابل هست که می تونین سوغاتیهای مورد نظرتون رو ازش تهیه کنین.  

 

سلامت و درمان ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

این شهر هم مثل اکثر شهرهای ایرانی پر از جاذبه های دیدنی و تاریخیه و همین جاذبه ها باعث میشه ماجراجوها برای کنکاش و زیر و رو کردن آثار به شهر زابل که از شهرهای ارزشمند ایران از لحاظ قدمت و پیشینه تاریخی هستش سفر کنن. یکی از همین دیدنی ها شهر سوخته است که به عنوان یکی از پیشرفته ترین شهرهای باستانی دنیا شناخته شده و در فهرست جهانی یونسکو نیز ثبت شده. کوه خواجه، قلعه چهل دختر، قلعه سام، روستای سکوهه، زاهدان کهنه،  آتشکده کرکوی، دریاچه هامون و تالاب هامون پوزک هم از جاذبه های دیدنی و تاریخی شهر هستن. یادتون باشه که وقتی به زابل سفر کردین تمام این جاذبه هارو دونه دونه ببینین و لذت ببرین. راستی می دونستین ورود آقایان به زیارتگاه بی بی دوست ممنوعه ؟! این زیارتگاه که در ده کیلومتری شمال شرق زابل و در مسیر و نقطه اتصال جاده زابل به شهرهیرمند قرار گرفته بنا به عقیده عده ای متعلق به عصر اشکانیانه و  اینطور که گفته شده در روزگاران گذشته سیده ای با برادر خود سرگرم شبانی بوده که مردی قصد آزارشو داشته، دختر گریه می کنه و فرار می کنه تا به جایگاه الان زیارتگاه می رسه و از شدت خستگی همونجا متوقف می شه و دعا می کنه که ای زمین مرا دریاب و زمین هم به خاطر پاکی و صداقتش، دهانشو باز می کنه و اون رو در دل خاک مخفی می کنه. در حالی که گوشه ای از چادرش بیرون می مونه. از آن زمان به بعد جایگاه فرورفتن او در زمین، به زیارتگاه تبدیل می شه و پاکی و نجابت اون دختر سیده، زبانزد همگان می شه. این زیارتگاه هم یکی دیگه از جاذبه های زابلِ و حتما تو لیست گردیشگری شما البته خانم ها قرار بگیره. 

نقشه زابل
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

به دلیل گرم بودن منطقه بهترین زمان سفر پاییز و بهار هستش. چون تو این فصل هاست که می تونین خیلی راحت از جاذبه های تاریخی و زیبایی های شهر دیدن کنین. 

- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
چجوری برم؟ ویرایش مطلب

اگه از اون دسته افراد هستین که دوست دارین با ماشین شخصی سفر کنین باید بدونین که مسافت تهران تا زابل حدود 1431 کیلومتره که بین 16تا 17 ساعت زمان میبره. اگه مسافت های زیاد رو نمی تونین زمینی طی کنین می تونین از پرواز تهران تا زابل که حدود 1 ساعت و 50 دقیقه زمان میبره استفاده کنین. 

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

خروج از زابل ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

ویزا ایران
فاصله

فاصله زابل تا تهران 1,407 کیلومتر

فاصله زابل تا مشهد 850 کیلومتر

فاصله زابل تا تبریز 2,007 کیلومتر

فاصله زابل تا اصفهان 1,200 کیلومتر

فاصله زابل تا شیراز 1,124 کیلومتر

فاصله زابل تا بندرعباس 917 کیلومتر

فاصله زابل تا اهواز 1,656 کیلومتر

فاصله زابل تا زاهدان 210 کیلومتر