آشنایی با زابل ویرایش مطلب
زابل / سرزمین رستم، سرزمین قلعه های تاریخی / Zabol

زابل مرکز شهرستان زابل و یکی از شهرهای مرزی استان سیستان و بلوچستانِ که در جنوب شرق کشور عزیزمون ایران قرار گرفته. فاصله این شهر تا مرکز استان یعنی زاهدان، 213 کیلومتره. آب و هوای شهر هم، بیابانی و گرم و خشکه. این منطقه در زمان های بسیار دور جزء مهمی از ایران بزرگ بوده و در شاهنامه فردوسی به نام زابلستان یاد میشه. در دوره قاجار طبق معاهده پاریس به دلیل نفوذ انگلیسی ها قسمتی از آن، بنام " سیستان عامه " جدا شده و به افغانستان واگذار شده و " سیستان خاص " در ایران مانده. سیستان مهد و خاستگاه پهلوانان اساطیری ایران باستان، مانند رستم، سام و زال در شاهنامه فردوسی بوده و همچنین زادگاه سورنا، سردار سپاه ایران در دوره اشکانی که بر رومیان و فرمانده آنها کراسوس چیره شد و یعقوب لیث صفاری پس از 200 سال به حکومت اعراب در ایران خاتمه داد و زبان و دانش پارسی رو گسترش داد. محلی که امروزه زابل نامیده می‌شه، در گذشته زمین‌هایی با تپه‌هایی از سبزه زار ها و رسوبات دریایی بوده که قسمتی از اون در مسیر رودخونه هیرمند قرار داشته‌. کم کم با خشک شدن آب رودخونه یه آبادی تشکیل شد، که در سال 1314 هجری شمسی اسمش رو زابل گذاشتن. دریاچه هامون که از آن به عنوان مکان نگهداری نطفه زرتشت و ظهور مجدد او، یاد میشه و بزرگترین دریاچه آب شیرینِ که در زابل قرار داره.

 

کجا اقامت کنم؟ ویرایش مطلب

اگه دوست یا خویشاوندی تو شهر ندارین می تونین از هتل لاله نیمروز و هتل آرام زابل که برای اقامت مناسب هستن استفاده کنین و به دلیل کم بودن و محدود بودن هتل در شهر زابل، حتما از قبل رزرو کنید که به مشکل برنخوردید.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

آبگوشت زابلی، گندم شیر، خرمابریون، قتلمه دیگی، ماهی شیرپز، قوتوی سیستانی، اشکنه کشته، تنوری، اوجیزک، کشک زرد زابل و ... از غذاهای سنتی این شهر هستن. رستوران شامعده و رستوران پاسارگاد هم از رستوران های خوب شهر شناخته شدن که کنار غذاهای تازه و باکیفیت ایرانی، غذاهای سنتی زابلی هارو هم سرو می کنن. یکی از لذت بخش ترین قسمت سفر شما می تونه تست همین غذاها باشه که واقعا خوش طعم و خوشمزن. طبیعیه که برای یک یا دو وعده غذایی تون هم هوس فست فودی بکنین. پیترا و ساندویچ تاتلی، پیتزا و ساندویچ دالیا، پیتزا تورینو و فست فود شهر گندم از بهترین فست فودی ها زابل ان و ساندویچ و پیتزاهای باکیفیتی دارن. با مراجعه به یکی از این ها می تونین یه وعده خوشمزه میل کنین و لذت ببرین. 

نوشیدنی ها

برای زمان هایی که دلتون میخواد یه جای دنج بشینین و نوشیدنی های خنک نوش جان کنین میتونین به یکی از کافه های شهر مثل کافه بارانی یا کافی شاپ پاییز مراجعه کنین و از نوشیدنی های تازه و خوراکی های خوشمزش لذت ببرین و همچنین کافه خودمونی و کافه سنتی سیستو از دیگر کافه های شهرِ زابلِ که از گذروندن وقت در کنار دوستان پیشیمون نخواهید شد.

چی بخرم؟ ویرایش مطلب

یکی از سوغاتی های معروف زابل، آچار زابلیه که در واقع نوعی ادویه ست. قالی بافی، سوزن‌دوزی، نان محلی، حصیربافی، بامبوبافی، مرواربافی، ترکه بافی، چم بافی و سبد بافی از سوغات دیگه این شهر به حساب میان.  بازار سر پوشیده زابل هم از شلوغترین بازارهای زابل هست که می تونین سوغاتیهای مورد نظرتون رو ازش تهیه کنین.  

 

سلامت و درمان ویرایش مطلب

وقتی به سفر میریم، احتمال بروز حوادث غیرممکن هست که ممکنِ برای هرکسی، پیش بیاد و ما به یه سری اطلاعات از اون شهر نیاز داریم که در مواقع ضروری و بیماری از آن استفاده کنیم. بیمارستان تامین اجتماعی هامون زابل تنها بیمارستان در زابل که میتونین از امکانات درمانی آن استفاده کنین و درمانگاه هایی مانند: درمانگاه سلامت زابل و درمانگاه خیریه الزهرا ایت ا... سیستانی زابل که در طول روز آماده خدمت رسانی میباشن و همچنین از مراکز درمانی میتوان به  مرکز اورژانس زابل و مرکز جراحی محدود حکیم زابل اشاره کنیم که در صورت نیاز میتونین به این مراکزای درمانی در زابل مراجعه کنین.
- همچنین زابل به عنوان آلوده ترین شهر جان معرفی شده  و دلیل آن اینست که بادهاي شمال غربي که از بستر خشك درياچه هیرمند كه رسوبات ريزدانه دارد گذر كند و بعد از گذشت از بستر درياچه به منطقه سيستان از جمله شهر زابل می اید و مشكل آلودگي در اين منطقه ايجاد می کنه.

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

این شهر هم مثل اکثر شهرهای ایرانی پر از جاذبه های دیدنی و تاریخیه و همین جاذبه ها باعث میشه ماجراجوها برای کنکاش و زیر و رو کردن آثار به شهر زابل که از شهرهای ارزشمند ایران از لحاظ قدمت و پیشینه تاریخی هستش سفر کنن. یکی از همین دیدنی ها شهر سوخته است که به عنوان یکی از پیشرفته ترین شهرهای باستانی دنیا شناخته شده و در فهرست جهانی یونسکو نیز ثبت شده. کوه خواجه، قلعه چهل دختر، قلعه سام، روستای سکوهه، زاهدان کهنه،  آتشکده کرکوی، دریاچه هامون و تالاب هامون پوزک هم از جاذبه های دیدنی و تاریخی شهر هستن. یادتون باشه که وقتی به زابل سفر کردین تمام این جاذبه هارو دونه دونه ببینین و لذت ببرین. راستی می دونستین ورود آقایان به زیارتگاه بی بی دوست ممنوعه ؟! این زیارتگاه که در ده کیلومتری شمال شرق زابل و در مسیر و نقطه اتصال جاده زابل به شهرهیرمند قرار گرفته بنا به عقیده عده ای متعلق به عصر اشکانیانه و  اینطور که گفته شده در روزگاران گذشته سیده ای با برادر خود سرگرم شبانی بوده که مردی قصد آزارشو داشته، دختر گریه می کنه و فرار می کنه تا به جایگاه الان زیارتگاه می رسه و از شدت خستگی همونجا متوقف می شه و دعا می کنه که ای زمین مرا دریاب و زمین هم به خاطر پاکی و صداقتش، دهانشو باز می کنه و اون رو در دل خاک مخفی می کنه. در حالی که گوشه ای از چادرش بیرون می مونه. از آن زمان به بعد جایگاه فرورفتن او در زمین، به زیارتگاه تبدیل می شه و پاکی و نجابت اون دختر سیده، زبانزد همگان می شه. این زیارتگاه هم یکی دیگه از جاذبه های زابلِ و حتما تو لیست گردیشگری شما البته خانم ها قرار بگیره. 

نقشه زابل
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

به دلیل گرم بودن منطقه بهترین زمان سفر پاییز و بهار هستش. چون تو این فصل هاست که می تونین خیلی راحت از جاذبه های تاریخی و زیبایی های شهر دیدن کنین. 

- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
چجوری برم؟ ویرایش مطلب

اگه از اون دسته افراد هستین که دوست دارین با ماشین شخصی سفر کنین باید بدونین که مسافت تهران تا زابل حدود 1431 کیلومتره که بین 16تا 17 ساعت زمان میبره. اگه مسافت های زیاد رو نمی تونین زمینی طی کنین می تونین از پرواز تهران تا زابل که حدود 1 ساعت و 50 دقیقه زمان میبره استفاده کنین. 

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

 مراسم های ویژه در زابل که در سفر به این شهر میتونین از تماشای آن لذت ببرین و همچنین در ذهن شما، خاطره ای شیرین به یادگار بزاره که شامل مراسم های:
1- رقص شمشیر از مراسم های شاخص موسیقی و آواز در زابل است که از دیرباز این مراسم  باشور و اشتیاق خاصی در جشن ها و مراسم آیینی، برگزار میشده.
2- مراسم جشن گندم که هرساله به مناسبت برداشت گندم وشکر گزاری از درگاه ایزد متعال برگزار میشه با رقص و پایکوبی خاص منطقه که برای هر گردشگری بسیار تماشایی می باشه.
3- مراسم حشر یکی از آیین ها در موقع کار، آیین کهن لای روبی بستر رودخانه هیرمند که هنوز در منطقه انجام میشه که نشون دهنده یک نوع تعاون و همبستگی در بین افراد می باشه.
4- آیین های مذهبی در که عیدها و تولدهای بزرگان شیعیان برگزار میشه ( عید غدیر ، عید قربان ،عید فطر و مبعث پیامبر _ تولد امام علی (ع) و مراسم آیینی نیمه شعبان که مردم در این روز به زیارت اهل قبور رفته و یک نوع شیرینی محلی به نام چلبک درست می کنن.
5- یکی از مراسم های مذهبی رمضان خوانی و سحر خوانی که از حدود 1400 سال قبل از اوایل اسلام نزد مردم این منطقه مرسوم بوده، در این آیین که بین شب های 12 تا 17 ماه مبارک رمضان اجرا میشه، جوانان و نوجوانان هر محله در مقابل منازل مرم اجتماع کرده و اشعار «رمضو الله الله رمضو، رمضوو الله خوشنوم خدا، رمضو اومْده مهمونش کنه، گوو گوساله ره قربونش کنه، ای سرا از کِنه که کولَک داره، اگه فهمو صابیو بورک داره، ای سرا از کِنه که رو و بادَه، دو پسر داره که نو دوماده» را با صدای رسا و بلند میخونن.
6- آیین های ملی ( جشن نوروز و سیزده بدر ) که مردم به زیارت کوه خواجه و سایر زیارتگاه میرون و جشن میگیرن و شادی میکنن.

 

 

 

خروج از زابل ویرایش مطلب

و همچنین مقصد بعدی شما میتونه به شهر تاریخی زاهدان باشه و از جاذبه های گردشگری و اماکن دیدنی این شهر دیدن کنین.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

زابل یکی از مناطق مرزی، کم امنیت است و به دلیل قرار گرفتن در 65 کیلومتری پاکستان و کمبود نیروهای امنیتی، بیشتر اوقات مخالفان مسلح دولت از این راه ها رفت و برگشت می کنن و امنیت زابل و مناطق همجوار را با تهدید روبرو می کنه و بهتر که افراد مخصوصا خانم ها، تنها به این منطقه سفر نکنن.

ویزا ایران
فاصله

فاصله زابل تا تهران 1,407 کیلومتر

فاصله زابل تا مشهد 850 کیلومتر

فاصله زابل تا تبریز 2,007 کیلومتر

فاصله زابل تا اصفهان 1,200 کیلومتر

فاصله زابل تا شیراز 1,124 کیلومتر

فاصله زابل تا بندرعباس 917 کیلومتر

فاصله زابل تا اهواز 1,656 کیلومتر

فاصله زابل تا زاهدان 210 کیلومتر

x