آشنایی با تربت جام ویرایش مطلب
تربت جام / Torbat Jam

تربت جام، مرکز شهرستان تربت جام و یکی از شهرهای بسیار قدیمی استان خراسان رضویه. این شهر از نظر جغرافیایی، از شمال به صالح آباد، از شرق به ولایت هرات، از جنوب به تایباد و سنگان و از غرب به رشتخوار و تربت حیدریه محدود می‌شه. در مورد نام‌گذاری این شهر، بعضیا می‌گن وقتی از ارتفاعات به شهر نگاه می‌کنی، اون رو شبیه جام می‌بینی، به همین دلیل بهش تربت جام، یعنی سرزمین جام مانند، می‌گن. خیلی‌ها هم می‌گن از تربت شیخ احمد جام گرفته شده. این شهر از لحاظ تاریخی، اجتماعی، فرهنگی و بازرگانی از جایگاه ویژه ای برخورداره.

کجا اقامت کنم؟ ویرایش مطلب

برای اقامت تو این شهر می تونین از هتل پردیسان، تو بلوار امام خمینی استفاده کنید.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

اغلب غذاهای مردم این شهر از انواع نان محلی، اشکنه و آش تهیه میشه، غذاهایی مثل بلغور شير، کشک زرد يا غلور ترش، اشکنه قورمه ، خوشتلي پلو، بلغور پلو، آش اماچ، آش لخشک، آش خلوک، آش زيربار، آش قره قورت، اشکنه تخم مرغ، کمه جوش، گوره ماست که می تونین توی این شهر امتحانشون کنین.

نوشیدنی ها

اطلاعاتی وجود ندارد

چی بخرم؟ ویرایش مطلب

صنایع دستی تربت جام رو قالی‌بافی و قالیچه ‌بافی، کرباس‌بافی، پلاس‌بافی، جوال و خورجین بافی، بافتن دستمال و چادرشب و ظروف سفالین تشکیل می‌ده. به جز پسته که از سوغات معروف این شهره، انواع نان محلی مثل نان قلفتی، نان فطیر و ... از سوغات خوراکی تربت جام به حساب میان.

سلامت و درمان ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری این شهر، می‌شه به آرامگاه سیخ احمد جامی، که 800 سالشه و یکی از بزرگ‌ترین مراکز زیارتی شرق ایرانه و کلکسیونی از 10 بنای تاریخیه، مسجد عتیق، گنبد سفید و آبشار بردو اشاره کرد.

نقشه تربت جام
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

چجوری برم؟ ویرایش مطلب

فاصله تهران تا تربت جام، 989 کیلومتره، که یه راهش سفر رمینی با ماشین شخصی یا اتوبوسه،‌خط راه آهنش در حال راه اندازیه، برای سفر هوایی هم باید با هواپیما بری مشهد، از اونجا زمینی بری تربت جام.

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

خروج از تربت جام ویرایش مطلب

بعد از تماشای شهر تربت جام، شهرهای مشهد، تربت حیدریه، نیشابور،‌ کاشمر و منطقه حفاظت شده باغ کشمیر، می‌تونن انتخابای مناسبی برای ادامه سفرتون باشن.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

ویزا ایران
فاصله

فاصله تربت جام تا تهران 993 کیلومتر

فاصله تربت جام تا مشهد 163 کیلومتر

فاصله تربت جام تا تبریز 1,620 کیلومتر

فاصله تربت جام تا اصفهان 1,144 کیلومتر

فاصله تربت جام تا شیراز 1,360 کیلومتر

فاصله تربت جام تا بندرعباس 1,397 کیلومتر

فاصله تربت جام تا اهواز 1,728 کیلومتر

فاصله تربت جام تا زاهدان 832 کیلومتر

x