x
x
آشنایی با طبس‎ ویرایش مطلب
طبس‎ / گلشن کویر ایران / Tabas

طبس، مرکز شهرستان طبس و یکی از شهرهای استان خراسان جنوبیه. این شهر قبلا جزو استان یزد بوده ولی از سال 91 به خراسان جنوبی ملحق شد. این شهر با وجود اینکه در حاشیه کویر ایران قرار گرفته، ولی به خاطر سرسبزی که داره،‌لقب گلشن کویر ایران رو به دوش می‌کشه. همچنین جاذبه های گردشگری بی‌نظیری داره که اون رو به یکی از شهرهای مهم و توریستی ایران تبدیل کرده.

کجا اقامت کنم؟ ویرایش مطلب

اگه توی این شهر دوست و آشنایی ندارین، باید گفت که انتخاب زیادی برای انتخاب هتل ندارین چرا که هتل امیر و هتل نارنجستان، تنها هتل های این شهر هستن که سطح قیمت خیلی مناسبی دارن.

رزرو آنلاین هتل های طبس

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

برخلاف شهرهای دیگه ایران که با شنیدن اسمشون، غذاهای خاص اون شهر در ذهنمون تداعی میشه، اکثرا از غذاهای محلی طبس اطلاعات زیادی ندارن و تقریبا میشه گفت پیدا کردن اسم این غذاها کار ساده ای نیست  اما ما چندتا از این غذاهای محلی رو بهتون معرفی می کنیم که شامل گرماست، تگی، محرابادمجان، خورشت زردک و رشته پلو می شن. طبس دو تا رستوران خیلی معروف داره که برای خوردن یه وعده غذایی خوشمزه می تونین به این رستوران ها یعنی رستوران باغ مجنون سر بزنین و رستوران خاتم هر نوع غذایی که دوست داشته باشین رو میل کنین.

نوشیدنی ها
چی بخرم؟ ویرایش مطلب

بعد از بازدید از شهر فوق العاده طبس که زیبایی هاش تمومی نداره، نوبت به خرید سوغاتی برای یادگاری میرسه. مسگری ، قلمزنی، فرش  و حصیربافی از صنایع دستی طبس به حساب میان که ظروف مسی و قلم زنی رو می تونین از بازار مسگرها تهیه کنین. پسته، بهار نارنج، زیره سیاه، عسل طبیعی، خاکشیر و انواع مربا هم  از سوغاتی های خاص طبس هستن که از شهر می تونین اونا رو تهیه کنین.

سلامت و درمان ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

. از مهمترین جاذبه های تاریخی و گردشگری طبس میشه به طاق شاه عباسی، که قدیمی ترین و بزرگترین سد قوسی جهانه، کال جنی، که به عقیده بومیان قدیمی محل زندگی جن و ارواح بوده، ارگ طبس که قدمتش به هزار سال پیش برمیگرده، چشمه آب گرم مرتضی علی که همزمان می تونین آب گرم و سرد رو توش تجربه کنین، آبگرم دیگ رستم که دماش اونقدر بالاست که نمیشه بیشتر از چند ثانیه گرماش رو تحمل کرد، باغ گلشن، که بین دوکویر نمک زار ایران قرار داره و جریان آب در اون دائمیه و روستای نایبند و روستای ازمیغان اشاره کرد که یکی از یکی بی نظیرتر و دیدنی تر هستن.

نقشه طبس‎
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

همه فصل‌ها به جز تابستون، برای سفر به این شهر مناسبه.

30 °C
14 °C
33 °C
18 °C
20 °C
10 °C
9 °C
-1 °C
چجوری برم؟ ویرایش مطلب

برای سفر به این شهر، تمام راه ها از جمله اتوبوس، قطار و هواپیما امکان پذیره. اما اگه سفر با ماشین شخصی رو ترجیح میدین، جاده خراسان و یا یزد می تونه براتون جالب باشه. راحت ترین راه هم سفر با هواپیماست که حدودا 1 ساعت و 10 دقیقه زمان میبره.

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

خروج از طبس‎ ویرایش مطلب

بعد از تماشای این شهر زیبا و تاریخی ، شهرهای بشرویه، بیرجند، جندق، خور، بیاضه و پناهگاه حیات وحش نایبندان،‌می‌تونن انتخابای مناسبی برای ادامه سفر شما باشن.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

ویزا ایران
فاصله

فاصله طبس‎ تا تهران 788 کیلومتر

فاصله طبس‎ تا مشهد 551 کیلومتر

فاصله طبس‎ تا تبریز 1,388 کیلومتر

فاصله طبس‎ تا اصفهان 580 کیلومتر

فاصله طبس‎ تا شیراز 808 کیلومتر

فاصله طبس‎ تا بندرعباس 995 کیلومتر

فاصله طبس‎ تا اهواز 1,091 کیلومتر

فاصله طبس‎ تا زاهدان 729 کیلومتر