آشنایی با سرعین ویرایش مطلب
سرعین / Sarein

سرعین یکی از شهرهای توریستیِ استان اردبیله، که در 30 کیلومتری غرب شهر اردبیل قرار گرفته. اصلی‌ترین جاذبه گردشگری این شهر، چشمه‌های آب گرم هستش که خواص درمانی دارن و باعث شده در سال گردشگرای زیادی داشته باشه، شهرت شهر سرعین هم به همین چشمه‌هاست. سرعین تابستونای معتدل و زمستونای سرد و برفی داره. البته این شهر به غیر از آب گرم، دو استخر آب سرد با آب گازدار داره که میشه از آب گازدارش نوشید؛ این استخرها در ۵ کیلومتری سرعین قرار دارن و در دره ای به نام "ویلا دره" واقع شدن که طبیعت و چشم اندازی فوق العاده داره. الحق که نام خوبی برای این شهر انتخاب کردن، معنای لفظی سرعین «سرچشمه» هست . در ادوار گذشته از این منطقه به نامهای ساری قیه، سارقین، سرائین و سرقین یاد شده است. عسل و سرشیر معروفترین محصول و سوغاتی مناطق اطراف سبلان و به خصوص سرعینِ. دامنه ها و کوهپایه های حوالی سبلان به لحاظ تنوع گیاهی و ویژگی های اقلیمی، استعداد فوق العاده ای برای تولید عسل و زنبورداری دارن و به خاطر مرغوبیتشون شهرت بسیاری پیدا کرده ان.

کجا اقامت کنم؟ ویرایش مطلب

شهر سرعین یه خاطر توریستی بودنش هتل های خوبی هم داره و لازرم نیست نگران اقامت خودتون باشید چون با هر بودجه ای میتونید یه هتل خوب پیدا کنید. برای اقامت تو این شهر، می‌تونین از هتل لاله، هتل آناهیتا، هتل آپارتمان المپیک ،  هتل آپارتمان ارشاد ، هتل اترک ، هتل رضوان خلیج فارس، هتل دریا، هتل پدرام، هتل بوستان، هتل آپارتمان خیام، هتل سپید ، هتل کبیر، هتل ساسان، هتل آپارتمان علی، هتل اورانوس، هتل صحتو هتل قهوه سوئی  استفاده کنین.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

به جز آش دوغ معروف که خوشمزه ترینش رو می تونین در سرعین نوش جان کنین، انواع کباب که از گوشت تازه تهیه می شن، انواع آش، آبگوشت، سارج ایجی، بوزباش و کله جوش از غذاهای لذیذی هستن که می تونین اونا رو در سرعین و اردبیل میل کنید. برای خوردن کباب های معروف و خوشمزه سرعین هم می تونین به رستوران عدل ، رستوران ترکی لانیا ، رستوران فرزاد، رستوران سیب، رستوران ساحل، رستوران آلاچیق پدر خوب، رستوران اترک سرعین ، رستوران سفره خانه شایان، رستوران الاچیق بزرگ سهند،   که از رستوران های خوب شهر به حساب میان سری بزنین.

نوشیدنی ها

اگه محلی لازم دارید که دلتون میخواد با دوستانتون بشینید و گپ طولانی بزنید، در عین حال نوشیدنی هم میل کنید میتونید به این کافه ها حتما سر بزنید. کافه دی  ، کافه رستوران مینو .

چی بخرم؟ ویرایش مطلب

جاجیم مهمترین صنایع دستی این منطقه ست که معمولا رنگهای متنوع و شاد و اغلب گیاهی در آن استفاده میشه. از سوغات و صنایع دستی دیگه شهر میشه به گلیم، ورنی، خورجین، جوراب پشمی و نمد اشاره کرد. عسل معروفترین محصول و سوغاتی مناطق اطراف سبلان و اردبیل هست که می تونین در سفر به سرعین اون رو تهیه کنین. برای گشت و گذار توی مراکز خرید مدرن هم مجتمع تجاری- خدماتی لاله هم انتخاب خوبیه. 

سلامت و درمان ویرایش مطلب

مرکز بهداشت سرعین، درواقع تنها مرکز خدمات درمانی شهر محسوب میشود.

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

مهم‌ترین جاذبه های گردشگری این شهر، چشمه‌های آب گرم معدنیشه که خواص درمانی دارن، مثل چشمه آبگرم گاو میش گلی که پرآب ترین چشمه آب گرم سرعینه، چشمه آبگرم ساری سو و چشمه آبگرم قره سو. از جاذبه های مهم دیگه‌ش می شه به پیست اسکی آلوارس، که از بهترین پیست‌های اسکی کشوره، تپه آناهیتا، که قدمتش به اواخر هزاره دوم و اول قبل از میلاد برمی‌گرده، روستای تاریخی کنزق، که خانه های صخره‌ای و زیرزمینی از هزاره اول قبل از میلاد داره، روستای بیله درق و آبشار گورگور دره آلوارس اشاره کرد.

نقشه سرعین
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

بهار و تابستون بهترین فصل سفر به این شهر زیباست. 

1 °C
12 °C
10 °C
23 °C
5 °C
19 °C
-7 °C
2 °C
چجوری برم؟ ویرایش مطلب

از تهران تا سرعین حدود 620 کیلومتره، که شما می‌تونین این مسیر رو تو 6 الی 7 ساعت زمینی برین، یا با هواپیما یه ساعته برین اردبیل، بعد از اونجا زمینی برین سرعین.

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

اگه برید سرعین و به چشمه های آبگرمش سر نزنید عملناً یعنی اصلا به این شهر نرفتید لیست برخی آبگرم های معروف سرعین، 
 گاومیش گلی، بش باجیلار،  مجتمع آب درمانی سبلان،  آبگرم ژنرال، آبگرم پهنلو،  قهوه سویی، ساری سو،  آبدرمانی شفا،  قره سو،  چشمه ابگرم دالار .  البته توی این شهر پیست اسکی ساخته شده که از بهترین پیست های اسکی ایران محسوب میشه ،پیست اسکی آلوارس سبلان در 12 کیلومتری روستای آلوارس و 24 کیلومتری سرعین قرار گرفته است.

خروج از سرعین ویرایش مطلب

بعد از گشت و گذار تو شهر سرعین، شهرهای اردبیل، نمین، مشگین شهر و خلخال، می‌تونن انتخابای مناسبی برای مقاصد بعدی سفر شما باشن.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

نکته ای که در سفرتون باید بهش دقت کنید؛ نبود بهداشت و یا کمتر رعایت شدن اون، معمولا در آبگرم هایی که به روش سنتی اداره می شن، در حالی که آبگرم های مدرن، تمیز و کاملا بهداشتی نیز در استان وجود دارد، پس در این مورد قبلش حتما مطمئن بشید که به مکانی بهداشتی حتما برید. 

ویزا ایران
فاصله

فاصله سرعین تا تهران 619 کیلومتر

فاصله سرعین تا مشهد 1,510 کیلومتر

فاصله سرعین تا تبریز 205 کیلومتر

فاصله سرعین تا اصفهان 894 کیلومتر

فاصله سرعین تا شیراز 1,376 کیلومتر

فاصله سرعین تا بندرعباس 1,831 کیلومتر

فاصله سرعین تا اهواز 1,127 کیلومتر

فاصله سرعین تا زاهدان 1,999 کیلومتر