x
اسپیلت البرز

راهنمای سفر به سبزوار - Travel guide to Sabzevar

آشنایی با سبزوار ویرایش مطلب
سبزوار / دروازه خراسان، یکی از نمادهای تاریخ و علم ایران / Sabzevar

سبزوار، یکی از شهرهای بزرگ استان خراسان رضویه،‌ که در 220 کیلومتری غرب مرکز استان، یعنی شهر مشهد قرار گرفته و از شمال به استان خراسان شمالی، از شرق به نیشابور،‌از جنوب به بردسکن و از غرب به شاهرود محدود می‌شه. در زمان حمله مغول به ایران گروه مدافعی به اسم سربداران بودن، که پایتخت حکومتی که بنا کردن شهر سبزوار بود. سبزوار از مهم‌ترین مراکز جمعیتی، دانشگاهی، فرهنگی، اسلامی و تاریخی شمال شرق ایران به شمار میاد و به عنوان یکی از نمادهای تاریخ و علم ایران مطرح شده‌. 

کجا اقامت کنم؟ ویرایش مطلب

برای اقامت تو این شهر، می‌تونسن از هتل کاملیا، تو میدون سربداران استفاده کنین.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

غذاهای محلی این شهر تنوع زیادی دارن و هرکدام از این غذاها مربوط به مقطع زمانی خاص هستن که از مشهورترین این غذاها میشه به آوجیج، اشکنه، کماج، مسوه، دنی، کاچی، آش جوش بره، آش قوریتی، قلیه بادمجون، علف ماست (شبیه بورانی اسفناج) اشاره کرد.

 

نوشیدنی ها
چی بخرم؟ ویرایش مطلب

مهمترین سوغات سبزوار کلوچه زنجفیلی سبزواریه که در بین مردم شهر و گردشگران طرفداران زیادی داره. اگه از گشت و گذار توی بازارهای تاریخی لذت می برین، بازدید از بازار سرپوش و بازار حاج زمان رو از دست ندین.

 

سلامت و درمان ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

از مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر،‌می‌شه به میل خسروگرد، مناره‌ای عظیم و بلند که برای نشان دادن راه به کاروانیان بر سر ان آتش روشن می‌کردن، مسجد پامنار، که بیش از 1165 سال عنر کرده، آتشکده آذربرزین مهر، که قدمتش به قبل از زرتشت، یعنی به عصر مهرپرستی برمی‌گرده، کاروانسرای شاه عباسی، که از بناخای با ارزش ایرانه، رباط فرامرزخان، آتشکده خانه دیو و آرامگاه بقراط اشاره کرد.

نقشه سبزوار
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

چجوری برم؟ ویرایش مطلب

از تهران تا سبزوار 654 کیلومتر راهه، که هم می‌تونین این مسیر رو زمینی با ماشین شخصی یا اتوبوس، 7 ساعته برین، هم می‌تونین، هم می تونین با هواپیما برین، چون فرودگاه داره. با قطار هم می‌شه رفت، چون این شهر به شبکه راه آهن کشور متصله.

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

خروج از سبزوار ویرایش مطلب

بعد از تماشای تاریخ این شهر، شهرهای نیشابور، مشهد، بردسکن، کاشمر و منطقه حفاظت شده خارتوران، می‌تونن انتخابای مناسبی برای ادامه سفرتون باشن.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

ویزا ایران