x
اسپیلت البرز

راهنمای سفر به رفسنجان‎ - Travel guide to Rafsanjan

آشنایی با رفسنجان‎ ویرایش مطلب
رفسنجان‎ / شهر پسته / Rafsanjan

رفسنجان یکی از شهرهای مهم استان کرمانِ که از لحاظ جغرافیایی در 110 کیلومتری غرب شهر کرمان قرار گرفته و از شمال به زرند، از غرب به شهر بابک، از جنوب غربی به سیرجان، از جنوب به بردسیر و از شرق به کرمان محدود می‌شه. این شهر آب و هوای نیمه کویری داره، یعنی تابستونای نسبتا گرم و زمستونای سرد. در مورد پیشینه تاریخی این شهر می‌شه گفت سنگ‌ نگاره‌ هایی که در اطراف یافت شده بیش از 12000 سال قدمت دارن.
رفسنجان بزرگ‌ترین قطب تولید پسته در ایران و جهانه و به دلیل مرغوبیت زیاد پسته‌ش، در جهان شناخته شده.
همچنین این شهر تاریخی غنی ترین معادن مس و بزرگترین معدن مس روباز جهان رو داره و مجتمع مس سرچشمه به لحاظ وسعت سومین کارخانه فراوری مس جهان هستش.
باید بدونین که بزرگترین خانه خشتی جهان نیز در رفسنجان قرار داره. خانه خشتی که یکی از زیباترین بناهای باستانی استان کرمانه و ۱۱۰ تا اتاق داره.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

اگه دوست دارین سنتی ترین غذای رفسنجان یعنی کشک و پسته رو نوش جان کنین، باید توی این شهر دوست و آشنایی داشته باشین چرا که این غذا توی کمتر رستورانی پخت میشه. آبگوشت متنجنه، قاتوق گوشت و ... هم از غذاهای محلی این شهر به حساب میان. البته رستوران های شناخته شده و معروفی هم تو شهر هستن که کنار غذاهای ایرانی خوب و باکیفیتی که سرو می کنن، غذاهای سنتی هم دارن مثل  رستوران و کافی شاپ المپیک،  رستوران پیمان، چلوکبابی آذربایجان،  رستوران عتیق، رستوران گلها، رستوران شمس، رستوران همیشه بهار، رستوران مهر و رستوران سنتی توکل

 

 

نوشیدنی ها
چی بخرم؟ ویرایش مطلب

همونطور که می دونین مهم ترین سوغات رفسنجان پسته است که شهرتی جهانی داره. علاوه بر پسته، سوغاتی های دیگه ای مثل کلمپه، قاووت، کماچ سهن و سمنو هم ازسوغات این شهر به حساب میان. 

سلامت و درمان ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

شهر رفسنجان قبل از هر چیز به باغ‌های پسته ش معروفه ولی غیر از اون جاذبه های گردشگری دیگه ای هم داره که از مهم‌ترین اونا می‌شه به دره راگه که از زیباترین پدیده های منحصربفرد طبیعت ایرانه، درخت پسته کهنسال اودرج که 1500 سال از عمرش می گذره و افسانه های زیادی رو در دل خودش جای داده، موزه مردم شناسی که از زیباترین موزه های مردم شناسی ایرانه، موزه ریاست جمهوری، یخدان عباس آباد حاجی و مجموعه تاریخی حاج آقاعلی که بزرگترین بنای خشتی جهان هستش اشاره کرد.

نقشه رفسنجان‎
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

چون این شهر تو جنوب ایران و محدوده کویری واقع شده بهترین زمان سفر پاییزو بهار هستش. چون تابستونای گرم و زمستونای سرد و خشک این شهر گشت و گذار رو براتون سخت می کنه. 

- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
چجوری برم؟ ویرایش مطلب

از تهران تا رفسنجان حدود 878 کیلومتر راهه که اگه دوست دارین زمینی سفر می کنین می تونین با پیمودن 9 ساعت به این شهر برسین. اگه به رانندگی تو مسافت های بالا علاقه ندارین هم می تونین از طریق شرکت های هواپیمایی به این شهر سفر کنین که از تهران تا فرودگاه رفسنجان حدود یک ساعت و 15 دقیقه زمان میبره. 

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

خروج از رفسنجان‎ ویرایش مطلب

بعد از گشت و گذار تو این شهر تاریخی، شهرهای زرند، سیرجان، شهربابک، کرمان و ماهان، می‌تونن انتخابای مناسبی برای مقاصد بعدی سفر شما باشن.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

ویزا ایران