آشنایی با رفسنجان‎ ویرایش مطلب
رفسنجان‎ / شهر پسته / Rafsanjan

رفسنجان یکی از شهرهای مهم استان کرمانِ که از لحاظ جغرافیایی در 110 کیلومتری غرب شهر کرمان قرار گرفته و از شمال به زرند، از غرب به شهر بابک، از جنوب غربی به سیرجان، از جنوب به بردسیر و از شرق به کرمان محدود می‌شه. این شهر آب و هوای نیمه کویری داره، یعنی تابستونای نسبتا گرم و زمستونای سرد. در مورد پیشینه تاریخی این شهر می‌شه گفت سنگ‌ نگاره‌ هایی که در اطراف یافت شده بیش از 12000 سال قدمت دارن. رفسنجان بزرگ‌ترین قطب تولید پسته در ایران و جهانه و به دلیل مرغوبیت زیاد پسته‌ش، در جهان شناخته شده. همچنین این شهر تاریخی غنی ترین معادن مس و بزرگترین معدن مس روباز جهان رو داره و مجتمع مس سرچشمه به لحاظ وسعت سومین کارخانه فراوری مس جهان هستش. باید بدونین که بزرگترین خانه خشتی جهان نیز در رفسنجان قرار داره. خانه خشتی که یکی از زیباترین بناهای باستانی استان کرمانه و ۱۱۰ تا اتاق داره.

کجا اقامت کنم؟ ویرایش مطلب

متاسفانه در این شهر تعداد هتل ها محدوده اما در عوض هتل های خوبی داره. از هتل های خوب شهر برای اقامت میشه به هتل جهانگردی (رفسنجان)، هتل الماس | Almas Hotel و هتل باغ | Garden Hotel اشاره کرد. 

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

اگه دوست دارین سنتی ترین غذای رفسنجان یعنی کشک و پسته رو نوش جان کنین، باید توی این شهر دوست و آشنایی داشته باشین چرا که این غذا توی کمتر رستورانی پخت میشه. آبگوشت متنجنه، قاتوق گوشت و ... هم از غذاهای محلی این شهر به حساب میان. البته رستوران های شناخته شده و معروفی هم تو شهر هستن که کنار غذاهای ایرانی خوب و باکیفیتی که سرو می کنن، غذاهای سنتی هم دارن مثل  رستوران و کافی شاپ المپیک،  رستوران پیمان، چلوکبابی آذربایجان،  رستوران عتیق، رستوران گلها، رستوران شمس، رستوران همیشه بهار، رستوران مهر و رستوران سنتی توکل

 

 

نوشیدنی ها
چی بخرم؟ ویرایش مطلب

همونطور که می دونین مهم ترین سوغات رفسنجان پسته اس که شهرتی جهانی داره. علاوه بر پسته، سوغاتی های دیگه ای مثل کلمپه، قاووت، کماچ سهن و سمنو هم ازسوغات این شهر به حساب میان. اگه قصد خرید در رفسنجان رو دارید میتونید به این مراکز هم سر بزنید: پاساژ ستاره، بازار قدیم رفسنجان .

سلامت و درمان ویرایش مطلب

رفسنجان متاسفانه فقط یک بیمارستان داره که اون هم  بیمارستان علی ابن ابیطالب هستش. البته در این شهر چند درمانگاه وجود داره که میشه به درمانگاه امام حسین (ع) و درمانگاه فرهنگیان اشاره کرد. از داروخانه های شهر رفسنجان هم داروخانه هلال احمر و داروخانه دکتر خدادادی هستن.

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

شهر رفسنجان قبل از هر چیز به باغ‌های پسته ش معروفه ولی غیر از اون جاذبه های گردشگری دیگه ای هم داره که از مهم‌ترین اونا می‌شه به دره راگه که از زیباترین پدیده های منحصربفرد طبیعت ایرانه، درخت پسته کهنسال اودرج که 1500 سال از عمرش می گذره و افسانه های زیادی رو در دل خودش جای داده، موزه مردم شناسی که از زیباترین موزه های مردم شناسی ایرانه، موزه ریاست جمهوری، یخدان عباس آباد حاجی و مجموعه تاریخی حاج آقاعلی که بزرگترین بنای خشتی جهان هستش اشاره کرد.

نقشه رفسنجان‎
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

چون این شهر تو جنوب ایران و محدوده کویری واقع شده بهترین زمان سفر پاییزو بهار هستش. چون تابستونای گرم و زمستونای سرد و خشک این شهر گشت و گذار رو براتون سخت می کنه. 

10 °C
24 °C
19 °C
36 °C
9 °C
27 °C
-1 °C
13 °C
چجوری برم؟ ویرایش مطلب

از تهران تا رفسنجان حدود 878 کیلومتر راهه که اگه دوست دارین زمینی سفر می کنین می تونین با پیمودن 9 ساعت به این شهر برسین. اگه به رانندگی تو مسافت های بالا علاقه ندارین هم می تونین از طریق شرکت های هواپیمایی به این شهر سفر کنین که از تهران تا فرودگاه رفسنجان حدود یک ساعت و 15 دقیقه زمان میبره. 

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

پته‌دوزی هنر دستی مردامان رفسنجانِ که  پارچه‌ی زمینه‌ی کار، پارچه‌ای ضخیم و پشمی اس و با  نخ‌های رنگی روی آن طرح میزنن. طرح‌های به کار رفته در پته‌دوزی، نقش های کهن ایرانی و هنر هنرمندان هستن.  پته‌های کرمان، سابقه‌ای درخشان دارن و توریست هایی  که در دوران صفویه به ایران سفر کرده‌ان در سفرنامه‌هاشون ، پته‌ی کرمان را توصیف کرده‌ان. در سفر به رفسنجان حتما این هنر زیبا رو به یادگار بخرید. 

خروج از رفسنجان‎ ویرایش مطلب

بعد از گشت و گذار تو این شهر تاریخی، شهرهای زرند، رفسنجان، سیرجان، شهربابک، کرمان، بم و ماهان، می‌تونن انتخابای مناسبی برای مقاصد بعدی سفر شما باشن.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

ویزا ایران
فاصله

فاصله رفسنجان‎ تا تهران 878 کیلومتر

فاصله رفسنجان‎ تا مشهد 987 کیلومتر

فاصله رفسنجان‎ تا تبریز 1,392 کیلومتر

فاصله رفسنجان‎ تا اصفهان 560 کیلومتر

فاصله رفسنجان‎ تا شیراز 494 کیلومتر

فاصله رفسنجان‎ تا بندرعباس 451 کیلومتر

فاصله رفسنجان‎ تا اهواز 990 کیلومتر

فاصله رفسنجان‎ تا زاهدان 612 کیلومتر