آشنایی با مستیا ویرایش مطلب
مستیا / Mestia

مستیا، شهری است که در نگاه اول، شما را به یاد هایدی و پدربزرگش و همینطور، خانه کوهستانی زیبایشان می اندازد. با منظره سرسبز آن که رو به رو شوید، با خود خواهید گفت که اینجا را حتما در خواب می بینم. هتل های این شهر که تعدادشان کم نیز هست، به قدری زیبا و سنتی هستند و منظره ای فوق العاده را پیش چشمان شما مجسم می کنند که با خود می گویید که اینجا از هزاران هتل لوکس، ارزشمندتر است. هنگگام غذا خوردن در رستوران های این شهر که بر فراز تپه ها واقع شده اند، لذت غذا خوردن را بارها بیشتر از حالت عادی درک می کنید. این شهر کوچک که بیشتر به روستا شباهت دارد، 128 کیلومتر وسعت داشته و تقریبا وسایل ارتباطی درون شهری خاصی ندارد و می توانید با پای پیاده و به دور از هرگونه آلودگی هوایی و صوتی به گشت و گذار در آن بپردازید. این شهر که قبلا آن را با نام "ستی" می خواندند، بناها، قلعه ها و کلیساهای زیادی دارد که بسیاری از آن ها در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته اند. راه های دسترسی به شهری که جمعیت 14500 نفری آن، تبار گرجی داشته و به همین زبان نیز صحبت می کنند، آسان و متعدد است و شما می توانید پس از یک گشت و گذار طولانی در تفلیس، پایتخت این کشور، چند ساعت یا چند روزی را در مستیا بمانید و از زندگی لذت ببرید.

کجا اقامت کنم؟ ویرایش مطلب

در مستیا هتل های چندان زیادی وجود ندارد، چون شهر کوچک و کوهستانی می باشد، اما در عوض همان هتل ها، تمیز و مرتب هستند و به مسافران، خوب سرویس می دهند، البته در این شهر، مهمانپذیرها و هتل آپارتمان های زیادی وجود دارد که هزینه های مناسبی هم دارند. از جمله هتل ها و مهمانپذیرهای مناسب مستیا می توان به هتل مهمانپذیر کوکای مستیا | Koka Guest House، هتل ستی پیر مستیا | Hotel Old Seti، هتل مهمانپذیر مارینای مستیا | Marina's Guesthouse و هتل مهمانپذیر سوان اسکی مستیا | Guest House Svan-Ski اشاره نمود.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

غذاهای گرجی، لذیذ و خوشمزه هستند و تقریبا با اکثر مزاج ها به خصوص ایرانی ها جور در می آیند. این غذاها تبدیل به بخشی از فرهنگ گرجستان شده اند. یکی از این خوراکی های خوشمزه، خاچاپوری است که تقریبا می توان گفت که پرطرفدارترین غذای این کشور به حساب می آید. از دیگر غذاهای لذیذ می توان به لوبیو، آجارولی، چورچخلا، خینکالی و ایمرولی اشاره کرد. در مستیا بیشتر از رستوران، کافه رستوران های خوب وجود دارد که اینگونه شما هم امکان سفارش غذا و هم انواع نوشیدنی های گرم و سرد و دسرهای لذیذ را خواهید داشت. اگر روزی گذارتان به مستیا افتاد، قبل از هرجا غذاهای رستوران سانستی مستیا | Sunseti، رستوران زورولدی مستیا | Restaurant Zuruldi، کافه رستوران لیلای مستیا | Restaurant Laila و کافه رستوران خانه قدیمی مستیا | The Old House Cafe را امتحان کنید.

نوشیدنی ها

پیش غذا در فرهنگ گرجستان از اهمیت بالایی برخوردار است و تقریبا مانند یک وعده غذایی کامل به حساب می آیند. اکثر این پیش غذاها با حبوبات و سبزیجات درست می شوند و طعمی خاص و لذیذ دارند، مانند پی خالی، جون جولی و کوچماچی. در کافه ها، به خصوص اسنک بارهای شهر، خوردن این پیش غذاهای لذیذ را از دیت ندهید. آب معدنی های طعم دار و خوشمزه مستیا را از دست ندهید. اگر دلتان از این نوشیدنی ها و دسرها و پیش غذاها خواست، قهوه خانه ارتی کاوای مستیا | ERTI KAVA Coffee Room و کافه لانچوالی مستیا | Cafe Lanchvali برای این کار و همینطور کمی استراحت مناسب هستند.

چی بخرم؟ ویرایش مطلب

تا به حال در ظرفی که از شاخ گاو نر، بز یا قوچ ساخته شده باشد، نوشیدنی خوردید؟؟ در گرجستان چنین چیزی ساخته شده و مردم زیادی به عنوان سوغاتی، آن را می خرند و به سرزمین خود می برند. این ظروف، معمولا نقره کوب و طلاکوب هستند. از دیگر سوغاتی های خاص و عجیب این کشور، خنجر گرجی به نام خانجالی، کلاه های پشمی یا همان پاپاخ، نقره جات، رومیزی های سنتی، روسری های پشمی، پنیر گرجی و ادویه می باشد. شما در مستیا می توانید به فروشگاه های کوچک محلی که در سر راهتان هستند و یا بازارهای خیابانی آن و دست فروش ها سر بزنید و سوغاتی مورد نظرتان را خریداری کنید.

سلامت و درمان ویرایش مطلب

در مستیا، مشکل خاصی از لحاظ سلامتی و درمان وجود ندارد و آب لوله کشی آن نیز قابل آشامیدن می باشد. البته بهتر است که تغییرات آب و هوایی در این شهر را در نظر بگیرید و بدانید که بخش غربی آن معمولا سردتر و بارانی تر از بخش شرقی آن می باشد، پس بهتر است که لباس های گرم و بارانی به همراه خود داشته باشید.

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

این شهر به قدری کوچک است که به راحتی می توان با پای پیاده، تمامی مناطق اطراف آن را دید و به گشت و گذار پرداخت، اما اگر قصد دارید که به خارج شهر بروید، می توانید از محلی ها درخواست کنید که به طور رایگان یا با پرداخت هزینه ای، شما را به مقصدتان برسانند و یا شما را در مسیر خود سوار کنند. شما می توانید به دیدن موزه هایی مثل موزه تاریخ و قوم نگاری سوانتی مستیا | Svaneti Museum of History and Ethnography و موزه خانه میخائیل خگیانی مستیا | Mikheil Khegiani House Museum بروید. از یخچال طبیعی چالادی | Chaladi Glacier و منطقه اسکی هاتسوالی مستیا | Hatsvali Ski resort دیدن کنید و در آن به تفریح بپردازید و در کنار دریاچه کورولدی مستیا | Koruldi Lakes به گشت و گذار و عکاسی بپردازید.

نقشه مستیا
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

آب و هوا در مستیا بسیار متغیر است و تابستان های بسیار گرم و زمستان های بسیار سرد و برفی دارد، بنابراین بهترین زمان سفر به این شهر، فصل های بهار و پاییز می باشد که آب و هوایی خنک و معتدل دارند.

10 °C
2 °C
28 °C
17 °C
14 °C
6 °C
1 °C
-8 °C
چجوری برم؟ ویرایش مطلب

از آنجا که مستیا شهر کوچکی است، پرواز مستقیمی از هیچ کدام از شهرهای ایران به مقصد این شهر وجود ندارد، اما شما می توانید با پرواز هواپیمایی های پگاسوس، اطلس جت، اوکراینی، آژین و آذربایجان آزال از تهران و با هواپیمایی ترکیش از شهرهای تهران، مشهد، شیراز، تبریز، اصفهان و اهواز به تفلیس، پایتخت گرجستان بروید و از آنجا به وسیله هواپیما، قطار، اتوبوس و یا اتومبیل، خودتان را به مستیا برسانید.

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

جشنواره ای که می توانیم به شما پیشنهاد کنیم که در مستیا از آن بهره مند شوید، فستیوال موسیقی شرقی و سنتی می باشد که در تاریخ 24 می هرسال برگزار می گردد. درضمن شما جدا از رفتن به جشنواره، می توانید در این شهر به کوهنوردی های جذاب در منطقه یخچال طبیعی آن بپردازید و یا تپه های اطراف دریاچه کورولدی را بپیمایید که البته باید در مسیر، مراقب خودتان باشی و اگر کوهنورد حرفه ای نیستید، از انجامم این کار پرهیز نمایید.

خروج از مستیا ویرایش مطلب

به عنوان مقصد بعدی خود در گشت و گذار در کشور گرجستان، می توانید به شهرهای تفلیس و باتومی بروید.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

در مستیا مشکل امنیتی خاصی وجود ندارد. فقط یک سری مواردی که بهتر است در همه جا رعایت شود. از جمله اینکه شب ها به تنهایی به منطقه زوگدیدی نروید و در اماکن شلوغ، مراقب پول، مدارک و اشیای گرانبهای خود باشید. برای اطلاعات در مورد سفارت ایران در گرجستان نیز به اینجا مراجعه کنید.

ویزا گرجستان
فاصله

اطلاعاتی وجود ندارد