آشنایی با مهریز ویرایش مطلب
مهریز / Mehriz

مهریز، یکی از شهرهای بخش مرکزی شهرستان مهریز در استان یزده. این شهر، بزرگ ترین باغشهر استان یزده که در 30 کیلومتری جنوب یزد قرار گرفته،‌در واقع طراوت و سرسبزی اون با توجه به اینکه تو منطقه کویری قرار گرفته قابل توجهه. از شهر های تاریخی ایرانه و پر از بناهای تاریخی و زیبا و ارزشمنده. 

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

انواع آش مثل آش ماش، آش گندم، آش انار و آش پرک از غذاهای محلی استان یزد و از آش‌های ویژه شهرستان مهریز هستن. کوفته برنجی یزدی، کوفته نخودچی یا کوفته یزدی، خورش به آلو، آبگوشت ترش و ... از غذاهای محلی استان یزد به حساب میان که می تونین اونا رو در سفر به مهریز هم تست کنین. 

نوشیدنی ها
چی بخرم؟ ویرایش مطلب

چاقو سازی، سبدبافی، گیوه دوزی، قالی بافی از صنایع دستی این شهر به حساب میان که در بینشون قالیبافی رونق خوبی داره، طوری که حدود 4000 دستگاه دار قالی در سطح شهرستان وجود داره. از سوغات خوراکی این شهر هم میشه باقلوا و قطاب، کیک یزدی، پشمک، حاجی بادام، ‌ نان برنجی یزدی، شیرینی بادامی سوهان یزدی و ... رو نام برد. 

سلامت و درمان ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

این شهر جاهای دیدنی خیلی زیادی داره، که از مهم‌ترین اونا می‌شه به رباط زین الدین، که شاهکاری معماری صفویه و تنها بنای تاریخی و مدور ایرانه، برج بادگیر شکیب،‌ که در حال حاضر بلندترین بادگیر دنیاست، قلعه تاریخی سریزد، که از قدیمی‌ترین و بزرک‌ترین قلعه های به جا مونده از دوران ساسانیانه، ارگ سریزد، که یکی از پیچیده ترین سازه های قبل از اسلامه، باغ پهلوان پور، که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده، زیارتگاه پیر نازکی، که از کهن ترین زیارتگاه های زرتشتیان در ایرانه، سرو کهنسال، که 2000 سال از عمرش می‌گذره، کاروانسرای کرمانشاهان، چشمه غربالبیز، دروازه فرافر و رباط کهنه سریزد اشاره کرد.

نقشه مهریز
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

پاییز بهترین زمان سفر به این شهر تاریخی و زیباست.

- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
چجوری برم؟ ویرایش مطلب

از تهران تا مهریز 666 کیلومتر راهه، که که اگه با ماشی شخصی یا اتوبوس برین 7 ساعت طول می‌کشه. می‌تونین هم با قطار یا هواپیما برین یزد، بعد از اونجا زمینی برین مهریز.

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

خروج از مهریز ویرایش مطلب

بعد از تماشای تاریخ این شهر، شهرهای تفت، بافق، یزد و میبد، می‌تونن مقاصد بعدی سفر شما رو تشکیل بدن.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

ویزا ایران
فاصله

فاصله مهریز تا تهران 671 کیلومتر

فاصله مهریز تا مشهد 947 کیلومتر

فاصله مهریز تا تبریز 1,186 کیلومتر

فاصله مهریز تا اصفهان 354 کیلومتر

فاصله مهریز تا شیراز 446 کیلومتر

فاصله مهریز تا بندرعباس 661 کیلومتر

فاصله مهریز تا اهواز 776 کیلومتر

فاصله مهریز تا زاهدان 829 کیلومتر