آشنایی با مکه ویرایش مطلب
مکه / بکه، ام القری، بلد الحرام / مقدس ترین شهر اسلام، زادگاه پیامبر اسلام / Mecca

مکه یکی از مهم ترین شهرهای دنیاست که در کشور پادشاهی عربستان صعودی در شبه جزیره عربستان قرار گرفته. دور تا دور این شهر رو رشته کوه های حجاز پوشوندن و در واقع در دره ای بین این کوه ها واقع شده و آب و هوایی گرم و خشک داره. مکه به دلیل داشتن کعبه یا همان خانه خدا که قبله گاه تمام مسلمانان در سرسر دنیاست و همچنین به دلیل اینکه زادگاه پیامبر اسلامه، مقدس ترین شهر دنیای اسلام به حساب میاد. 
داستان به وجود کعبه از این قراره که زمانی که فرزند حضرت ابراهیم یعنی اسماعیل متولد می شه، ابراهیم به فرمان الهی همسرش هاجر و فرزندش اسماعیل رو به سمت مکه راهی می کنه و خودش به شام برمی گرده، این مادر و فرزند تو یه سرزمین خشک و بی آب می مونند و هاجر به خاطر تشنگی بیش از حد فرزندش، فاصله بین دو کوه صفا و مروه رو 7 بار طی می کنه و از خدا طلب کمک می کنه و بار هفتم به اراده خداوند چشمه آبی از زیر پای اسماعیل جاری می شه که چشمه زمزم نامیده می شه و به خاطر جاری شدن آب مردم در اون منطقه ساکن می شن و شهر مکه به وجود میاد. بعد ابراهیم هم به فرمان خدایش در آنجا کعبه رو می سازه. 
بنای 4 گوشه کعبه درون بزرگترین، زیباترین، آرامش بخش ترین و ایمن ترین مسجد اسلام یعنی مسجد الحرام قرار گرفته و در اونجا مسلمان ها جمع می شن و مراسم حج رو به جای میارند. این مسجد در صدر اسلام کوچکتر بوده و رفته رفته گسترده تر و زیباتر شده. بنابر آموزه‌های اسلام هر انسان و موجود زنده‌ای که وارد این مسجد بشه ایمنه و نباید به او هیچ آسیبی رسانده بشه. 
حج یکی از مهم ترین فروع دین اسلامه که هر مسلمانی که شرایط حج یعنی بلوغ، عقل، آزاد بودن و استطاعت مالی رو داشته باشه موظفه حداقل یک بار در طول عمرش در دهه اول ماه ذی الحجه به شهر مکه سفر کنه و مراسم حج، که شامل یک سری اعمال نیایشی می شه رو به جا بیاره. حج سه نوع تمتع، قرآن و افراد رو داره که حج قرآن و افراد وظیفه ساکنین مکه ست، ولی حج تمتع به عهده مسلمانان سراسر دنیاست. مراسم حج تمتع شامل احرام در مکه، وقوف در عرفات، وقوف در مشعر الحرام، سنگ زدن به جمره عقبه در منا، قربانی، تراشیدن سر یا تقصیر در منا، طواف حج، نماز طواف، سعی بین صفا و مروه، طواف نساء، نماز طواف نساء، بیتوته در منا و رمی جمرات سه گانه (زدن سنگ به شیطان درر روز یازدهم و دوازدهم. همچنین اشخاصى که شب سیزدهم در منىٰ ماندند روز سیزدهم هم باید رَمْى جمرات کنند) می شه. 
حج عمره هم که محدود به زمان خاصی نمی شه و در کل ایام سال می شه انجامش داد، شامل اعمال احرام، طواف کعبه، نماز طواف، سعی و تقصیر می شه. 

کجا اقامت کنم؟ ویرایش مطلب

معمولا تورهایی که حجاج با اونا به مکه سفر می کنن هتل های مناسبی برای اقامت تو این شهر در نظر می گیرند ولی در کل چند تا از بهترین و لوکس ترین هتل های این شهر شامل سوئیس هتل، هتل برج ساعت رویال، هتل المروا ریحان، هتل مکارم ام القری، هتل کاخ رافلز، هتل رامادا، هتل ماریوت می شن. همچنین هتل های کازابلانکاه ، مورجانات و رواسی هم از هتل های خوب و مقرون به صرفه شهر هستند.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

شرایط آب و هوایی مکه طوریه که اگه میزان زیادی از غذا در معده بمونه سریع مسمومیت غذایی ایجاد می کنه. به همین خاطر بهتره که حجاج در حد اعتدال غذا مصرف کنن و از خوردن غذاهای خیلی چرب یا شیرین پرهیز کنند. با توجه به اینکه تورهایی که حجاج رو راهی مکه می کنن با هتل ها و رستوران های مخصوصی قرارداد دارن و غذا تو همون هتل ها سرو می شه، پیدا کردن یه غذای خوشمزه و سالم تو یه رستوران تمیز و خوب خیلی دغدغه زائران مکه نیست، ولی اگه ما بخوایم چند تا از بهترین و معروفترین رستوران های این شهر رو بهتون معرفی کنیم شامل رستوران الروواد، رستوران الدفایا، فست فود البیک و فست فود التزاج می شن. 

نوشیدنی ها
چی بخرم؟ ویرایش مطلب

یکی از مهمترین دغدغه های ذهنی زائرینی که به مکه و مدینه سفر می کنند تهیه سوغاتی برای دوستان و خویشاوندانشونه. ما چند تا از مهم ترین و بهترین مراکز خرید شهر مکه رو بهتون معرفی می کنیم که تو سفرتون می تونه کمک بزرگی باشه. مرکز خرید مکه یا همون مکه مول بزرگترین و معروفترین مرکز خرید شهر هستش که داخلش همه برند ها موجوده. مرکز خرید دیافا و مرکز خرید الابراج در برج ساعت هم از مراکز خرید خوب شهر هستند، همچنین فروشگاه حراجی مکه یه فروشگاه خوب برای تهیه سوغاتی هایی مثل جواهرات و انگشتر با سنگ های مختلفه.

سلامت و درمان ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

وقتی با کاروان وارد شهر مکه می شین، شما رو راهنمایی می کنه که کجاها رو زیارت کنین و چطوری مراسم مربوط به حج رو به جا بیارید. ولی در کل اگه بخوایم از جاذبه های دیدنی و مذهبی این شهر بگیم باید اول از همه اشاره به کعبه داشته باشیم که خانه خداوند بر روی زمین و مقدس ترین مکان دنیای اسلامه و قسمت های مختلف اون مثل حجر اسماعیل، رکن یمانی، حطیم ، ناودان طلایی و حجرالاسود. بعدش مسجد الحرام که بزرگترین و زیباترین مسجد مسلمانان در کل دنیاست، چاه زمزم که قدیمی ترین چاه جهان و شفا دهنده بیماری هاست، صحرای عرفات که مهم ترین بخش از آیین حج در آن برگزار می شه، کوه نور و غار حرا غاری که محل عبادت و بعثت پیامبر بوده، سرزمین منا که سرزمین تمنای آدم و ابراهیم از خداوند بوده، صفا تا مروه که باید 7 بار فاصله بین دوکوه صفا و مروه رو طی کنین، غار ثور که مخفی گاه و نجات دهنده پیامبر از دست مشرکین بوده،  مقام حضرت ابراهیم که جای پای حضرت بر روی سنگی در نزدیکی کعبه ست، مولد النبی که محل تولد پیامبر بوده، مسجد جن که در آن گروهی از اجنه به آیه های خدا ایمان آوردند، شعب ابیطالب که به قبرستان ابیطالب تبدیل شد، مسجد تنعیم، مسجد خیف،  مسجد حمزه عبدالمطلب، مسجد ابوبکر و مسجد الاجابه .

نقشه مکه
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

بهترین زمان سفر به عربستان سعودی که موسم حج عمره است، زمستان می باشد.

39 °C
24 °C
44 °C
28 °C
40 °C
26 °C
30 °C
19 °C
چجوری برم؟ ویرایش مطلب

برای سفر به شهر مکه باید باید ابتدا با مراجعه به بانک ها و سازمان های مربوطه یا از طریق اینترنتی و یا از طریق تلفنی ثبت نام کنید، بعد از دریافت کارت ثبت نامی از طریق هوایی به این شهر مقدس سفر کنین. 

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

خروج از مکه ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

زائرين محترمي که به جهت ابتلا به بيمارd خاص نياز به مصرف داروهائي که بعضاً از مشتقات مواد مخدر است دارند، حتما با پزشکان معتمد سازمان مشاوره لازم را داشته باشند.

در ترددهاي خيابان و اماکن شلوغ همواره مراقب جيب و کيف و وسايل خود باشيد.

هنگام عبوراز عرض خيابان ها  نهايت دقت راداشته باشيد؛ متاسفانه رانندگان عربستان عموماً بی احتياط رانندگی می نمايند.

اطلاعات سفارت ایران در عربستان رو هم می تونین در اینجا ببینید.

ویزا عربستان سعودی
فاصله

اطلاعاتی وجود ندارد