آشنایی با مزار شریف ویرایش مطلب
مزار شریف / Mazar-i-Sharif

مزار شریف، یکی از شهرهای افغانستانه و در کنار اینکه یه شهر تاریخی محسوب میشه، طی آشوب های اخیر مرکز جنگ هم شده. با وجود این خرابی ها، شهر هنوز شکوه خودش رو از دست نداده و با جون و دل تاریخ خودش رو حفظ کرده. علت نام گذاریِ شهر"مزار شریف" اینه که به عقیده ی اهالی خود شهر، حضرت علی (ع) در این شهر به خاک سپرده شده، البته روایات دقیق تری وجود داره که مزار این حضرت در نجف اشرف هست. مردم  مزار شریف با وجود اینکه شهرشون در معرض خطره اما مهربونی رو از یاد نبردن و مهمان نوازهای فوق العاده ای هستن. بنابراین امنیت خوب این شهر در کنار بناهای تاریخی و اماکن دیدنی وجذاب، مزار شریف رو به انتخاب خوبی برای سفر به افغانستان و پاگذاشتن به تاریخِ کهنه این سرزمین تبدیل کرده.

کجا اقامت کنم؟ ویرایش مطلب

برای اقامت تو شهر مزار شریف افغانستان، هتل های این شهر به اندازه ی کافی دارای امنیت کافی و بهداشت کامل هستن تا نگرانی های شما رو از لحاظ اقامت و قیمت برطرف کنن. هتل های زیادی در این شهر وجود داره که هم خوش مسیرن و هم امنیت لازم رو دارا هستن. نمونه هتل هایی رو بهتون معرفی میکنیم تا با بازدید از اونها تو انتخاب کمکتون کرده باشیم. هتل برات | Barat Hotel ، هتل باران | Baran Imperatory Hotel  و هتل برج غضنفر | Burj Ghazanfar نمونه هتل های شیک و لوکس، با سرویس دهیِ مناسبی هستن که تو مرکز مزار شریف وجود دارن. هم چنین درون شهر، مهمانخانه هایی وجود داره که سرویس دهیِ اون ها تمیز و مناسبه و امکانات و راحتیِ خاص خودشون رو هم دارن مثل مهمانخانه برگ سبز | Bargsabz guest house، مهمانخانه | Karvan Saraye Balkh Guest House ، مهمانخانه | Karwan Balkh Guest House و  مهمان خانه | VIP Guest House mazar که همه، امنیتشون بالاست و دست کمی از هتل ندارن.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

باتوجه به جمعیت کمتر شهر مزار شریف در مقایسه با کابل که پایتخت افغانستان  به حساب میاد، این شهر رستوران های محدودتر، اما دوستانه ای داره که فضای صمیمی و راحتی هم دارن. غذاهای ترکیه ای در منوهای رستوران این شهر بسیار معروف هستن. برخورد گرم و صمیمی مردم افغان در کنار آشپزی خوبی که دارن باعث میشه تا شما احساس غربت کمتری تو این شهر داشته باشین.در ادامه رستوران های متفاوتی رو براتون معرفی میکنیم تا انتخاب براتون راحت تر باشه.رستوران آتاتورک | Akaturk Restaurant و رستوران ترکیه ای کفایت | Kefayat Turkish Restaurant رستوران های لوکس و شیکی هستن که فضای داخلی بزرگ و باغی درخارج از محوطه رستوران دارن.نمونه فست فودهایی که غذاهای خوش طعمی دارن،  رستوران فست فود | Ettefaq Pizza Restaurant و آقچه برگر هستن. همچنین  کبابی نور | Noor Kabab Resturant یه رستوران کوچکِ کبابیه که درونه این شهر قرار داره.پیشنهاد میشه قابلی پلو و برانی بادمجان این شهر رو هم از دست ندین.

نوشیدنی ها

تعداد کافی شاپ های محدود این شهر نشونه ی اینه که عده کمی به نوشیدنی ها و صرف قهوه علاقه دارن، اما خونگرمی مردم، لباس های محلی که پوشیدن و لهجه ی شیرین افغانی اونها به لذت بردن شما از این مکان های محدود کمک بیشتری میکنه.  کافه | Ice cream shops بستنی های خوش طعم با نوشیدنی های مختلفی سرو میکنه و کافه | All Stars Football Cafe هم یه کافه ی  دوستانه در شهره که مکان مناسبی برای میل کردن نوشیدنی های مورد علاقتونه.

 

 

چی بخرم؟ ویرایش مطلب

و حالا نوبت میرسه به جذابترین کاری که میشه تو سفر انجام داد و اون خرید کردن هست. مزار شریف، مراکز خرید کوچیک و بزرگ بسیار زیادی داره و با توجه با اینکه این شهر قدیمه و مردمش هم لباس های سنتی به تن میکنن، میتونین صنایع دستی هم تو بازارهای این شهر پیدا کنین. نمونه مراکز خریدِ شهر مزار شریف،  مرکز خرید | Jawzjani Shopping Center ، مرکز خرید | Asghari Shopping Mall و مرکز خرید | Quraishi Shopping Center هستن.همچنین این شهر  بازار جواهر | Hafiz Jewelery  رو داره که مرکز خرید مناسبی برای طلا و جواهرات هست.

سلامت و درمان ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

شهر مزار شریف چون یه شهر قدیمی تو کشور تاریخیه افغانستانه، پر از مناطق دیدنی کهنه که مناطقی از این شهر طی جنگ تخریب شدن اما شکوه خودشونو از دست ندادن. یکی از این اماکن دیدنی این شهر  موزه | Rawza e Mubarak Museum  هست که آثار قدیمی و تاریخی در اون نگه داری میشه و کتاب های قدیمیه اونجا، نشونه از قدمت سرزمین مزارشریفه. مسجد آبی | Blue Mosque یه مسجد بزرگ و باشکوهه که بنای سنگ های آبیِ اون جاذبه ی فوق العاده ای رو برای گردشگران به وجود اورده. بعد از قدم زدن تو قسمت های تاریخیِ این شهر، نوبت میرسه به استراحت تو پارکهای خوش آب و هوای مزار شریف.این شهر پارک های کوچکِ زیادی داره که یه نمونه از اونها  پارک تفریحی افغان ترک هست که خودِ مردم خونگرم افغان هم برای استراحت به این پارک میان.

نقشه مزار شریف
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

بهار و تابستان بهترین زمان برای بازدید از مزار شریف هستن.

23 °C
13 °C
34 °C
24 °C
21 °C
12 °C
7 °C
1 °C
چجوری برم؟ ویرایش مطلب

برای سفر به مزارشریف میتونین با پرواز مستقیم از مشهد، با هواپیمایی هایی مثل آسمان یا کام ایر، به مزارشریف برین و یا با هواپیماهای آسمان و ماهان از تهران به کابل سفر کنین و از اونجا به مزار شریف برید.

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

اهالی شهر هنگام نوروز جشن خاصی دارن که به "جشن گل سرخ" مشهوره و بهتون پیشنهاد می کنیم که حتما با اونها همراه بشین.

خروج از مزار شریف ویرایش مطلب

مقاصد بعدی سفر شما میتونه شهرهای هرات ، قندهار و کابل باشن.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

باتوجه به اینکه کشور افغانستان، درحال حاضر درگیر جنگ و ناامنی هست، توصیه میشه برای امنیت بیشتر، از پیاده روی هنگام شب اجتناب کنید و توصیه های مسئولین امنیتی رو جدی بگیرین.اطلاعات مربوط به سفارت ایران درافغانستان رو هم می تونین در اینجا مشاهده کنین.

ویزا افغانستان
فاصله

اطلاعاتی وجود ندارد