آشنایی با مراغه ویرایش مطلب
مراغه / Maragheh

مراغه یکی از شهرهای بزرگ و مهم استان آذربایجان شرقیه، که از لحاظ جغرافیایی، از شمال به سهند و تبریز، از شرق به هشترود و میانه، از جنوب به ملکان، سقز و بوکان و از غرب به دریاچه ارومیه و بناب محدود می‌شه. از لحاظ آب و هوایی، معتدل رو به سرده. از شهرهای تاریخی و دیدنی ایرانه،‌ که بیش از 300 اثر ملی ثبت شده داره و جزو 10 شهر برتر ایران به حساب میاد. 

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

خوراک مرغ و سبزیجات مراغه ای، آبگوشت تره کوهی، آش سورولو و خورشت کنگر از غذاهای محلی مراغه هستن که از گیاهان عطر آگین تهیه میشن.

نوشیدنی ها

چای کاکوتی(کهلیک اوتی) و علفی (توه لوجه) نوشیدنی های محلی مراغه هستن که از گیاهان خوراکی و دارویی منطقه تهیه میشن که در فصل بهار به صورت خودرو در دامنه های سهند و مناطق کوهستانی منطقه رشد می کنن.

چی بخرم؟ ویرایش مطلب

فرش ابریشم از مهمترین سوغات این شهره، از زیبایی اون که بگذریم فرش ابریشم یکی از صادرات مهم کشور بشمار میره و مراغه رتبه دوم رو در تولید اون داره اما متاسفانه اکثر این تولیدات به اسم فرش تبریز یا قم صادر میشن. دو نوع شیرینی محلی به اسم سجوق و باسلوق و همینطور حلوای آرد نخود و حلوای بزرک و حلوای سنگ که زبانزد خاص وعام هستن، از عمده ترین سوغاتی های این منطقه به حساب میان. از سوغات دیگه مراغه میشه گردو و بادام پوست کاغذی ، کشمش ، عسل طبیعی سهند ، صابون سنتی مراغه ، دوشاب ، پنیر و سرشیر رو نام برد. 

 

 

سلامت و درمان ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

این شهر جاذبه های گردشگری زیبا و مهمی داره، که از مهم‌ترین اونا می‌شه به رصدخانه مراغه، که یزرگ‌ترین رصدخانه جهان قبل از اختراع تلسکوپ بوده و امپراطوری چین برای الگوبرداری ار اون به ایران اومده بوده، معبد مهر مراغه، که از نخستین سکونت گاه‌ها و معابد بشره، دره گشایش که طبیعت بکر و دست نخورده ای داره، چشمه آبگرم ایستی بلاغ، که خواص درمانی زیادی داره، پل مردق، که به دوران صفویه برمی‌گرده، آبشار گورداغ، سد قلعه چای و منطقه حفاظت شده صوفی چای اشاره کرد. 

نقشه مراغه
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

چجوری برم؟ ویرایش مطلب

از تهران تا مراغه 590 کیلومتر راهه، که اگه زمینی با ماشین شخصی یا اتوبوس برین 6 الی 7 طول می کشه. می تونین با هواپیما برین بناب، از اونجا زمینی برین مراغه. 

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

خروج از مراغه ویرایش مطلب

بعد از تماشای این شهر تاریخی، شهرهای بناب، تبریز، میاندوآب و دریاچه ارومیه، می‌تونن انتخابای مناسبی برای ادامه سفر شما باشن. 

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

ویزا ایران
فاصله

فاصله مراغه تا تهران 590 کیلومتر

فاصله مراغه تا مشهد 1,481 کیلومتر

فاصله مراغه تا تبریز 140 کیلومتر

فاصله مراغه تا اصفهان 864 کیلومتر

فاصله مراغه تا شیراز 1,347 کیلومتر

فاصله مراغه تا بندرعباس 1,802 کیلومتر

فاصله مراغه تا اهواز 977 کیلومتر

فاصله مراغه تا زاهدان 1,970 کیلومتر