آشنایی با مهاباد ویرایش مطلب
مهاباد / Mahabad

مهاباد، مرکز شهرستان مهاباد و یکی از شهرهای کردنشین استان آذربایجان غربیه. از لحاظ جغرافیایی، در 120 کیلومتری جنوب شرقی ارومیه قرار گرفته و از شمال به شهرستان میاندوآب، از جنوب به سردشت، از غرب به پیرانشهر و نقده و از شرق به بوکان محدود می‌شه. آب و هوای معتدل کوهستانی با تابستونای خنک و زمستونای خیلی سرد داره. این شهر چون خیلی سرسبز و زیباست و بین چندین کوه قرار گرفته،‌ بهش نگین آذربایجان غربی می‌گن. در مورد تاریخچه‌ش می‌شه گفت تا قبل از اواخر حکومت شاه عباس صفوی یه آبادی بوده، ولی با انتقال حکومت به اونجا کم کم به شهر تبدیل شد و الان یکی از مهم ترین شهر های این استانه.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

یکی از خوشمزه ترین غذاهای محلی مهاباد آش دوکلیو هست که پیشنهاد میشه در سفر به این شهر تستش کنین. اگه از خوردن غذاهای ایرانی لذت میبرین، رستوران روبار انتخاب خوبیه. 

نوشیدنی ها
چی بخرم؟ ویرایش مطلب

مهاباد دارای انواع مختلفی ازصنایع دستیه که عمده صنایع دستی این منطقه شامل قالیبافی، جاجیم، گلیم، منجوق دوزی، پولک دوزی، سوزن دوزی، سجاده بافی،صنایع چرمی، رودوزی، گلیم و چاروق، ساخت ظرف از چوب‌های جنگلی، خراطی و چاقوسازی میشه که می تونه سوغات خوبی براتون به حساب بیاد. از مهمترین سوغات این شهر عسل هست که سالانه 400 تن عسل در مهاباد تولید میشه. 

برای گشت و گذار در این شهر زیبا، چندین بازار وجود داره که می تونین بسته به نیازتون اونا رو انتخاب کنین، که شامل بازار تاناکورا مهاباد، مجتمع تجاری اصغری و بازار مهاباد میشن. 

 

 

سلامت و درمان ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

از مهم‌ترین جاذبه های کردشگری این شهر، می شه به غار سهولان، که از مهم‌ترین، زیباترین و کم نظیرترین غارهای آبی ایرانه، دریاچه سد مهاباد، که جزو 10 سد پر آب ایرانه،‌ دخمه سنگی یوسفکند،‌ که از آثار ارزشمند دوران ماننائی هاست،‌ موزه مردم شناسی مهاباد، مسجد جامع مهاباد و غار فقرقا اشاره کرد.

نقشه مهاباد
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

چجوری برم؟ ویرایش مطلب

از تهران تا مهاباد 676 کیلومتر راهه، که اگه زمینی با ماشین شخصی یا اتوبوس برین حدودا 8 ساعت طول می‌کشه. برای سفر هوایی هم باید با هواپیما برین بناب، از اونجا زمینی برین مهاباد.

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

خروج از مهاباد ویرایش مطلب

بعد از گشت و گذار تو این شهر، شهرهای بوکان، بانه، سقز، ارومیه و مراغه،‌می‌تونن بهترین انتخاب برای مقاصد بعدی سفر شما باشن.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

ویزا ایران
فاصله

فاصله مهاباد تا تهران 676 کیلومتر

فاصله مهاباد تا مشهد 1,566 کیلومتر

فاصله مهاباد تا تبریز 215 کیلومتر

فاصله مهاباد تا اصفهان 917 کیلومتر

فاصله مهاباد تا شیراز 1,399 کیلومتر

فاصله مهاباد تا بندرعباس 1,854 کیلومتر

فاصله مهاباد تا اهواز 927 کیلومتر

فاصله مهاباد تا زاهدان 2,022 کیلومتر