آشنایی با خوی ویرایش مطلب
خوی / Khoy

خوی،‌ مرکز شهرستان خوی و از شهرهای استان آذربایجان غربیه که در 136 کیلومتری شمال مرکز استان، یعنی ارومیه قرار گرفته. این شهر، در مرز ایران و ترکیه، در شمال غربی ترین نقطه ایران قرار داره، به طوریکه فاصلهاش تا شهر وان در ترکیه 120 کیلومتر، یعنی کمتر از 2 ساعته. خوی از نظر پیشینه تاریخی از کهن‌ترین مراکز تمدن در شمال غرب ایران به حساب میاد، که مرکز بسیاری از حوادث تاریخی بوده، در کل می شه گفت از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شهرهای آذربایجانی ایرانه.

کجا اقامت کنم؟ ویرایش مطلب

برای اقامت تو این شهر، بسته به سلیقه و بودجه‌تون می‌تونین تو یکی از هتل های جهانگردی، تو خیابون انقلاب، ثمین، تو بلوار ولیعصر یا زمرد تو خیابون شهید کوچری مستقر شین.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

کله جوش، برانی هویج و قابلی سه تا از پرطرفدارترین غذاهای محلی خوی به حساب میان که می تونین در سفر به شهر خوی اونا رو نوش جان کنین.

نوشیدنی ها

در کنار آویشن که به وفور در شهرستان خوی پیدا میشه، گیاهانی مثل بیدمشک، بادرتجبویه، نعناع و شااسترم هم در خوی رشد میکنه که برای درمان بیماری ها از عرق اون استفاده میشه.

چی بخرم؟ ویرایش مطلب

حتما تعریف عسل خوی رو شنیدین، در واقع خوی به عنوان بزرگترین تولید کننده عسل در کشور و خاورمیانه ست که می تونه سوغات خوبی براتون باشه. در کنار عسل، تخمه خوی از محصولات مرغوب و درجه یک كشور به حساب میاد. از جمله صنایع دستی این شهر هم میشه به تابلو فرش، قالی بافی، پارچه ‌بافی، نمدبافی و جاجیم ‌بافی اشاره کرد که می تونه سوغاتی ماندگاری براتون باشه. یادتون باشه که در سفر به این شهر بازدید از بازار خوی رو از دست ندین که خالی از لطف نیست.

سلامت و درمان ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

این شهر، جاذبه های گردشگری و تاریخی زیادی برای دیدن داره، که اگه بخوایم چندتا از مهم‌ترین‌هاشونو معرفی کنیم، می‌شه به پل قطور، که یکی از مهم‌ترین و شناخته شده ترین پل های خاورمیانه محسوب می شه، دژ بسطام، که قدمتش به قبل از میلاد برمی‌گرده و از باشکوه ترین شهرهای اوراتویی زمان خود بوده، دروازه سنگی، که بنایی به جا مونده از دوران ایلخانانه، کلیسای سورپ سرکیس، آرامگاه شمس تبریزی، مسجد مطلب خان، پل خاتون و کلیسای ملهذان اشاره کرد.

نقشه خوی
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

چجوری برم؟ ویرایش مطلب

از تهران تا خوی، حدودا 800 کیلومتر راهه، که یا باید این مسیر رو زمینی، 7 الی 8 ساعته با ماشین شخصی یا اتوبوس برین، یا باید با هواپیما برین،  که می‌تونین پرواز مستقیم داشته باشین، چون این شهر خودش فرودگاه داره.

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

خروج از خوی ویرایش مطلب

بعد از تماشای این شهر تاریخی، شهرهای ارومیه، مرند، تبریز، مراغه، ماکو و دریاچه ارومیه، می‌تونن انتخابای مناسبی برای مقاصد بعدی گردشگری شما باشن.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

ویزا ایران
فاصله

فاصله خوی تا تهران 791 کیلومتر

فاصله خوی تا مشهد 1,681 کیلومتر

فاصله خوی تا تبریز 166 کیلومتر

فاصله خوی تا اصفهان 1,065 کیلومتر

فاصله خوی تا شیراز 1,548 کیلومتر

فاصله خوی تا بندرعباس 2,002 کیلومتر

فاصله خوی تا اهواز 1,173 کیلومتر

فاصله خوی تا زاهدان 2,170 کیلومتر