آشنایی با کاظمین ویرایش مطلب
کاظمین / Kadhimiyah

کاظمین که به علت وجودحرم دو امام معصوم شیعیان، امام کاظم (ع) و امام جواد (ع) شهری مقدس و زیارتی برای مسلمانان است،  در شمال بغداد واقع در غرب رودخانه دجله قرار گرفته. این شهر، ساله میزبان زائرانی است که از ایران و دیگر شهرهای جهان، برای عرض ارادت خدمت این دو امام میرسند و همین امر باعث شده تا کاظمین اهمیت ویژه ای پیدا کرده و حتی برخی این منطقه را شهری مستقل به حساب آورند. البته در حرم کاظمین، شخصیت هایی مانند شیخ مفید و خواجه نصیرالدین طوسی نیز دفن شده اند. البته مسجد به علت روایاتی که درباره نماز خواندن امام علی در هنگام بازگشت از جنگ نهروان در آن گفته شده، نزد مسلمانان با اهمیت است.

کجا اقامت کنم؟ ویرایش مطلب

انتخاب هتلی که بتونین اقامتی راحت، تمیز و مطمئن رو در اون داشته باشین یکی از مهم ترین مسائل سفرتون به کاظمین هست. هتل القائم | ALQAYIM HOTEL ،  هتل قصر کاظمین ،  هتل قمرین السیاحی | alkammarain hotel ،  هتل شناشیل | Shnasheel hotel،  هتل زهره کاظمین | Zahrat Al-kadhimiya hotel و  هتل خفاجی | alkhafaji hotel همگی تمامی امکانات رفاهی مورد نیاز از جمله تهویه مناسب که یکی از اساسی ترین نیازهای شما در اقامت هست رو فراهم کردن. هتل هجری | Hijry Hotel و هتل عرش | فندق العرش هم از بهترین های شهر هستن.

برای داشتن اقامتی راحت و مطمئن، بهتر است تا نکات زیر را رعایت بفرمایید :

1) از آنجایی که خدمات هتل ها در شهرهای عراق و در بسیاری از هتل های آنان مناسب نیست، بهتر است تا ملافه ای تمیز همراه خودتان داشته باشید.

2) وجود ضعف و نارسایی در برخی هتلهای طرف قرارداد به دلیل تنگناها و شرایط خاص در کشور عراق می باشد و هرچند که تلاش های بسیاری برای تغییر شرایط ممکن انجام گرفته اما بهتر است تا شما هم سعی کنید با شرایط موجود هماهنگ باشید.

3) همه روزه هنگام خروج از هتل، کارت مشخصات خود و کارت نشانی هتل در هر شهر را به همراه داشته باشید.

4) ساعت کار سالن غذاخوری در لابی هتلها نصب شده است. رعایت آن، راحتی زائران و ارائه خدمات بهتر توسط عوامل هتل را درپی خواهد داشت.

5) سعی کنید شبها تا دیر وقت نشده به هتل برگردید

6) یک روز یا چند ساعت قبل از حرکت  همه وسایل خود را بسته بندی مناسب نمایید و برچسب حاوی نام و مشخصات و شماره تلفن خود را مجدداً کنترل کنید.

7) هنگام تخلیه اتوبوس و هم چنین ترک هتل، مراقب باشید وسایل شما جا نماند.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

غذاهای رستوران های کاظمین نسبت به دیگر شهر های عراق کیفیت بهتری دارن و از این نظر انتخاب رستوران راحت تر هست. رستوران عافیت  از صبحانه تا شام آماده پذیرایی هستش و  رستوران الجدی هم یکی از رستوران ها ی معروف و مطمئن شهرِ. رستوران البالام | Alballam Restaurant رستورانی روباز و عالی با غذاهای با کیفیت و قیمتی مناسب هست و  رستوران کریسمس | Restaurant Christmas دو طبقه با دکوراسیونی شیک. رستوران | مطعم کنتاکی کتکوت ، رستوران | مطعم کباب ابوحاتم ، رستوران | مرسی و مطاعم العطیفیة ، رستوران | مطعم وسام و رستوران | مطعم دجاج النور هم از رستوران های خوب کاظمین هستن. اگر هم دنبال فست فود باشین، رستوران های فست فود | M&F FAST FOOD ، خانه پیتزا سوپر استار | Super star pizza house و فست فود بخور و برو | Eat & Go بهترین های شهر هستن. کافی شاپ | کوفی شوب سوالفنه هم برای استراحت و نوشیدن قهوه و یا چای مناسبه. درنهایت هم بهتره تا غذای کنسروی و یا تنقلات فاسد نشدنی(مانند بیسکویت، توت خشک، آلو، پسته، مغز گردو و ...) همراه داشته باشید. در مورد آب معدنی هم، تنها از  آب آشامیدنی پلمپ شده و بهداشتی استفاده کنید.

نوشیدنی ها
چی بخرم؟ ویرایش مطلب

خوبی بازارها و فروشگاه های کاظمین اینه که همه به هم نزدیک هستن و اجناسشون کیفیتی قابل قبول دارن.
  بازار سرابادی | Sarabadi Bazar یکی از بازارهای کاظمین که تو خیابون اصلی قرار داره،  بازار شارع باب الدروازه  پر از مغازه های پیراهن و پارچه فروشی هست،  عطاری سجاد ابو علی وحبیب یه مغازه رنگارنگ با ادویه و خوراکی های خوشمزه اس و تو بازار الفضوه از طلا، پارچه فروشی تا حتی کفش فروشی رو می تونین پیدا کنین.

سلامت و درمان ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

گردشگری کاظمین محدود به اماکن زیارتی می شود زیرا تنها دلیل اهمیت این منطقه نیز به خاطر وجود  حرم کاظمین (حرم امام کاظم و امام جواد ) است. البته مسجد براثا نیز به علت روایاتی که درباره نماز خواندن امام علی در هنگام بازگشت از جنگ نهروان در آن گفته شده، نزد مسلمانان با اهمیت است. آرامگاه خواجه نصیرالدین طوسی ، آرامگاه ابوالقاسم جعفر بن محمد بن قولویه و آرامگاه شیخ مفید هم در این شهر قرار دارد.

نقشه کاظمین
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

بهترین زمان برای سفر به کاظمین بین ماه های مارس تا می و اکتبر تا نوامبر است.

30 °C
16 °C
41 °C
23 °C
33 °C
16 °C
15 °C
3 °C
چجوری برم؟ ویرایش مطلب

هواپیمایی های زاگرس، معراج، کاسپین، کیش ایر، فلای بغداد و آذربایجان، هر هفته از تهران به عراق پرواز دارند.

برای رفت و آمد در شهر هم تاکسی می تونه انتخاب خوبی باشه، اما مراقب باشن تا وسایلتون رو در ماشین جا نذارین. خانم ها هم بهتره تنها سوار تاکسی نشن و حتما یک آقا همراهشون باشه.

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

ولادت و شهادت دو امام بزرگوار، امام کاظم (ع) و امام جواد (ع) و اربعین حسینی به علت برگزاری مراسم های پرشور مذهبی، بهترین زمان سفر به این منطقه است.

خروج از کاظمین ویرایش مطلب

شهرهای کربلا، اربیل، نجف، بغداد و سامرا، هم میتونن مقصد بعدی سفر شما باشن.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

  1. بهترین راه برای سفر اقدام از طریق کاروان های معتبر حج الزیاره عتبات عالیات هستش، و حد الامکان از سفر فردی خود داری کنین. 
  2. کاملا حواستون به اسناد و مدارک هویتی مثل گذرنامه تون باشه.
  3. به دلیل مسائل امنیتی و ضد تروریستی، به هنگام بازرسی بدنی، برخوردتون با ماموران کاملا صبورانه باشه.
  4. به هیچ عنوان از اماکن و ادوات نظامی فیلم برداری و عکسبرداری نکنین، چون ممنوعه و باهاتون برخورد جدی می شه.
  5. با توجه به احتمال بیماری های محیطی، سعی کنید مسائل بهداشتی رو کاملا رعایت کنید. 
  6. حمل هر گونه مواد مخدر، حتی به میزان کم یا بعنوان دارو، برای مامورین عراق کاملا قیر قابل قبوله و احکام سنگینی داره.
    در طول راه و حتی در شهر، سعی کنید تنها از آب های معدنی نوشیده و قبل از میل غذا از سالم بودن آن مطمئن شوید. بهتر است قرص سرماخوردگی، ضد اسهال و قرص مسکن ساده هم همراه خودتان داشته باشید. حتی الامکان از چمدان و کیف قفل دار استفاده کنید و یا قفل مخصوص تهیه کرده روی آن نصب نمایید.
  7.  اختلاف ساعت عراق با ایران هم ۱/۵- ساعت هست.

  8. برای اطلاعات سفارت ایران در کشور عراق و شهر اربیل هم می توانید به اینجا مراجعه کنید.

ویزا عراق
فاصله

اطلاعاتی وجود ندارد

x