آشنایی با جیرفت‎ ویرایش مطلب
جیرفت‎ / قطب کشاورزی ایران، شهر دانشگاهی ایران / Jiroft

جیرفت، مرکز شهرستان جیرفت و یکی از شهرهای جنوبی استان کرمانه، که در 235 کیلومتری جنوب کرمان قرار گرفته، وقتی وارد این شهر می‌شی با تابلوهایی مثل به شهر داشگاهی ایران خوش اومدین و جیرفت، مهد تمدن شرق، روبه رو می‌شین. این شهر حدود 20 دانشجو در حال تحصیل داره. از نظر آب و هوایی، از معدود نقاطیه که با وجود اینکه تو منطقه کویری قرار گرفته ولی آب و هواش خیلی متغیره و زمستونای برفی هم داره. در مورد پیشینه تاریخی این شهر می‌شه گفت، با توجه به آثار سنگی و کتیبه های آجری که در اون یافت شده، بیش از 7000 سال قدمت داره،  همچنین مطالعات و کاوش‌ها نشون می‌ده که جیرفت بزرگ ترین مرکز تجاری جهان بوده. شرایط مطلوب آب و هوایی در جیرفت و وجود انواع محصولات کشاورزی باعث شده بوده تمدنی در این منطقه شکل بگیره، که در دوره باستان بهشت جهان محسوب می‌شده.

کجا اقامت کنم؟ ویرایش مطلب

برای اقامت تو این شهر، می‌تونین از هتل ناجی،‌ روبروی سالن شهید مداحی پور، یا هتل دقیانوس،‌ تو خیابون سلمان فارسی استفاده کنین.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

بز قورمه، آش جو، کشک کدو، مجورکدو، لپه پلو با زیره، زیره پلو، خورش به آلو، خورش آلوچه و ... از غذاهای محلی هستن که در سفر به این شهر می تونین امتحانشون کنین. اگه هم فست فود رو به غذاهای محلی ترجیح میدین، خوبه که بدونین چیزی که توی این شهر زیاده ساندویچیه.

نوشیدنی ها
چی بخرم؟ ویرایش مطلب

از سوغات این شهر میشه مرکبات جیرفت رو نام برد که خیلی هم معروفن. اگه به محصولات محلی علاقه دارین، میتونین به بازار محلی جیرفت که از ساعت 6 به بعد در اطراف میدان امام خمینی برپا می‌شه سری بزنین و انواع نان محلی، سبزی، تخم مرغ و ... رو از اون تهیه کنین.

سلامت و درمان ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

این شهر با قدمت 7000 ساله، توانایی جذب هر گردشگری رو داره، از مهم‌ترین جاذبه هاش که تو سفرتون نباید از دستشون بدین، می‌شه به زیگورات کنار صندل، که به عنوان تمدن اولیه در خاورمیانه به ثبت رسیده،‌ دشت اسفندقه، دشتی زیبا، که آثاری 5000 ساله در دل خود جای داده، سد جیرفت، که بزرگ‌ترین سد مخزنی استان کرمانه، موزه باستانی جیرفت، که یافته های 7000 ساله این شهر در آن نگهداری می‌شه، آبشار دلفارد، آبشار گلم دخترکش، آبشار دوساری و هلیل رود اشاره کرد.

نقشه جیرفت‎
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

چجوری برم؟ ویرایش مطلب

فاصله بین تهران تا جیرفت خیلی زیلده و 1213 کیلومتره، مطمئنا، بهترین راه برای سفر به این شهر، سفر با هواپیماست، که جیرفت خودش فرودگاه هم داره و می‌تونین پرواز مستقیم داشته باشین. برای سفر با قطار هم می‌تونین تا کرمان رو با قطار برین، از اونجا با ماشین برین جیرفت.

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

خروج از جیرفت‎ ویرایش مطلب

بعد از تماشای تاریخ این شهر متمدن، شهر های بافت، بم، سیرجان، بردسیر و منطقه حفاظت شده کوه بیرک، می‌تونن انتخابای مناسبی برای مقاصد بعدی سفر شما باشن.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

ویزا ایران
فاصله

فاصله جیرفت‎ تا تهران 1,203 کیلومتر

فاصله جیرفت‎ تا مشهد 1,134 کیلومتر

فاصله جیرفت‎ تا تبریز 1,717 کیلومتر

فاصله جیرفت‎ تا اصفهان 885 کیلومتر

فاصله جیرفت‎ تا شیراز 656 کیلومتر

فاصله جیرفت‎ تا بندرعباس 296 کیلومتر

فاصله جیرفت‎ تا اهواز 1,188 کیلومتر

فاصله جیرفت‎ تا زاهدان 434 کیلومتر