آشنایی با جهرم ویرایش مطلب
جهرم / Jahrom

جهرم، مرکز شهرستان جهرم و یکی از شهرهای قدیمی استان فارسه. این شهر در 170 کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار گرفته و از نظر جغرافیایی، از شمال به سروستان، از شرق به داراب، از جنوب به لارستان و از غرب به فیروزآباد محدود می‌شه. از نظر اب و هوایی، جزو شهرهای گرم ایران به حساب میاد. در مورد پیشینه تاریخیش می‌شه گفت، از شهرهای خیلی قدیمی ایرانه که نام قدیمیش گهرم بوده و فردوسی تو شاهنامه اش از اون در دوران ساسانیان یاد کرده. به روایت پژوهشگران، این شهر، چهار سده قبل از ميلاد مسيح، توسط اردشير اول، پنجمین پادشاه هخامنشی بنا شده و در زمان ساسانیان و هخامنشیان، موقعیت مناسبی داشته و مرکز اقامت شاهزادگان بوده.

کجا اقامت کنم؟ ویرایش مطلب

برای اقامتتون تو این شهر، می‌تونین، از هتل پاسارگاد، تو ضلع شرقی میدان چمران، یا هتل فرهمند، کنار پمپ بنزین فرهمندنیا، استفاده کنین.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

پی پخ، تیتالو، آش ماست، آش الوک، کوفته سبزی جهرمی، قیمه جهرمی، کلم پلو و کوفته ریزه جهرمی از غذاهای محلی و معروف این شهره. برای خوردن یه وعده غذایی خوب هم می تونین به سری بزنین که از معروفترین رستوران های جهرمه.

نوشیدنی ها
چی بخرم؟ ویرایش مطلب

خرما از مهمترین محصولات و سوغات جهرمه که شامل خرمای شاهانی، مضافتی، زاهدی یا قصب و کبکاب میشه. رنگینک ، حلوا خرما ،  نان مشت ، نان کماج ، رولت خرما و.. از سوغات خوراکی دیگه این شهر به حساب میان. در کل مرکبات، خرما و تره بار، قالی، جاجیم، پنبه و بادام مهم ‌ترین اقلام صادراتی جهرم رو تشکیل میدن که می تونین یه سری از این محصولات رو به عنوان سوغاتی جهرم از بازار زندیه تهیه کنین.

سلامت و درمان ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری این شهر، می‌شه به غار سنگ تراشان، که 350 سال از عمرش می‌گذره و یکی از بزرگ‌ترین غار های دست ساز جهانه، آتشکده جهرم، مسجد جامع جهرم، خانه تاریخی استان طوفان، آتشگاه قدمگاه، آبشار مروارید خفر، دروازه پیر شبیب و منطقه شکارممنوع کوه گرم آشاره کرد.

نقشه جهرم
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

چجوری برم؟ ویرایش مطلب

تهران تا جهرم، 1101 کیلومتر فاصله داره، که با توجه به این مسافت طولانی، بهترین راه سفر با هواپیماست و این شهر خودش فرودگاه داره و می تونین پرواز مستقیم داشته باشید. با قطار هم می‌تونین برین.

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

خروج از جهرم ویرایش مطلب

بعد از تماشای شهر تاریخی جهرم، شهرهای فسا، فیروزآباد،‌داراب، میمند، دریاچه بختگان و پارک ملی بختگان و منطقه حفاظت شده بهرام گور، می‌تونن انتخابای مناسبی برای مقاصد بعدی گردشگری شما باشن.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

ویزا ایران
فاصله

فاصله جهرم تا تهران 1,068 کیلومتر

فاصله جهرم تا مشهد 1,452 کیلومتر

فاصله جهرم تا تبریز 1,508 کیلومتر

فاصله جهرم تا اصفهان 608 کیلومتر

فاصله جهرم تا شیراز 186 کیلومتر

فاصله جهرم تا بندرعباس 398 کیلومتر

فاصله جهرم تا اهواز 718 کیلومتر

فاصله جهرم تا زاهدان 1,050 کیلومتر