آشنایی با ایذه ویرایش مطلب
ایذه / مال امیر، انشان / شهر نگارکنده‌های سنگی و صخره‌ای ایران / Izeh

ایذه، یکی از شهرهای بختیارنشین استان خوزستان در جنوب غربی ایرانه، که از لحاظ جغرافیایی،‌ در 179 کیلومتری شمال شرقی اهواز قرار گرفته. ایذه یکی از شهرهای تاریخی ایرانه و با توجه به سنگ نبشته هاش و آثار باستانی‌ که داره،‌ می‌شه قدمتش رو به عیلامیان نسبت داد. بیشتر باستان شناسان معتقدند که این شهر حدودا 10000 سال قدمت داره، در کل این شهر جاذبه های تاریخی زیادی داره که بسیار دیدنی و ارزشمندند.

کجا اقامت کنم؟ ویرایش مطلب

برای اقامت تو این شهر،گزینه های زیادی ندارین و می‌تونین از هتل آنزان تو خیابون امام خمینی،  هتل رستوران بهاران مالمیر و اقامتگاه بوم گردی الیما  برای اقامتتون تو ایذه استفاده کنین.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

آو تفتالو، تلیکه، شله ماستی، کوردیم، گمنه، کشکینه و... از غذاهای محلی استان خوزستان هستن که می تونین اونا رو در ایذه هم تست کنین. مهمترین رستوران های این شهر شامل رستوران یاس و رستوران پدیده می شه. پیشنهاد ویژه مون برای فست فود خورها هم پیتزا همشهری و پیتزا بامبو هستش. 

نوشیدنی ها

تو شهر ایذه هم کافه گردی طرفدارهای خودش رو داره و افراد زیادی هم مشتری کافه های مجهز این شهر هستن. نمونه کافه های خوب ایذه که میتونین قرارهای دوستانتون رو تو این مکان های برگزار کنین، کافه اشکفت، کافه آلونک و کافه دالی هستن.

چی بخرم؟ ویرایش مطلب

بافت قالی و قالیچه‌های بختیاری از قدیما در ایذه، مثل بقیه نقاط بختیاری رونق داشته. عمده شهرت قالیهای بختیاری به خاطر بکارگیری اشکال هندسی و ذهنی باف همراه با رنگ و پشم والیاف طبیعی در اونه. از صنایع دستی دیگه ایذه میشه گلیم بافی، نمد مالی، گیوه دوزی، چوقابافی، شیرسنگی تراشی و... نام برد. نان کلگ هم از نان های محلی هست که در ایذه پخت میشه.
برای خرید های کلی تر هم، مهم ترین مراکز خرید این شهر هم که میتونیم بهتون پیشنهاد کنیم مرکز خرید ایذه و مجتمع تجاری خلیج فارس هستش. 

سلامت و درمان ویرایش مطلب

مراکز خدمات درمانی های مجهزی تو شهر ایذه وجود دارن که در صورت نیاز متونین بهشون مراجعه کنین. نمونه مراکز درمانی و داروخانه های نزدیک این شهر،  بیمارستان تخصصی شهدا ایذه | Izeh Shohada Hospital ، داروخانه دکتر خلیلی ،  داروخانه دکتر شکری | Dr Shokri Drugstore هستن.

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری و اماکن دیدنی این شهر می‌شه به پل تاریخی شالو، که قدمتی چند هزار ساله داره و نمایانگر هنر معماری ایرانیان باستانه، سنگ نگاره اشکفت سلیمان، که در ان برای اولین بار حضور مصور زن، دوشادوش مرد دیده شده، تالاب میانگران، که یکی از زیباترین میراث طبیعی این شهره، سنگ نگاره کول فرح فرح، سنگ نگاره‌ای زیبا که در آن نخستین نگاه بشر به مذهب و آیین شکل گرفته،‌ منطقه حفاظت شده شالو منگشت، آبشار شیوند و دشت سوسن اشاره کرد.

نقشه ایذه
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

در ۵ ماه آخر سال و نوروز هوا برای سفر به ایذه بسیار مناسبِ و تنها در اواسط زمستان هوا کمی رو به سردی میره.

21 °C
9 °C
32 °C
10 °C
19 °C
2 °C
6 °C
-5 °C
چجوری برم؟ ویرایش مطلب

این شهر فرودگاه و راه‌آهن نداره و برای سفر بهش، یا باید با ماشین شخصی‌مون بریم یا اتوبوس. مسافت جاده‌ای تهران تا ایذه هم 790 کیلومتره.

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

تو این شهر میتونین به اقامتگاه های بوم گردی برین و تو خونه های محلی ایذه اقامت راحتی رو داشته باشین.

خروج از ایذه ویرایش مطلب

بعد از تماشای شهر تاریخی ایذه، شهرهای اهواز، دزفول، مسجدسلیمان، شوش، شوشتر، منطقه حفاظت شده دهدر و منطقه حفاظت شده هفت شهیدان، می‌تونن انتخابای مناسبی برای مقاصد بعدی گردشگری شما باشن.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

ویزا ایران
فاصله

فاصله ایذه تا تهران 784 کیلومتر

فاصله ایذه تا مشهد 1,474 کیلومتر

فاصله ایذه تا تبریز 1,225 کیلومتر

فاصله ایذه تا اصفهان 330 کیلومتر

فاصله ایذه تا شیراز 470 کیلومتر

فاصله ایذه تا بندرعباس 1,054 کیلومتر

فاصله ایذه تا اهواز 185 کیلومتر

فاصله ایذه تا زاهدان 1,431 کیلومتر

x