اسپیلت البرز

راهنمای سفر به گرگان - Travel guide to Gorgan

آشنایی با گرگان ویرایش مطلب
گرگان / Gorgan

گرگان مرکز استان گلستان، در شمال شرقی کشوره. گرگان فعلی، در قدیم استرآباد نامیده می شده، ولی گرگان قدیم که جرجان خونده می‌شده، شهری آباد، در نزدیکی گنبد کاووس امروزی بوده، ولی الان فقط ویرانه هایی ازش باقی مونده. این شهر از نظر جغرافیایی، از شرق، به علی آباد کتول،‌ از شمال به آق قلا،‌ از غرب به کردکوی،‌ از شمال غربی،‌به بندر ترکمن و از جنوب به رشته کوه های البرز محدود می‌شه. از نظر آب و هوایی  آب و هوای معتدل دارد، هرچند تابستانهای آن نسبتاً گرم و شرجی است. اقلیم منطقه بسیار گوناگون و متنوع است و کوه، جنگل و چمنزار، جلگه و دشت، بیابان و شورمزار، دریا و خلیج، رودخانه و تالاب و زمین کشاورزی رو شامل می‌شه. 

کجا اقامت کنم؟ ویرایش مطلب

واسه اقامت تو این شهر زیبا، هتل های زیادی وجود داره، که دستتون رو واسه انتخاب باز می‌زاره، که لوکس ترین و زیباترین هتل های این شهر هتل فول امکانات قصر بوتانیک در کیلومتر 10 جاده گرگان به ساری و هتل آذین در ابتدای جاده ورودی گرگانه، هتل جهانگردی ناهارخوران که تو دل خود جنگل ناهار خورانه، هتل شهاب، تو بلوار ناهارخوران و هتل زیارت،‌ تو روستای زیارت هم از هتل‌های خوب این شهره که هزینه کمتری هم دارن.

رزرو آنلاین هتل های گرگان

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

در گرگان هم مثل اکثر شهرهای شمالی، سفره ای از رنگ انتظارتون رو می کشه. سفره ای با انواع خورشت ها و خوراک ها، ترشی ها و دسرها تزئین شده. از غذاهای محلی گرگان میشه به ساک، فسنجان خارش،ماش پتی خارش، قیمه خارش، باقلا پته، كئی ترشک، اسپناق خارش و بانجام خارش اشاره کرد که می تونین چند نوع از این غذاهای محلی رو در بهترین رستوران های گرگان یعنی رستوران سید مسعود، رستوران باباطاهر و رستوران اکبر جوجه نوش جان کنین.

نوشیدنی ها
چی بخرم؟ ویرایش مطلب

مثل هر شهری که سوغاتی و نشانه‌ای داره، در گرگان سوغات خوراکی و صنایع دستی بی نظیری وجود داره،  طوریکه  اکثر کسائی که طعم شیرینی های مخصوص گرگان از نان خرمایی و لوزی تا قطاب و حلوا اماج رو چشیدن از منحصر به فرد بودن این سوغات گفتن. علاوه بر نان خرمایی، حلوا آماج ، نان زنجبیلی که ازمهمترین سوغات شهر گرگان به حساب میان، سرغربیلی ، نان پادرازی، نان شیرمال ، قطاب از سوغات خوراکی دیگه این شهر هستن که همگی طعم فوق العاده ای دارن و می تونین اونا رو از فروشگاه شیرینی سنتی سوغات گرگان تهیه کنین. قالی و قالیچه، پشتی‌های ترکمنی، جاجیم‌های کوهستان‌های گرگان، صنایع دستی روستایی، ماهی و خاویار از سوغات دیگه گرگانه که می تونین اونا رو از بازارها شهر مثل بازار نعلندان که بیشتر از هزار سال عمر داره و بازار امام تهیه کنین.

سلامت و درمان ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

از مهم ترین جاذبه های گردشگری شهر گرگان ، که تو سفرتون باید حتما ازش دیدن کنین، می‌شه به پارک جنگلی ناهارخوران، که شهرت ملی داره و مهم ترین جاذبه گردشگری گرگانه، پارک جنگلی النگدره، که یکی از 7 منطقه گردشگری کشوره، تپه هزار پیچ،‌ که به بام گرگان هم معروفه و چشم انداز بی نظیری داره، روستای زیارت، که یکی از 10 روستای کشوره،‌ که دارای بافت تاریخی با ارزش معرفی شده، خانه باقری، که از بناهای شاخص بافت تاریخی گرگانه،‌ کاخ موزه گرگان،‌ مدرسه عمادیه، سد اسکندری و کاروانسرای قزلق اشاره کرد.

نقشه گرگان
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

بهترین فصل سفر به این شهر سرسبز و زیبا،‌فصل بهار به ویژه اردیبهشت و خرداد ماهه.

30 °C
15 °C
40 °C
22 °C
13 °C
8 °C
10 °C
1 °C
چجوری برم؟ ویرایش مطلب

برای سفر به این شهر، باید مسیر جاده‌ای 410 کیلومتری رو طی کنین، که می‌تونین با میشین شخصی یا اتوبوس طی کنین، که پیشنهاد ما سفر با ماشین شخصی خودتونه، چون جاده زیبایی داره  که هر جاش دلتون خواست می‌تونین حرکتتونو متوقف کنین و از زیبایی جاده لذت ببرین و خستگی در کنین. ولی برای سفر زمینی، یه انتخاب دیگه هم هست اونم سفر با قطاره، چون این شهر خط راه آهن هم داره. برای سفر هوایی هم که، این شهر فرودگاه داره که دو پرواز تو هفته در مسیر تهران به گرگان داره.

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

خروج از گرگان ویرایش مطلب

بعد از گشت و گذار تو این شهر سبز و زیبا، جنگل کبودوال در جنوب شرقی، شهر کردکوی در غرب، بندر ترکمن در شمال غربی، شهر علی آباد کتول در شرق و منطقه حفاظت شده جهان نما و روستای نومل در جنوب، می‌تونن انتخابای مناسبی برای مقاصد بعدی گردشگری شما باشن.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

ویزا ایران