x
x
اسپیلت البرز

راهنمای سفر به قم - Travel guide to Ghom

آشنایی با قم ویرایش مطلب
قم / پایتخت مذهبی ایران، پایتخت فرش ابریشمی ایران و جهان، پایتخت اینترنتی جهان شیعه / Ghom

شهر قم یکی از کلانشهر های ایران و مرکز استان قمه که در 125 کیلومتری جنوب تهران قرار گرفته. این شهر، دومین شهر مذهبی ایران بعد از مشهده و مدفن فاطمه معصومه دختر موسی بن جعفر، پیشوای هفتم شیعیانه و به طور سنتی محل اقامت بسیاری از روحانیون بلندپایه شیعه بوده و بزرگ‌ترین حوزه علمیه‌ی ایران و مرکز مدیریت حوزه های علمیه ایران در این شهر قرار داره. از نظر جغرافیایی از شمال به استان‌های مرکزی و تهران، از جنوب به استان‌ های اصفهان و مرکزی و از غرب به استان مرکزی و از شرق به استان سمنان محدود شده. از نظر آب و هوایی چون در میانه کویر قرار گرفته،‌ تابستونای فوق العاده گرم و سوزانی داره.

کجا اقامت کنم؟ ویرایش مطلب

این شهر هم مثل همه شهرهای مذهبی،‌ هتل و مراکز اقامتی زیادی برای اقامت زائرینش فراهم کرده.  هتل المپیک، تو خیابون معلم و هتل بین المللی جنب حرم، از هتل‌های معروف و لوکس شهر قم هستن که سطح قیمنشون هم بالاست. هتل الزهرا تو بلوار شهید منتظری، هتل آریا درنزدیکی حرم و هتل امامی تو چهارراه غفاری هم از هتل های مناسب و کم هزینه ترِ شهر هستن.
رزرو آنلاین هتل های قم

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

سفره های ایرانی همیشه مملو از رنگ بودن که هر شهر و استانی بخشی از اون رو رقم زده. اگه دوست دارین غذاهای محلی قم رو بشناسین خوبه که بدونین قم یکی از شهرهاییه که بیشترین تنوع آبگوشت و آش رو می تونین توش پیدا کنین که شامل آبگوشت یخنی، آبگوشت مزگو، آبگوشت بزباش، آبگوشت هویج برگه و آبگوشت قونبید، آش قنبید، آش آلو و عدس، آش اوماج و آش پتله میشن. علاوه بر دیزی و آش که قمی ها خیلی در پختش مهارت دارن پیشنهاد میشه که در سفر به این شهر کباب و چلو گردن های قم رو در بهترین رستوران های شهر یعنی رستوران البرز، رستوران خادم و رستوران ارگ سلاریه تست کنین.

نوشیدنی ها
چی بخرم؟ ویرایش مطلب

با وجودِ بودن سوهان معروف قم، شاید کمتر کسی دنبال سوغاتی های دیگه این شهر بگرده اما خوبه که بدونین علاوه بر سوهان که تنها سوغات ویژه و نماد خوراکی شهر قم هست، صنایع دستی مثل قالی، مهر و تسبیح و منبت کاری هم از مهم ترین سوغات قم به حساب میان. برای خرید سوهان بهترین پیشنهاد سوهان خودکار هست که همه ما اسمش رو به وفور شنیدیم و سوهان های فوق العاده خوشمزه ای داره. یادتون باشه که گشت و گذار توی بازار قم رو از دست ندین چرا که دیدن بازاری با بزرگترین سقف ضربی ایران خیلی لذت بخشه. برای اونایی هم که به پاساژگردی علاقه مند هستن مجتمع تجاری سیرنگ و مجتمع تجاری عصر جدید انتخاب خیلی خوبیه.  

سلامت و درمان ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

شهر قم پر از جاذبه های مذهبی و تاریخی و گردشگریه که از مهمم ترین آن ها می‌شه به حرم حضرت معصومه که مهم ترین جاذبه شهر قمه و همه ساله زائران بی‌شماری رو جذب خودش می‌کنه، مسجد جمکران، بازار قدیم قم که یکی از زیباترین بازار های تاریخی ایرانه، مدرسه فیضیه، که یکی از قدیمی‌ترین مدارس ایرانه و به حوزه علمیه تبدیل شده،‌ قلعه قم رود که قدمتش به دوره اشکانیان برمی‌گرده، کاروانسرای دیر گچین که مادر کاروانسراهای ایرانه، باغ گنبد سبز، کوه خضر نبی و گنبد نمکی قم اشاره کرد.

نقشه قم
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

این شهر در تمام فصول سال، به ویژه در ایام مناسبتی، زائرین خودش رو داره ولی از نظر آب و هوایی جزو شهرهائیه که در فصول گرم سال مناسب سفر نیست.

32 °C
16 °C
37 °C
25 °C
10 °C
4 °C
12 °C
-2 °C
چجوری برم؟ ویرایش مطلب

بهترین راه سفر به شهر قم سفر با ماشین شخصیه چون فاصله زیادی تا تهران نداره. ولی با اتوبوس و قطار هم می‌شه به این شهر مذهبی سفر کرد. فرودگاه بین المللی این شهر هم در حال راه اندازیه.

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

خروج از قم ویرایش مطلب

قم رود و دریاچه نمک آران و بیدگل در شرق و شمال شرقی قم، و کهک در جنوب قم و روستای طینوج در شمال غربی قم می‌تونه بهترین انتخاب برای مقاصد بعدی گردشگری شما باشه.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

ویزا ایران