آشنایی با قائن ویرایش مطلب
قائن / Ghayen

قائن، مرکز شهرستان قائنات و یکی از شهرهای استان خراسان جنوبیه. این شهر در 108 کیلومتری شمال مرکز استان، یعنی شهر بیرجند قرار گرفته. قائن روی خط زلزله قرار گرفته و بارها ویران شده .آب و هوای این منطقه نیمه بیابانیه و تابستونای گرم و خشك و زمستونای سرد داره. این شهر در گذشته از شهرهای مهم ایالت قهستان محسوب می‌شده. در مورد پیشینه تاریخیش می‌شه گفت، طبق یافته های باستان شناسی، سابقه سکونت در این شهر به دوران پارینه سنگی میانی، یعنی 30000 سال قبل می‌رسه. 

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

انواع اشكنه مثل اشكنه گرجه، اشكنه شيره، اشكنه آرد، اشكنه گشنيز، اشكنه فالوده، اشكنه كشك، اشكنه سيروجوز و ... انواع آش مثل آش آردی، كاچی، كلجوش، شوله و همینطور غذاهای گیاهی مثل ته ترم، كوكوسلمه، سلمه سیخی، سلمه بیلی، سماروق، ريواس، كما از غذاهای محلی این شهر به حساب میان.

 

 

نوشیدنی ها

اطلاعاتی وجود ندارد

چی بخرم؟ ویرایش مطلب

زعفران، زرشک، بادام، عناب از سوغات خوراکی این شهر به حساب میان که زعفران قاین به لحاظ کیفیت در جهان منحصر به فرده و بیشترین زرشک کشور هم در این منطقه تولید می شه. جاجیم و گلیم هم از صنایع دستی مهم شهر به حساب میاد. 

 

سلامت و درمان ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

از مهم ترین جاذبه های گردشگری قاین، می‌شه به قلعه کوه، که به عنوان دژی محکم و عظیم در برابر حمه دشمن استفاده می‌شده، مسجد جامع قائن،‌که با گذشت 1100 سال،‌همچنان،‌بلند‌ترین بنای قائن هستش،‌ موزه مردم شناسی قائن، غار خونیک، که 30000 سال قدمت داره و موزه آب قائن اشاره کرد. 

نقشه قائن
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

چجوری برم؟ ویرایش مطلب

از تهران تا قائن، 1027 کیلومتر راهه، که برای سفر رمینی با ماشین شخصی یا اتوبوس بین 11 تا 12 ساعت تو راهین. برای سفر هوایی هم، باید با هواپیما برین بیرجند، از اونجا زمینی برین قائن. 

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

خروج از قائن ویرایش مطلب

بعد از تماشای این شهر، شهرهای بیرجند، طبس، خوسف، گناباد و پناهگاه حیات وحش نایبندان،‌می‌تونن انتخابای مناسبی برای ادامه سفرتون باشن. 

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

ویزا ایران
فاصله

فاصله قائن تا تهران 1,027 کیلومتر

فاصله قائن تا مشهد 385 کیلومتر

فاصله قائن تا تبریز 1,654 کیلومتر

فاصله قائن تا اصفهان 906 کیلومتر

فاصله قائن تا شیراز 1,123 کیلومتر

فاصله قائن تا بندرعباس 1,151 کیلومتر

فاصله قائن تا اهواز 1,417 کیلومتر

فاصله قائن تا زاهدان 556 کیلومتر