آشنایی با فردوس‎ ویرایش مطلب
فردوس‎ / تون / Ferdows

شهر فردوس، مرکز شهرستان فردوس و یکی از شهرهای استان خراسان جنوبیه، که در ۱۹۵ کیلومتری شمال غربی بیرجند قرار گرفته. از لحاظ آب و هوایی، تابستونای گرم و خشک و زمستونای سرد و بارونی داره. در مورد تاریخچه‌ش می شه گفت،‌ طبق بررسی های باستان شناسان و تپه های تاریخی و آثار باستانی این شهر، قدمتش به هزاره دوم قبل از میلاد برمی‌گرده.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

او گوشت، آش جوش پرره، شکرنه اوجز، اشکرنه شیری، بلغور شیر، بررعنی (برانی(، توگی، پخلرگی، حسن لکی، خرعمعک، سرموک شرل، کشک ،کرشک بادمج، کعچی (کاچی) از غذاهای محلی این شهر به حساب میاد که خیلی مقوی هستن و هنوزم بعضی از این غذاها رو قدیمی ها مصرف می کنن اما جوانان معمولا رغبت چندانی به این غذاها ندارن به همین دلیل پخت این غذاها رو به فراموشیه.

نوشیدنی ها
چی بخرم؟ ویرایش مطلب

 از اونجا که فردوس یکی از مهم‌ترین مناطق قالی‌بافی استان خراسان جنوبی به حساب میاد، قالی فردوس از مهم‌ترین صنایع دستی این شهر به حساب میاد. از سایر صنایع دستی فردوس، میشه پارچه‌بافی (تون بافی)، سفال‌گری، برک‌بافی، قالی، گلیم، نمد مالی، مشبک و معرق‌کاری رو نام برد.  سوغات خوراکی این شهر هم انار، زعفران، پسته، بادام، پنبه، گردو، انواع کشک، قره‌قروت و زیره تشکیل میدن.

سلامت و درمان ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری این شهر، می‌شه به مدرسه علمیه علیا، که مدرسه ای زیبا و تاریخی به جا مونده از شهر تاریخی تون هستش،‌ روستای باغستان علیا، که جزو مناطق نمونه گردشگری تصویب شده،‌ مسجد جامع تون، که قدمتش به 1000 سال می‌رسه،‌ آبگرم 200 ساله فردوس، که خواص درمانی زیادی داره و مجموعه تاریخی کوشک فردوس اشاره کرد. همچنین بازدید از باغشهر زیبا و کم نظیر اسلامیه در پنج کیلومتری فردوس به سمت مشهد رو از دست ندین. 

 

نقشه فردوس‎
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

چجوری برم؟ ویرایش مطلب

از تهران تا شهر فردوس، 936 کیلومتر راهه، که اگه بخواین این مسافت طولانی رو با ماشین یا اتوبوس برین بیشتر از 10 ساعت طول می کشه. اگه هم بخواین سفر هوایی داشته باشین، باید با هواپیما برین طبس، بعد از اونجا زمینی برین فردوس.

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

خروج از فردوس‎ ویرایش مطلب

بعد از تماشای این شهر، شهرهای گناباد، بشرویه، طبس و پناهگاه حیات وحش نایبندان، می‌تونن انتخابای خوبی برای ادامه سفر شما باشن.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

ویزا ایران
فاصله

فاصله فردوس‎ تا تهران 936 کیلومتر

فاصله فردوس‎ تا مشهد 361 کیلومتر

فاصله فردوس‎ تا تبریز 1,563 کیلومتر

فاصله فردوس‎ تا اصفهان 773 کیلومتر

فاصله فردوس‎ تا شیراز 990 کیلومتر

فاصله فردوس‎ تا بندرعباس 1,026 کیلومتر

فاصله فردوس‎ تا اهواز 1,284 کیلومتر

فاصله فردوس‎ تا زاهدان 648 کیلومتر