آشنایی با اقلید‎ ویرایش مطلب
اقلید‎ / Eqlid

اقلید، یکی از شهر های سرسبز و کوهستانی، در شمال استان فارسه، که آب و هوای سرد و کوهستانی داره و بعضی ارتفاعاتش ممکنه تا اوایل بهار پوشیده از برف باشن. از نظر جغرافیایی، در فاصله 275 کیلومتری شمال شیراز قرار گرفته، این شهر از لحاظ ارتفاع ، بلندترین شهر استانم فارسه و در موردقدمتش هم باید گفت، که آثاری که در آن یافت شده به 5000 سال قبل از میلاد برمی ‌گرده. در واقع با استناد به کتب تاریخی و سفرنامه‌هایی که از جهان‌گردان باقی مونده، می‌شه دریافت، که اقلید در دوران قبل از اسلام هم، شهری آباد و مطرح بوده.

کجا اقامت کنم؟ ویرایش مطلب

برای اقامت تو شهر اقلید، می تونین از هتل آپارتمان کیان، تو بلوار نبی اکرم،‌ یا هتل شهرداری، روبروی پارک معلم، استفاده کنین.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

آش از غذاهای اصلی و رایج مردم در قدیم بوده که هنوزم پخت اونا در شهرهایی مثل اقلید رواج داره که میشه به آش کارده و آش ترشک اشاره کرد.علاوه بر انواع آش، آبگوشت ترش از غذاهای اصیل و قدیمی اقلید هست که کاملا آبگوشت متفاوتیه . یکی از رسوم جالبی که مردم اقلید دارن، پخت حلیم در روز اول اسفندماه هست که بر اساس یک سنت چند صد ساله انجام میشه.

نوشیدنی ها
چی بخرم؟ ویرایش مطلب

از سوغات و صنایع دستی این شهر میشه به گلیم، قالی، گبه، خرما، گردو، قصبک و انواع سبزی جات اشاره کرد.

سلامت و درمان ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

از مهم ترین جاذبه های گردشگری شهر اقلید، می‌شه به حوض دختر گبر و کتیبه پهلوی،‌ که به شناسنامه اقلید معروفه، مسجد جامع اقلید، که منبر و کتیبه تاریخی ارزشمندی داره، غار تنگ براق، که طی صدها هزار سال فرسوده شدن کوه‌ها به وجود اومده، آدم کوهی اقلید، که کوه‌ها ظاهری عجیب شبیه به جمجمه انسان‌ها دارن، تونل اباصالح، که بزرگترین تونل بین جاده‌ای خاورمیانه‌ست، چشمه محمد رسول الله و باتلاق گور بهرام اشاره کرد.

نقشه اقلید‎
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

بهترین قصل سفر به این شهر، فصل تابستونه، چون هوا مناسب‌تره، از طرفی فصل تعطیلی مدارس و مسافرت هم هست.

- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
چجوری برم؟ ویرایش مطلب

مسافت جاده‌ای تهران تا اقلید 708 کیلومتره، که از طریق زمینی می شه با ماشین شخصی یا اتوبوس طی کرد. با قطار و هواپیما هم می شه تا شیراز رفت، از اونجا با مساشین رفت اقلید، البته خط راه‌آهن شیراز به اقلید هم تقریبا آماده ارائه خدماته.

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

خروج از اقلید‎ ویرایش مطلب

بعد از تماشای شهر اقلید، شهرهای ابرکوه،‌آباده،‌اردکان و منطقه حفاظت شده دنا، می تونن انتخابای مناسبی برای مقاصد بعدی گردشگری شما یاشن. 

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

ویزا ایران
فاصله

فاصله اقلید‎ تا تهران 716 کیلومتر

فاصله اقلید‎ تا مشهد 1,124 کیلومتر

فاصله اقلید‎ تا تبریز 1,156 کیلومتر

فاصله اقلید‎ تا اصفهان 256 کیلومتر

فاصله اقلید‎ تا شیراز 209 کیلومتر

فاصله اقلید‎ تا بندرعباس 759 کیلومتر

فاصله اقلید‎ تا اهواز 597 کیلومتر

فاصله اقلید‎ تا زاهدان 1,062 کیلومتر