آشنایی با جیبوتی ویرایش مطلب
جیبوتی / Magaalada Jabuuti / مروارید خلیج تاجورا / Djibouti

شهری پایتخت کشوری با همین نام که شاید چهره اش و وضعیت زندگی مردمانش زیبا نباشد، اما گنج های زیادی در دلش نهفته است. این شهر که به نوعی بندر است و مابین دریای سرخ و اقیانوس هند قرار گرفته، در سال 1888 توسط فرانسوی ها احداث شد و پس از آن جدای از اقوام فرانسوی، عده ای کوچ نشین آفریقایی در آن ساکن شدند. در یکی از سفرنامه های قدیمی ذکر شده که همین امر موجب بحران هویت جیبوتی و مردمش شده و طراحی اروپایی آن در کشوری آفریقایی، آن را تبدیل به هنگ کنگی در دریای سرخ نموده است. جیبوتی شهری با آب و هوای گرم و ترجیحا داغ است و اکثر جمعیت نزدیک به 400 هزار نفری آن، به زبان عربی صحبت می کنند و مسلمان هستند. اینجا جاییست که فرهنگ آفریقایی و اسلامی به یکدیگر گره خورده و ترکیبی عجیب و جالب به وجود آورده است.

کجا اقامت کنم؟ ویرایش مطلب

در جیبوتی، هتل های چندان زیادی نمی توان پیدا کرد، اما در همان تعداد معدود هتل ها هم تقریبا دست شما در انتخاب باز است و می توانید هتل 5 ستاره مثل هتل کاخ کمپینسکی جیبوتی | Djibouti Palace Kempinski یا  4 ستاره مانند هتل شرایتون جیبوتی | Sheraton Djibouti Hotel و یا هتل های ارزانتر از جمل هتل منلیک جیبوتی | Menelik Hotel و هتل لا سیستای جیبوتی | Hotel La Siesta را رزرو نمایید.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

در وعده غذایی ناهار و شام مردم جیبوتی، خورشت های مختلف با طعم ها و مدل های فراوان سرو می شود و آن ها اغلب برنج را همراه با گوشت و یا موزی در میان برنج میل می کنند. استیک و ماهی در بین مردم جیبوتی، طرفداران زیادی دارد. نوعی پاستا هم در این شهر سرو می شود که البته سس و محتویاتش از پاستای ایتالیایی، سنگین تر بوده و بیشتر شبیه به برنج و خورشت مورد استفاده قرار می گیرد. در جیبوتی، رستوران های زیادی وجود دارد که انواع غذاهای آفریقایی و بین المللی در آن ها سرو می شود، از جمله: رستوران ملتینگ پات جیبوتی | Melting Pot، رستوران کوکب استار جیبوتی | Kokeb Star Restaurant، رستوران پیزایولوی جیبوتی | Le Pizzaiollo djibouti و رستوران ملی موکباسای جیبوتی | Moukbasa National.

نوشیدنی ها

صبحانه در جیبوتی، وعده مهمی است و مردم اغلب آن را با چای، قهوه و نوعی نان شبیه به پنکک به نام لاحوح شروع می کنند. برای عصرانه هم اغلب سمبوسه های مثلثی سومالیایی می خورند که معمولا شیرین و بسیار تند هستند و با نوعی فلفل محلی تهیه می شوند. هرچند که در جیبوتی، کافه های زیادی پیدا نمی شود و باید در همان رستوران ها، صبحانه و عصرانه تان را سفارش بدهید، اما کافه بانکولائه جیبوتی | Bankouale شبیه ترین مکان در جیبوتی به کافه های سبک خودمان می باشد.

چی بخرم؟ ویرایش مطلب

مانند هر بخش دیگر آفریقا، سوغاتی های جیبوتی آنقدر زیاد هستند که نمی توان به راحتی به همه آن ها اشاره نمود، اما بهترین و معروف ترین سوغاتی های این شهر عبارتند از: گردنبندهایی از کهربا، نقره جات چکش کاری شده، کیف، کیف پول و کمربندهای چرمی، لباس های سنتی آفریقایی به نام بو بوس، دست سازه های آفریقایی مثل خنجرهایی با دسته های کنده کاری شده از جنس شاخ حیوانات یا چوب، مجسمه های سنگی از حیوانات یا خدایان بومی، سبدهای دست باف و.... تنها مسئله ای که در این میان وجود دارد، این است که در جیبوتی، مراکز خرید آنچنانی پیدا نمی شود و شما بیشتر باید در بازارهای خیابانی و فروشگاه ها به دنبال لوازم مورد نیاز خود باشید. یکی از مراکز خرید موجود در شهر جیبوتی، مرکز خرید باوادی جیبوتی | Djibouti Bawadi Mall می باشد.

سلامت و درمان ویرایش مطلب

مانند بسیاری از مناطق آفریقایی، در جیبوتی نیز بیماری هایی مانند مالاریا، تب زرد، آنفولانزای مرغی و فلج اطفال گزارش شده و باید به شدت مراقب خود باشید. قبل از ورود به جیبوتی از تزریق واکسن های هپاتیت ای و بی، تیفوئید، مننژیت، هاری، سرخک و دیفتری مطمئن شوید.

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

برای تردد در شهر جیبوتی می توانید از تاکسی های سبز استفاده کنید. برخی به شما می گویند که بهتر است سوار تاکسی راننده هایی که قاط می جوند، نشوید. قاط، ماده ای مخدر نیست، اما انرژی زا و تحریک کننده است و مردم محلی، آن را برای افزایش انرژی استفاده می کنند. هزینه تاکسی از 500 فرانک جیبوتی معادل 3 دلار آمریکا به بالاست و بستگی به مسیر شما دارد. اگر قبل از سوار شدن، چانه بزنید، احتمالا هزینه کمتری می پردازید. درکل چیزی که بیشتر از همه در جیبوتی، ارزش دیدن دارد، فرهنگ و آداب و رسوم مردم می باشد که ترکیبی از سنن اسلامی و آفریقایی است. گشتن در کوچه و بازار و خیابان ها می تواند برای گردشگرانی که تاکنون در این فضا نبوده اند، بسیار جالب باشد، اما اگر قصد بازدید از اماکن دیدنی این شهر را دارید، پیشنهادهای ما کاخ منلیک جیبوتی | Place Menelik، ساحل خور آمبادوی جیبوتی | Khor Ambado Beach، پارک ملی جنگل روز جیبوتی | Day Forest National Park و مسجد الحمودی جیبوتی | Hamoudi Mosque می باشد.

نقشه جیبوتی
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

بهترین فصل سفر به جیبوتی، فصل زمستان و ماه های نوامبر تا ژانویه می باشد که در آن زمان ها هوا خنک تر است.

35 °C
26 °C
42 °C
31 °C
37 °C
25 °C
31 °C
23 °C
چجوری برم؟ ویرایش مطلب

اگر می خواهید که از تهران، خودتان را به جیبوتی برسانید، می توانید از پرواز هواپیمایی های قطر ایرویز، ایرلاین امارات، فلای دبی امارات و ترکیش ایرلاین استفاده کنید که همگی یک توقف در مسیر خود خواهند داشت.

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

مردم جیبوتی، جشن های زیادی در سال برگزار می کنند که اکثر آن ها با رقصو شادی و موسیقی همراه است. این جشن ها هم اسلامی می باشند، هم برخی از ان ها مسیحی، مثلا در جیبوتی، هم آغاز ماه رمضان جشن گرفته می شود، هم کریسمس و آغاز سال نوی میلادی. در اواسط ماه دسامبر هم جشنی با عنوان فست هورن برگزار می گردد که هدفش، زنده نگه داشتن و ترویج موسیقی آفریقایی است.

خروج از جیبوتی ویرایش مطلب

جیبوتی شهر شناخته شده و مهم دیگری ندارد، اما شما در ادامه سفر خود می توانید به کشورهای اریتره، سومالی و اتیوپی بروید.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

آمار جرم و جنایت در این شهر چندان زیاد نیست، اما به صفر هم نمی رسد و در هر صورذت شما باید مراقب خود باشید و موارد همیشگی مثل تنها نرفتن به اماکن خلوت خصوصا در شب را رعایت کنید. درضمن به تنهایی از مرکز شهر خارج نشوید، زیرا گزارش هایی از وجود برخی باندها در آن مناطق وجود دارد. ایران در کشور جیبوتی به دلیل قطع روابط، سفارتی ندارد و نزدیک ترین سفارت کشورمان در آن منطقه در آدیس آبابا، پایتخت کشور اتیوپی می باشد.

ویزا جیبوتی
فاصله

اطلاعاتی وجود ندارد