آشنایی با دلیجان ویرایش مطلب
دلیجان / Delijan

این شهر، مرکز شهرستان دلیجان و یکی از شهرهای استان مرکزی هستش، که در جنوب شرقی استان و در 140 کیلومتری شرق اراک قرار گرفته. از لحاظ اقلیمی از شهرهای سرد و خشک ایرانه. در مورد پیشینه تاریخی این شهر می‌شه گفت، دلیجان پیشین شهری بسیار بزرگ با چهار دروازه در چهار طرف بود که به دروازه‌های قلیان، آتشکده، شاه ولی و کاه گندم معروف بودن. گستردگی شهر قدیمی دلیجان رو تا نزدیکی خورهه ذکر کردن. مجموعه نشانه‌ها و آثار پیدا شده تاریخی مانند سفال‌ها، خمره‌ها و آجرهای بسیار زیبا نشون می‌ده که دلیجان شهری بسیار بزرگ بوده.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

آش حلیم ، کله جوش ، آبگوشت ، یخمی ، شفته ، شامی ، آش دوغ و ... از غذاهای محلی هستن که می تونین توی این شهر تستشون کنین.

نوشیدنی ها

اطلاعاتی وجود ندارد

چی بخرم؟ ویرایش مطلب

جوزقند، نبات، حلوا شکری، ارده، زعفران و ... از سوغات خوراکی شهر به حساب میان. توی این شهر انواع صنایع دستی فلزی ، چوبی و حصیری و سنگی تولید میشه که می تونین اونا رو به عنوان سوغاتی تهیه کنین. رودوزی های سنتی ، آبگینه ،نساجی سنتی، سفال و سرامیک و کاشی سنتی هم از صنایع دستی و سوغات دیگه این شهر به حساب میان. 

سلامت و درمان ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

 از مهم‌ترین اماکن دیدنی شهر دلیجان، می‌شه به غار چال نخجیر، که با گذشت 70 میلیون سال از عمرش، از زیبا‌ترین غارهای آهکی و زنده جهان به حساب میاد، کاروانسرای دودهک، پل تاریخی دودهک، مجتمع جهانگردی آبگرم محلات، سد پانزده خرداد و دره آبشتا اشاره کرد.

نقشه دلیجان
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

چجوری برم؟ ویرایش مطلب

 فاصله تهران تا دلیجان حدود 260 کیلومتره، که این مسافت رو تو کمتر از 3 ساعت می‌تونین زمینی با ماشین شخصی یا اتوبوس برین. برای سفر هوایی هم، باید با هواپیما برین اراک، از اونجا زمینی برین دلیجان.

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

خروج از دلیجان ویرایش مطلب

 بعد از گشت و گذار تو شهر، شهرهای محلات، اراک، منطقه حفاظت شده هفتاد قله، پناهگاه حیات وحش موته و دریاچه نمک میقان، می‌تونن انتخابای مناسبی برای مقاصد بعدی گردشگری شما باشن.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

ویزا ایران
فاصله

فاصله دلیجان تا تهران 260 کیلومتر

فاصله دلیجان تا مشهد 1,058 کیلومتر

فاصله دلیجان تا تبریز 716 کیلومتر

فاصله دلیجان تا اصفهان 183 کیلومتر

فاصله دلیجان تا شیراز 666 کیلومتر

فاصله دلیجان تا بندرعباس 1,158 کیلومتر

فاصله دلیجان تا اهواز 616 کیلومتر

فاصله دلیجان تا زاهدان 1,326 کیلومتر