آشنایی با داراب‎ ویرایش مطلب
داراب‎ / Darab

داراب، مرکز شهرستان داراب و یکی از شهرهای استان فارس هستش، که از لحاظ جغرافیایی، در 240 کیلومتری جنوب شرقی شهر شیراز قرار گرفته و با سیرجان و استان هرمزگان مرز مشترک داره. از نظر آب و هوایی جزو مناطق گرمسیر ایرانه. از نظر پیشینه تاریخی، از قدیمی ترین شهرهای ایران و جهان به حساب میاد و با توجه به تپه های باستانی اطرافش، قدمت این شهر،‌ به هزاره پنجم قبل از میلاد یعنی، عصر سفال نخودی و تمدن سیلک 2 کاشان، برمیگرده. شهر تاریخی دارابگرد، که اولین شهر مدور ایرانه و در زمان هخامنشیان شکل گرفته، در 7 کیلومتر یجنوب شهر داراب قرار داره.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

یکی از محبوب ترین غذاهای اهالی داراب، کشک بادمجان هست که سر سفره هر میزبانی دیده میشه. از اونجایی که در این شهر مرکبات به عمل میاد، بیشتر غذاهای دارابی با لیمو ترش و نارنج یا آب و رب این دو سرو میشه. علاوه بر پلوترش دارابی که معروف ترين غذای شهره، پلو باقاله، آش ماست، اوبنه و ...  از غذاهای لذیذ دارابی هستن که می تونین اونا رو توی این شهر نوش جان کنین.

نوشیدنی ها

اطلاعاتی وجود ندارد

چی بخرم؟ ویرایش مطلب

مهمترین سوغات داراب رو مرکبات تشکیل میدن که یکی از این مرکبات، نوعی نارنگی هست که به نارنگی خاری معروفه و درختش خارهای خیلی تیزی داره. گل سرخ و گلاب یکی دیگه از سوغات معروف این شهره که اسانسش درصد خیلی زیادی داره و سهم عمده ای از تولیدات اون به کشورهای اروپایی صادر می شه. از سوغات دیگه شهر میشه به سمبوسه(شیرینی)، کلوچه برنجی و غرابی اشاره کرد.

سلامت و درمان ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

از مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر، که نباید دیدنشون رو از دست داد، می‌شه به آبشار فدامی، که از منحصربفردترین آبشارهای ایرانه و چهار نوع آب شور و شیرین و سرد و گرم رو داره، شهر تاریخی دارابگرد، که با 2500 سال عمر، اولین شهر مدور ایران و از قدیمی‌ترین شهرهای جهانه، مسجد جامع داراب، که از بناهای تاریخی ارزشمند ایرانه، آتشکده آذرخش، که از آتشکده های مهم زرتشنتیان در زمان ساسانیان بوده، تنگه رغز، آتشکده آذرجو و آبشارهای کاسه رود اشاره کرد.

نقشه داراب‎
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

چجوری برم؟ ویرایش مطلب

فاصله تهران تا این شهر،‌ تقریبا 1120 کیلومتره، که اگه بخواین زمینی با ماشین یا اتوبوس برین،‌ بیشتر از 12 ساعت طول می‌کشه و ممکنه براتون خسته کننده باشه. امکان سفر با قطار هم وجود نداره، چون به شبکه راه آهن کشور وصل نیست، ولی می‌تونین با هواپیما برین، چون این شهر خودش فرودگاه داره و می تونین پرواز مستقیم داشته باشین.

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

خروج از داراب‎ ویرایش مطلب

بعد از تماشای شهر تاریخی و کهن داراب، شهرهای شیراز، نی ریز، فسا، جهرم، سیرجان، پارک ملی بختگان و دریاچه بختگان، می‌تونن انتخابای مناسبی برای مقاصد بعدی گردشگری شما باشن. 

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

ویزا ایران
فاصله

فاصله داراب‎ تا تهران 1,093 کیلومتر

فاصله داراب‎ تا مشهد 1,366 کیلومتر

فاصله داراب‎ تا تبریز 1,550 کیلومتر

فاصله داراب‎ تا اصفهان 650 کیلومتر

فاصله داراب‎ تا شیراز 253 کیلومتر

فاصله داراب‎ تا بندرعباس 338 کیلومتر

فاصله داراب‎ تا اهواز 786 کیلومتر

فاصله داراب‎ تا زاهدان 892 کیلومتر