آشنایی با دمشق ویرایش مطلب
دمشق / Damascus

دمشق مرکز پایتخت سوریه و مرکز استان دمشق در این کشور است. شهر دمشق دومین شهر پرجمعیت سوریه است. این شهر در هزاره ی سوم پیش از میلاد مسیح به وجود آمده و به طبع از قدیمی‌ترین شهرهای خاورمیانه است و شاهد ظهور و سقوط حکومت های بسیاری بوده‌است.آب و هوای این کشور گرم و معتدل است. طی سرشماری انجام شده در سال 2009، این شهر 1711000 نفر جمعیت داشت. طی جنگ داخلی که از سال 2011 آغاز شد، مهاجران فراوانی از استان های دیگر این کشور به استان دمشق پناه بردند و سال 2015 جمعیت تخمین زده شده ی این شهر 5میلیون نفر بود. در این شهر، مسلمان، یهودیان و مسیحیان در کنار هم زندگی می کنند. سوریه پایگاه مهم رشد تمدن اسلامی بوده است و در سال 2008 به عنوان پایتخت فرهنگی جهان عرب برگزیده شد. این کشور در حال حاضر به علت جنگ، مناسب هیچ نوع گردشگری نیست!

کجا اقامت کنم؟ ویرایش مطلب

در شهر دمشق، علی الخصوص پیش از جنگ، به ویژه در اطراف حرم های مطهر حضرت زینب(س) و حضرت رقیه (س)، مهمانسراها و هتل های فراوانی یافت می شود که یکی از آن ها مسافرخانه جعفری است. اما اگر به دنبال هتل های شیک و لوکس می گردید هتل سفیر حضرت زینب و هتل فرودگاه دمشق به ترتیب هتل های 5 و 4 ستاره، هتل الماجد هتل 3 ستاره، Orient Gate Hotel هتل 1ستاره اند.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

غذاهای خوشمزه ی عربی مواد اولیه ی خاصی دارند که کمتر در کشور غیرعربی عضو همیشگی سفره اند. از جمله اعضای همیشگی آشپزی سوری سیر، زیتون و ترشی، پنیر، شیر گوشفند، برنج، پیتا،شربت و مربا، بخارت و... است. اگر می خواهید طعم غذاهای اصیل سوری را بچشید سری به رستوران نارنج، رستوران حارتنا دمشق و کن زمان بزنید و اگر در دمشق هوس غذاهای بین المللی کردید، به Chevalier بروید.

نوشیدنی ها

نوشیدنی ها و دسرهای عربی منحصر به فردند و نمی شود به سوریه سفر کرد و آنها را تست نکرد. طعم اصیل بستنی را در بستنی فروشی بکداش و نوشیدنی ها و دسرهای سوری را در کافه کارما تست کنید. مطمئنا پشیمان نخواهید شد.

چی بخرم؟ ویرایش مطلب

حقیقتا در این جنگ و بحران به بازارهای این شهر آسیب های زیادی زده شده است با این حال اگر می خواهید فضای بازار سنتی را در دمشق تجربه کنید  بازار حمیدیه دمشق معروفترین بازار این شهر است و  مرکز خرید چم مرکز خریدی مدرن و مناسب گشت و گذار است.

سلامت و درمان ویرایش مطلب

این کشور جنگ زده است و شرایط سلامتی ایده آلی ندارد. آب این شهر غیر آشامیدنی است بنابراین از بطری های آب های معدنی آب بنوشید. در طی سفر ضمن رعایت بهداشت شخصی، دوری از حیوانات، نوشیدن و آشامیدن سالم، پیش از سفر تمامی مسافران به سوریه بایستی واکسن های روتین سرخک و سرخجه، دیفتری، آبله مرغان، دیفتری، هاری و آنفوآنزا را بزنند. همچنین گرفتن واکسن های  هپاتیت A، هپاتیت B و تیفوئید نیز پیش از سفر به کشور جنگ زده عاقلانه به نظر می رسد. در صورت نیاز 110 شماره ی تماس با اورژانس است.

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

شهر دمشق پیشینه ی تاریخی قوی و پرباری دارد بنابراین از مکان های دیدنی و تاریخی فراوانی برخوردار است. هرچند که در طول جنگ تقریبا همه ی آن ها آسیب هایی دیده اند. برای آنکه در این تاریخ سیری کنید، به موزه ی ملی دمشق، کاخ موزه ی الاعظم و کاروانسرای قدیمی خان اسعد سری بزنید. اگر هم برای زیارت آمدید، مطمئنا برای زیارت حرم حضرت زینب(س) و حضرت رقیه(س) به آنجا رفته اید.

نقشه دمشق
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

به علت داشتن آب و هوای گرم بهترین زمان برای سفر به دمشق، اواسط بهار و زمستان است. ماه های می و نوامبر ایده آل ترین زمان ها برای رفتن به دمشقند.

23 °C
7 °C
36 °C
17 °C
27 °C
9 °C
12 °C
1 °C
چجوری برم؟ ویرایش مطلب

هواپیمایی های ایران ایر، ماهان، آسمان، ایران ایر تور به سوریه پروازهای مستقیم انجام می دهند.

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

فستیوال های زیادی با شکوه فراوان پیش از وقوع جنگ داخلی در سوریه برگزار می شده است که با وقوع جنگ، برگزاری آن ها منحل و یا محدود شده است. از جمله ی این فستیوال ها می توان از روز استقلال در ماه آپریل، فستیوال پنبه در ماه جولای، جنن عید فطر در آخر ماه رمضان و عید قربان در ماه ذی الحجه، نمایشگاه کتاب جهان عرب در ماه سپتامبر و فستیوال جاده ی ابریشم در ماه سپتامبر نام برد.

خروج از دمشق ویرایش مطلب

بزرگترین شهر سوریه که پس از دمشق سفر به آن پیشنهاد می شود، شهر حلب در 356 کیلومتری دمشق است.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

ناآرامی های داخل این کشور به شدت ادامه دارد و هزاران نفر در طی این ناآرامی های کشته و زخمی شده اند. درگیری های بسیار زیادی در مناطق روستایی و شهری بین شورشیان و نیروهای دولتی رخ می دهد. با این حال درصورت سفر مراقب باشید تا دستگیر نشوید. یادتان باشد حتی نیروهای بشردوستانه نیز برای حضور در این کشور، باید مجوز داشته باشند. با این حال برای ارتباط با پلیس با شماره ی 112، سفارت ایران در سوریه اینجا و سفارت سوریه در ایران اینجا را کلیک کنید.

ویزا سوریه
فاصله

اطلاعاتی وجود ندارد