آشنایی با بوکان ویرایش مطلب
بوکان / عروس غرب ایران، شیراز کردستان / Bukan

بوکان، یکی از مهم‌ترین شهرهای کردنشین ایران، در استان آذربایجان غربی، در شمال غربی ایرانه، که از لحاظ جغرافیایی، ازشرق به مراغه، از شمال به ارومیه، از غرب به مهاباد و از جنوب به سقز و سنندج محدود می‌شه، این شهر 185 کیلومتر با ارومیه فاصله داره، آب و هواش هم معتدله. این شهر رتبه نخست شهرنشینی رو در استان آذربایجان غربی داره. در مورد پیشینه این شهر می‌شه گفت، که بعضی از مورخان معتقدند، که آثار بدست اومده از این شهر و حومه اش، نشون می‌ده که بوکان همان هگمتانه‌ست ولی اختلاف نظر زیاده. بوکان دومین شهر مهاجرپذیر ایران و دومین شهر بعد از ارومیه، از نظر سطح باسوادیه.

کجا اقامت کنم؟ ویرایش مطلب

برای اقامت تو این شهر، اگه بین اهالی مهمون نواز کرد، آشنا و خویشاوندی ندارین، می‌تونین برای اقامتتون، از هتل بزرگ ایزدی، تو بلوار پاسداران استفاده کنین.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

مردم بوکان هم مثل سایر شهرهای ایران غذاهای خاص خودشون رو دارن که شامل اسفناج، دلمه برگ مو، گیلاخه، برویش یا بروش (بلغور)، کنگر و ماست، هلیماو، دوکلیو(آش دوغ) و کلانه میشن. اگه دلتون خواست یه وعده غذای محلی توی این شهر نوش جان کنین، خوبه که بدونین بوکان یکی از شهرهاییه که رستوان‌های فراوانی داره و معمولا این رستوران ها از کیفیت عالی غذایی برخورداره اما اگه دنبال رستوران ها و کبابی هایی هستین که بوشون عقل از هوشتون میبره، به رستوران هایی که در مسیر کمربندی (میدان قدس) و میدان استقلال و جنوب شهر قرار دارن، سری بزنین.

نوشیدنی ها
چی بخرم؟ ویرایش مطلب

از سوغات بوکان میشه به زولبیا و بامیه ، ماهی، کلوچه‌های محلی، تخم آفتابگردان، پنیر کوزه، ترشی محلی، لبنیات و میوه‌های فصلی اشاره کرد. همینطور صنایع دستی این شهر رو قالی بافی، سجاده بافی، پارچه بافی، فرش دستباف، جاجیم، گلیم، کلاش (نوعی کفش کردی) و طرحهای چوبی تشکیل میده. اگه به بازدید از بازارهای قدیمی علاقه دارین، بازدید از تاریکه بازار و بازار سردار جنب قلعه سردار توصیه میشه.

سلامت و درمان ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

از مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر، می‌شه به تپه باستانی قلایچی، که کتیبه هاش بیانگر اینه که مرکز حکومت مانا ها بوده، غار دوکچی، که یکی از زیباترین غارهای ایرانه، منطقه شکارممنوع سه کانیان، سد خاکی بوکان و مسجد جامع بوکان اشاره کرد.

نقشه بوکان
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

چجوری برم؟ ویرایش مطلب

فاصله بین تهران تا بوکان، 661 کیلومتره، که می‌تونین این مسیر رو رمینی برین، برای سفر هوایی هم باید با هواپیما برین ارومیه، از اونجا زمینی بری بوکان.

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

خروج از بوکان ویرایش مطلب

بعد از گشت و گذار تو شهر زیبای بوکان، شهرهای تبت، شاهین دژ، سقز، مهاباد، میاندوآب و دریاچه سد شهید کاظمی، می‌تونن انتخابای مناسبی برای مقاصد بعدی گردشگری شما باشن.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

ویزا ایران
فاصله

فاصله بوکان تا تهران 637 کیلومتر

فاصله بوکان تا مشهد 1,512 کیلومتر

فاصله بوکان تا تبریز 223 کیلومتر

فاصله بوکان تا اصفهان 848 کیلومتر

فاصله بوکان تا شیراز 1,331 کیلومتر

فاصله بوکان تا بندرعباس 1,785 کیلومتر

فاصله بوکان تا اهواز 858 کیلومتر

فاصله بوکان تا زاهدان 1,953 کیلومتر