آشنایی با بیرجند ویرایش مطلب
بیرجند / دیار فرهنگ و هنر / Birjand

بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی در شرق ایرانه که با اسامی برجند، برجن، برکن و بیرگند هم شناخته شده. از نظر جغرافیایی اشن شهر از شمال به شهرستان قاینات، از شرق به کشور افغانستان، از جنوب به شهرستان نهبندان و کرمان و از مغرب به شهرستان‏ هاى فردوس و طبس محدود می‌شه. چون نزدیک کویر واقع شده، آب و هوای بیابانی و نیمه بیابانی (زمستونای سرد و تابستونای گرم و خشک) داره. مردمانش، مثل مردم تمام شهرهای کویری ایران، خیلی خونگرم و مهربونن. از افتخارات بیرجند اینه که، اولین شهر تو ایرانه، که سازمان آبرسانی داشته و بنگاه آبلوله بیرجند به عنوان اولین سازمان آبرسانی ایران شناخته می‌شه. در واقع این شهر،‌ اولین شهر ایرانه،‌ که از سال 1302 آب لوله کشی داشته.

کجا اقامت کنم؟ ویرایش مطلب

هتل های خوب و تمیزی تو شهر وجود داره که آماده میزبانی از مسافرانه. هتل جهانگردی تو خیابون ارتش و هتل بزرگ کوهستان تو بلوار پیامبر اعظم از هتل های خوب و تمیز شهر هستن. برای گردشگرایی هم که دوست دارن هزینه کمتری داشته باشن  هتل قائم تو میدان امام خمینی و هتل مقدم جنب پارک آزادی، می‌تونه انتخاب مناسب تر و مقرون به صرفه ای باشه.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

هر شهری فرهنگ خاص خودش رو داره که یکی از اونا، آداب و رسوم خاص هر منطقه در زمینه غذاهای محلی و چگونگی پخت اون غذاهاست. بیرجند هم مثل سایر شهرهای دیگه غذاهای محلی متنوعی داره که اغلب این غذاها از مواد در دسترس و متناسب با شرایط آب و هوایی تهیه می شه اما امروزه به دلیل پیشرفت و تغییراتی که توی نحوه زندگی ها به وجود اومده، کمتر به تهیه این نوع غذاها توجه می‌شه به صورتی که حتی یه سری از این غذاها به کل فراموش شدن و نه تنها نسل جوان درباره اونا اطلاعاتی ندارن بلکه حتی ميل و رغبت چندانی هم به تهیه غذاهای محلی ندارن. اما هنوز غذاهایی هستن که کم و بیش مورد استفاده قرار می گیرن که یکی از معروف ترین و خوشمزه ترین غذای بیرجندی ها، کشک بیرجندی یا همان قروت هست که می‌تونین اون رو در رستوران های سنتی شهر امتحان کنین. اشکنه عدس،‌ اشکنه آلو،‌‌ اشکنه نخود، اشکنه آرد گندم، اشکنه گوجه فرنگی، کشک زرد، خورشت قوارمه گوشت داغ (قورمه)، خورشت سبزی، کوکو کما، قاتق ماش، آبگوشت، آش رشته، آش عدس، شله زرد، گندم شیر، قاتق عدس، نان جوش، کاچی، بنه، گاورسی، سابری و خرما برشته هم از غذاهای محلی و خوشمزه این شهر هستن. 

نوشیدنی ها
چی بخرم؟ ویرایش مطلب

مهمترین و معروفترین سوغات این شهر زعفرانِ. کلا به دلیل شرایط مناسب آب و هوایی جنوب خراسان، 95 درصد زعفران ایران و 60 درصد زعفران جهان تو این منطقه تولید می‌شه. علاوه بر زعفران، انار، توت خشک، زرشک، آلو بخارا، عناب، سنجد، بادام کوهی، گردو، کشک سیاه، کشک زرد، کشک زیره‌ای، قره قروت و برگه هلو از سوغات خوراکی بیرجند و انواع قلاب بافی ها، انواع محصول های حصیری، زیلو، پارچه های سوزن دوزی شده و قالی از صنایع دستی این شهر هستن که می تونین اونا رو از بازار سنتی بیرجند تهیه کنین.

سلامت و درمان ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

از اماکن گردشگری و دیدنی که در سفر به شهر بیرجند نباید از دست داد می‌شه به باغ اکبریه که شهرت جهانی داره و در میراث جهانی یونسکو ثبت شده، مدرسه شوکتیه که سومین مدرسه ایران به شیوه نوین هستش، قلعه بیرجند که بزرگترین و قدیمی‌ترین بنای تاریخی این شهره، بند دره که مهم ترین گنجینه آب استان خراسان جنوبیه، ارگ کلاه فرنگی، بند امیرشاه، ارگ تاریخی بهارستان، کنسولگری انگلیس و یخدان رحیم آباد اشاره کرد.

نقشه بیرجند
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

با نوجه به اینکه بیرجند تو منطقه کویری و بیابانی قرار گرفته، شاید خیلیا دوس داشته باشن تو فصل کویر نوردی بهش سفر کنن ولی در کل بهار و پاییز فصل های مناسبتری برای سفر کردن به این شهر هستن. 

- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
چجوری برم؟ ویرایش مطلب

برای سفر به بیرجند، می‌تونین از وسایل نقلیه‌ای مثل هواپیما، اتوبوس و ماشین شخصی استفاده کنین. ولی امکان استفاده از قطار نیست‌، چون ریل راه آهن نداره. اگه از طریق هوایی بخواین سفر کنین از تهران پرواز مستقیم داره، که حدودا یه ساعت و نیم طول می‌کشه.

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

خروج از بیرجند ویرایش مطلب

بعد از گشت و گذار تو شهر تاریخی بیرجند، قائن در شمال، خوسف و پناهگاه حیات وحش نایبندان در غرب و طبس در شمال غربی، می‌تونن انتخابای خوبی برای مقاصد گردشگری بعدی شما باشن. 

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

ویزا ایران
فاصله

فاصله بیرجند تا تهران 1,063 کیلومتر

فاصله بیرجند تا مشهد 492 کیلومتر

فاصله بیرجند تا تبریز 1,663 کیلومتر

فاصله بیرجند تا اصفهان 856 کیلومتر

فاصله بیرجند تا شیراز 1,073 کیلومتر

فاصله بیرجند تا بندرعباس 1,045 کیلومتر

فاصله بیرجند تا اهواز 1,367 کیلومتر

فاصله بیرجند تا زاهدان 452 کیلومتر