آشنایی با بافت ویرایش مطلب
بافت / بام جنوب ایران / Baft

شهر بافت، یکی از شهرهای مهم و توریستی استان کرمانه، که در 165 کیلومتری جنوب شهر کرمان قرار گرفته و از شمال به بردسیر، از شرق به رابر، از جنوب به ارومیه و از غرب به سیرجان محدود می‌شه. از نظر آب و هوایی، یکی از خوش آب و هواترین شهر های استان کرمانه، که به خاطر آب و هوای مناسب و بارش زیاد، پوشش جنگلی داره. این شهر چون مرتفع‌ترین شهر نیمه جنوبی ایرانه، لقب بام جنوب ایران رو به خود اختصاص داده و چون در دامنه کوه قرار گرفته، معماری خونه هاش پلکانی و کوهپایه ایه. همچنین دومین تولیدکننده بزرگ گردو در ایرانه. از لحاظ پیشینه تاریخی، حفاری ها و کاوش های باستانی شهر فعلی بافت، نشون دهنده اینه که این شهر بیش از 1000 سال قدمت داره. ولی قدمت شهرستان بافت به 5000 سال پیش از میلاد می رسه.

کجا اقامت کنم؟ ویرایش مطلب

خود این شهر هتل واسه اقامت نداره ولی می‌تونین از هتل‌های شهرهای اطراف، مثل بم و کرمان و ماهان استفاده کنین.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

کله جوش یکی از غذاهای محلی بافت هست که با گردو ، کشک و نعناع خشک تهیه میشه.

نوشیدنی ها

اطلاعاتی وجود ندارد

چی بخرم؟ ویرایش مطلب

تنوع و گوناگونی سوغات استان کرمان به حدیه که هر مسافری با هر توان مالی و هر سایقه ای از این شهر دست خالی بیرون نمیره.سوغاتی‌های مهم تفت شامل گردو که به عنوان نماد بافت شناخته شده‌است، زیره، عسل، فراورده‌های لبنی و انواع شیرینی‌ها مثل کلمپه ، کماچ و به قاووت یا قوتو می شه. صنایع دستی بافت بیشتر شامل قالی و گلیم و شیرکی پیچی و پته دوزی میشه.  درضمن بافت از مراکز مهم قالیبافی استان کرمان و کشوره که فرش دستبافش به دلیل اقلیم خاصش از نقشه‌های خاصی برخوردار است که از سایر نواحی استان کرمان متمایزه. برای گشت و گذار و خرید از بازارهای بافت، بازار کلاحاجی شفیعی (کل حاجی)، بازار میثم و بازار ولی عصر انتخاب خوبی هستن که تقریبا همگی در مرکز شهر قرار دارن.

سلامت و درمان ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

از مهم ترین جاذبه های گردشگری شهر بافت، می‌شه به غار چشم سبز، که 80 میلیون سال از عمرش می‌گذره، آبشار سه کاسه، که در نوع خودش بسیار زیبا و منحصر به فرده، آبشار بنگان، که طبیعتی بکر داره و اطرافشو درختان گردوو گیاهان دارویی پوشونده، دریاچه سد بافت، پارک ملی خبر، منطقه حفاظت شده انجرک و آبشار های خوشکار اشاره کرد.

نقشه بافت
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

این شهر از خوش آب و هواترین و سالم‌ترین شهر های ایرانه، کو تو همه فصل‌ها جذابیت خودش رو داره،‌ ولی فصول بهار و تابستون فصول مناسب‌تری برای تماشای این شهر تاریخی هستن.

- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
چجوری برم؟ ویرایش مطلب

این شهر فرودگاه و راه آهن نداره و حدودا 1100 کیلومتری تهران قرار گرفته، یه راه اینه که با هواپیما بری شهر جیرفت، از اونجا زمینی بری بافت. یه راه هم سفر با ماشین شخصی یا اتوبوسه.

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

خروج از بافت ویرایش مطلب

بعد از تماشای تاریخ شهر بافت، شهر های سیرجان، کرمان، بم، جیرفت، رفسنجان و منطقه حفاظت شده کوه بیرک، می تونن انتخابای مناسبی برای مقاصد بعدی گردشگری شما باشن.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

ویزا ایران
فاصله

فاصله بافت تا تهران 1,091 کیلومتر

فاصله بافت تا مشهد 1,066 کیلومتر

فاصله بافت تا تبریز 1,605 کیلومتر

فاصله بافت تا اصفهان 735 کیلومتر

فاصله بافت تا شیراز 483 کیلومتر

فاصله بافت تا بندرعباس 340 کیلومتر

فاصله بافت تا اهواز 1,016 کیلومتر

فاصله بافت تا زاهدان 589 کیلومتر