آشنایی با ازنا ویرایش مطلب
ازنا / Azna

ازنا، یکی از شهرهای شرق استان لرستان و مرکز شهرستان ازناست. از لحاظ جغرافیایی، بین شهرهای الیگودرز، دورود، اراک، خمین و شازند قرار گرفته‌. مردم شهرستان ازنا به زبان لری بختیاری و گاپله ای و فارسی صحبت می‌کنن. 

کجا اقامت کنم؟ ویرایش مطلب

برای اقامت تو شهر ازنا،‌ می‌تونین از هتل یاس، در کیلومتر 1 محور ازنا-اراک استفاده کنین.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

آش ترخینه دوغ یکی از غذاهای محلی شهر ازناست که خیلی لذیذ و مقوی هست. علاوه بر آش، غذاهای محلی خوشمزه ای مثل خورشت آلبالو یا شامی کباب از غذاهای محلی ازنا به حساب میان که اونا رو توی هیچ رستورانی پیدا نمی کنین. لرها وقتی بخوان سنگ تمام بذارن، شما رو به آش و گوشت یا همون پلوماهیچه دعوت می کنن که اگه توی این شهر دوست و آشنایی داشته باشین، احتمالا از حجم غذایی که برای پذیرایی از شما سر سفره گذاشته می شه، تعجب می کنین.

نوشیدنی ها

اطلاعاتی وجود ندارد

چی بخرم؟ ویرایش مطلب

غذا بخش مهمی از زندگی لرهاست و شاید به همین دلیل هم سوغاتی های مخصوص اونا بیشتر خوردنی هستن، از عسل گرفته تا روغن حیوانی و کاک که  نوعی شیرینیه. همینطور لرستان صنایع دستی زیادی داره که بیشتر به مصرف خانوار می رسن و کمتر به بازار عرضه می شن. انواع صنایع دستی استان لرستان شامل سیاه چادر، چیت، قالی و گلیم، قلم زنی، ورشوسازی و ... می شن.

سلامت و درمان ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

از مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر،‌ می شه به تونل برفی ازنا،‌ تونلی که از انباشته شدن هزاران تن برف به وجود اومده، امامزاده قاسم، که یکی از بناهای زیبای تاریخی استان لرستانه و قدمتش به دوران ایلخانی بر می‌گرده، غار ماهی کور و آبشارهای اشترانکوه اشاره کرد.

نقشه ازنا
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

چجوری برم؟ ویرایش مطلب

برای ورود به این شهر اگه بخوایم سفر هوایی داشته باشیم، خود ازنا فرودگاه نداره،‌ می‌‌تونیم با هواپیما تا خرم آباد بریم بعد از اونجا زمینی بریم تا ازنا. با قطار هم می‌تونیم سفر کنیم، چون ایستگاه راه آهن داره. برای سفر با ماشین شخصی یا اتوبوس هم باید مسیر جاده‌ای 371 کیلومتری رو طی کنین.

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

خروج از ازنا ویرایش مطلب

بعد از گشتن شهر ازنا، شهر الیگودرز در شرق،‌ شهر دورود در غرب و منطقه حفاظت شده اشترانکوه در جنوب،‌می‌تونن انتخابای مناسبی برای مقاصد بعدی گردشگری شما باشن.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

ویزا ایران
فاصله

فاصله ازنا تا تهران 375 کیلومتر

فاصله ازنا تا مشهد 1,174 کیلومتر

فاصله ازنا تا تبریز 831 کیلومتر

فاصله ازنا تا اصفهان 253 کیلومتر

فاصله ازنا تا شیراز 712 کیلومتر

فاصله ازنا تا بندرعباس 1,200 کیلومتر

فاصله ازنا تا اهواز 461 کیلومتر

فاصله ازنا تا زاهدان 1,443 کیلومتر