بنای زیبا و تاریخی | عمارت مشیر دیوان در سنندج

دوشنبه 21 خرداد 1397 - گردشگری,ایران گردی,تاریخ گردی

یکی از عمارت های باشکوه شهر سنندج، عمارت تاریخی مشیر دیوان است. این عمارت در خیابان شهدای سنندج و در ضلع شمالی عمارت آصف واقع شده است. بانی آن میرزا یوسف مشیر دیوان (برادر آصف دیوان و اعزاز الملک و فرزند میرزا محمد رضای وزیر) از رجال بزرگ دوره قاجاریه در سنندج بوده است. و به همین دلیل به عمارت مشیر دیوان شهرت یافته است. عمارت مشیر دیوان سنندج دارای هفت حیاط بوده که این ویژگی خاص، آن را در بین سایر بناهای سنندج متمایز نموده است. حیاط های عمارت همه دارای حوض و فواره بوده اند و بزرگ ترین آن ها، حیاط اصلی یا مرکزی است که مهم ترین بخش ساختمان که تالار اصلی است در ضلع غربی این حیاط واقع شده است. پس در ادامه با ما در مجله گردشگری همگردی همراه باشید برای معرفی و آشنایی بیشتر با عمارت مشیر دیوان در سنندج...
عمارت تاریخی مشیر دیوان

بنای عمارت تاریخی مشیر دیوان در سنندج

با توجه به این که بنا در دور قاجاریه ساخته شده، دارای ویژگی های معماری قاجاری است. نمای آن اجری، و از عناصری مانند مقرنس، گچ بری، کاربندی، ستون های مارپیچ و سر ستون هایی که به شیوه مقرنس تراشیده شده و هم چنین اروسی های زیبا و پرکار نمای ساختمان را زیباتر نموده است.
تالار ستون دار با سقف شیروانی و طرح کلاه فرنگ و تزئینات چوبی آن مخصوصا در قسمت آب چکان های آن ها هر بیننده ای را مجذوب خود می نماید و می توان آن را با شکوه ترین نمای یک عمارت در سنندج محسوب نمود. از ویژگی های دیگر بنا سردر ورودی و سکوهای اطراف آن، آجرکاری مشبک قسمت های فوقانی دیوارهای بیرونی، هشتی کامل، دالان، حمام بسیار زیبای آن است.
قسمت عمده ی این عمارت طی سال های گذشته از طرف ادارا کل میراث فرهنگی تملک شده و مرمت گردیده و در حال حاضر به عنوان کارگاه های صنایع دستی موررد استفاده است و مقرر است پس از تملک کامل آن به عنوان بخشی از پروژه بزرگ خانه کرد تبدیل به موزه صنایع دستی و کارگاه های مرتبط با آن گردد.
عمارت تاریخی مشیر دیوان در سنندج

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:

پست های مرتبط

تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.
گروهها
پربازدیدترین های ماه