21 شهریور، روز ملی سینما گرامی باد !!

دوشنبه 20 شهریور 1396 - فرهنگ و هنر

اگر بخواهیم از سینما بگوییم و تعریفش کنیم، شاید بتوان گفت که محلیست برای جمع شدن عده ای از مردم با سلیقه ها و علایق متفاوت که می روند تا داستانی را تماشا کنند که نشان دهنده بخشی از زندگی جاری و سازی میان مردم است. زندگی مردمی که مانند تک تک ما در همین اجتماع زندگی می کنند و سرگذشت هایی از سر می گذرانند که برای ما شاید تجربه باشد و خاطره. سینما جاییست که انسان هایی که حتی بعضی هایشان همدیگر را نمی شناسند، در یک جایگاه برابر قرار گرفته و با هم به تماشای سرگذشت انسان ها می نشینند و با همدیگر می خندند، گریه می کنند و اشک می ریزند. این سینماست که ما را به حس همذات پنداری با جامعه پیرامونمان دعوت می کند و به ما یادآوری می کند که در اطرافمان چه می گذرد. از سال 1379، 21 شهریور، روز سینما و درواقع روز ملی سینما نام گذاری شده و روز 21 شهریور در خانه سینمای ایران جشن گرفته می شود.

روز سینماتاریخچه سینما

اولین سینما درواقع دستگاهی به نام سینماتوگراف بوده که برادران لومیر آن را اختراع کردند. این اختراع در دسامبر 1895 اتفاق افتاد که عکس های متحرک را به صورت پشت سر هم نشان می داد. این اختراع ابتدا در پاریس رونمایی شد و سپس به دلیل استقبال مردم به کشورهای دیگر رهسپار شد.

روز سینما

تاریخچه سینما در ایران

سینما برای اولین بار با خرید دوربین فیلمبرداری توسط مظفرالدین شاه قاجار در سال 1279 به ایران آمد. نخستین فیلمبردار ایرانی، ابراهیم خان عکاس باشی نام داشت. برای آشنایی با اولین و قدیمی ترین سینماهای تهران که بسیاری از آن ها دیگر به متروکه تبدیل شده اند، می توانید به مقاله قدیمی ترین سینماهای تهران | اجسادی در پارکینگ !! مراجعه نمایید.

روز سینما

جشن خانه سینما

روز 21 شهریور که امروزه با نام روز سینما شناخته می شود، درواقع در سال 1379 مصادف با بزرگداشت صدمین سال ورود سینما به ایران به این نامگذاری شد و از آن تاریخ، هر ساله این روز در خانه سینما و با حضور هنرمندان سینمایی کشور جشن گرفته می شود. این روز در تقویم ملی ایران نیز ثبت شده است. در روز 21 شهریور و جشن روز ملی سینما، جشنواره ای نیز برگزار می گردد که در آن به بازیگران، کارگردانان و سایر عوامل فیلم های برتر، جوایزی به رسم یادبود اهدا می گردد.

روز سینما

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:

پست های مرتبط

تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.
گروهها
پربازدیدترین های ماه